Błędy w otrzymanych ofertach.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 21 lut 2007, 13:03

Witam,
otwarcie kolejnego przetargu i znow błędy...
Tym razem jedna z firm w swojej ofercie nie podała kwoty VAT, tzn. podała kwotę wartości brutto i netto, a w pozycji VAT wpisała 7% (gdzie my wymagalismy podania kwoty). Czy taką ofertę mamy odrzucić czy możliwe jest poprawienie tego błędu?
Drugie pytanie to błędne ilości w ofercie. Jedna z firm nie zauważyła na naszej stronie internetowej modyfikacji załącznika nr 2 do SIWZ i podała ilości opierając się na ilościach z załącznika pierwotnego (w związku z zmiana załącznika nr 2 przedłużyliśmy termin składania ofert o 7 dni). Czy w tym przypadku taka oferta również jest do odrzucenia czy do poprawienia?
Pozdrawiam,
Małgorzata

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 lut 2007, 14:29

Proszę nie przejmować się, wykonawcy robili i będą robić błędy w ofertach, u mnie jest podobnie. Czasem ma się wrażenie, że niektórzy są odporni na podstawową wiedzę z zamówień publicznych, a startują w przetargach. Na tym forum już kilkakrotnie przewijał się temat błędnie obliczonego VAT-u. Jest to delikatna sprawa. W sytuacji gdy VAT nie jest błędnie obliczony, a tylko zamiast konkretnej kwoty podano stawkę VAT sprawa jest skomplikowana. Teoretycznie wszystko jest jasne, wiadomo jaka powinna być cena, ale zamawiającemu nie wolno czegoś się „domyślać” i wpisywać poprawnej kwoty. Podobno na ten temat było orzeczenie arbitrów, Marko jest biegły w sprawach wyroków arbitrów i może on wydobędzie coś ze swoich archiwów. Może pani spróbować odrzucić ofertę i zobaczyć czy zostanie to oprotestowane oraz jakich argumentów użyje protestujący.

Co do nieuwzględnienia modyfikacji SIWZ w ofercie to winę ponosi wykonawca. Jeśli nie pobrał SIWZ u Państwa to powinien był regularnie przeglądać stronę internetową. Nie zrobił tego, złożył ofertę niezgodną z SIWZ a więc oferta taka podlega odrzuceniu. Co do zasad modyfikacji SIWZ i terminów przedłużenia składania ofert zapraszam do przeczytania mojego artykułu w Monitorze Zamówień Publicznych ze stycznia 2007r.

ODPOWIEDZ