Błędna stawka VAT

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 05 lut 2007, 14:14

Co zrobić jeżeli oferta z ceną określoną za cały przedmiot zamówienia (cena ryczałtowa) zawiera błędnie obliczony VAT?
Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 6 - omyłek dot. podatku VAT nie poprawiamy, ale jeżeli dotyczy to ceny ryczałtowej to oferty nie możemy odrzucić- czy dobrze myślę?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 lut 2007, 14:32

Odrzucić taką ofertę, która ma błędnie obliczony VAT. Stawki VAT-u podanej przez wykonawcę się nie poprawia.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 05 lut 2007, 14:37

Różnie to wygląda u różnych ZA, szczególnie przy ryczałcie... :)

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 05 lut 2007, 14:42

PiotrW;995 pisze:Odrzucić taką ofertę, która ma błędnie obliczony VAT. Stawki VAT-u podanej przez wykonawcę się nie poprawia.
A co w związku z tym z art. 88 pkt 3a?
Zamawiający nie jest zobowiązany przyjąć ofertę?

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 05 lut 2007, 14:53

Marko;996 pisze:Różnie to wygląda u różnych ZA, szczególnie przy ryczałcie... :)
No właśnie jedni piszą, iż nie można odrzucić a drudzy - odrzucić.
Ja postanowiłam odrzucić, ale już teraz chyba nic nie wiem - czy w związku z tym też wykluczam?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 lut 2007, 21:08

Art. 88.3.a) nie znajdzie tu zastosowania właśnie ze względu na to, że w ramach ceny ryczałtowej podano i cenę netto i cenę brutto ze źle obliczonym podatkiem. Pytanie więc, która jest cena ryczałtowa? Nie wiadomo. Jako, że art. 88 nie przewiduje poprawienia tego w trybie omyłki rachunkowej nie pozostaje nic innego jak odrzucić. Oferta będzie odrzucona, ale wykonawca nie będzie wykluczony jeżeli nie spełnione zostaną przesłanki wykluczenia. W sumie wyjdzie oczywiście na to samo, ale formalnie wykonawca wykluczony z postępowania nie będzie.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 06 lut 2007, 7:56

PiotrW;999 pisze:Pytanie więc, która jest cena ryczałtowa?
No cóż, dla mnie jest oczywistym, że cena jest wartością brutto a cena ryczałtowa jest zawsze prawidłowa bez względu na sposób jej obliczenia. Ale to tylko moje skromne zdanie :)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 lut 2007, 8:00

Dlatego najlepiej byłoby żądać w ofercie wyłącznie kwoty brutto. Wtedy ryzyko spada na wykonawcę i nie kłopotu gdy się pomyli w wyliczeniach netto, brutto, podatek.

ODPOWIEDZ