Cena w specyfikacji nie musi być podana słownie

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 14 sie 2007, 13:47

Cena w specyfikacji nie musi być podana słownie - Rzeczpospolita, 14 sierpnia 2007


Oferta, w której przedsiębiorca zapomniał wpisać cenę słownie, nie musi być odrzucona z przetargu. Ważne, aby cena w ogóle była podana


Akademia Morska w Szczecinie zorganizowała przetarg na remont statku "Nawigator XXI", który służy do szkolenia studentów i badania środowiska morskiego. Ofertę złożyła m.in. spółka Net Marine Power Service. Szkoła odrzuciła ją jednak jako wadliwą.

Poszło o wskazanie ceny. W specyfikacji zamawiający wymagał, aby podać ją cyframi i napisać słownie. Pracownicy przygotowujący ofertę zapomnieli o tym drugim żądaniu. Wpisali cenę liczbowo, ale słownie już nie. Akademia uznała, że w tej sytuacji treść oferty jest niezgodna z treścią specyfikacji i na tej podstawie ją odrzucili.

Arbitrzy, do których odwołała się firma, doszli do wniosku, że błąd ten nie jest na tyle istotny, by dyskwalifikował ofertę.

- Brak zapisu słownego ceny nie oznacza, że zamawiający nie ma podanej ceny do porównania ofert -zauważyła przewodnicząca składu orzekającego Renata Tubisz.

Zwróciła uwagę, że art. 80 ust. 1 pkt 1 prawa zamówień publicznych nakazuje odrzucić ofertę, jeśli "jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia".

- Tego rodzaju uchybienie nie odnosi się do treści oferty, czyli jej zawartości merytorycznej (przedmiot, cena, termin wykonania, technologia, materiały itp.), lecz do jej strony formalnej - wyjaśniła przewodnicząca. Jako inny przykład uchybienia formalnego wskazała pomyłkę w numeracji stron.

Skład orzekający w sprawie doszedł do wniosku, że liczy się to, czy można porównać błędną ofertę z innymi. W opisanej sytuacji było to możliwe. Skoro bowiem wykonawca podał cenę liczbowo, to zamawiający wie, ile będzie musiał zapłacić za wykonanie zlecenia. Może więc sprawdzić, czy oferta jest droższa, czy tańsza od konkurencyjnych.

Arbitrzy przyznali, że spółka popełniła błąd i nie dopełniła wymagań specyfikacji. Nie zgodzili się jednak z zamawiającym, że błąd ten jest podstawą do odrzucenia oferty. Wyrok zobowiązał Akademię Morską do przeprowadzenia ponownej oceny ofert z uwzględnieniem odrzuconej (sygn. UZP/Z0/0-906/07).

ODPOWIEDZ