Błędna cena

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 22 sie 2011, 12:10

Tak jak w temacie, oferent wpisał błędną cenę w formularzu ofertowym tzn. ceny jednostkowej za wykonywaną usługę nie pomnożył sobie przez ilość miesięcy. Co robić??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 sie 2011, 18:09

Spraw nie jest taka prosta, podam na przykładzie:
"W przetargu na druk książki wykonawca w formularzu oferty wpisał cenę brutto rażąco odbiegającą od cen pozostałych wykonawców. Został poproszony, na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy Pzp, o złożenie stosownego wyjaśnienia. W odpowiedzi wykonawca przesłał informację, że się pomylił i zamiast ceny za druk i dostawę całego nakładu książki wpisał cenę za 1 egz. Podał jednocześnie prawidłową cenę za cały nakład, która jest zbliżona do cen zaoferowanych przez pozostałych wykonawców. W siwz był zapis, że cena ma obejmować druk i dostawę kompletnego nakładu. Czy w zaistniałej sytuacji ofertę wykonawcy należy odrzucić, jako zawierającą błąd w obliczeniu ceny, czy też należy ją poprawić na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp?
W tym samym postępowaniu jeden z wykonawców podał cenę za druk i dostawę całego nakładu, ale nie wpisał cen jednostkowych za druk 1 strony w kolorze, 1 strony czarno-białej, które miały stanowić podstawę do ostatecznego rozliczenia z zamawiającym, w sytuacji gdyby zaszła konieczność zwiększenia lub zmniejszenia objętości książki. Co zrobić z taką ofertą? Brak w niej bowiem oświadczenia wykonawcy co do elementów cenotwórczych, ale co do samej ceny za przewidywany nakład o określonej objętości oświadczenie jest.

Aby ustalić, czy mamy do czynienia z możliwymi do poprawienia omyłkami wykonawców, czy też z błędami, należy przeanalizować zapisy art. 87 ust. 2. Z przepisu tego wynika, że poprawienie omyłek ma charakter obligatoryjny. Bez spełnienia tego obowiązku przez zamawiającego niemożliwa jest prawidłowa ocena ofert, ze względu na brak ich porównywalności.
Masz zatem prawo i obowiązek poprawienia w ofercie omyłek pisarskich, rachunkowych oraz innych omyłek, których poprawienie nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty.

Poprawka nie może spowodować powstania oświadczenia woli o nowej treści

Poprawienie tzw. innej omyłki powinno mieć na celu doprowadzenie do pełnej zgodności oferty z treścią siwz. Decydującą przesłanką wskazaną w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jest istotność omyłki, a nie łatwość w jej poprawieniu (wyrok KIO z 23 stycznia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 34/09). Nie ma znaczenia fakt, że poprawienie tej omyłki jest prostym działaniem ani iż wiadomo, w jaki sposób omyłkę tę można poprawić.

O tym stanowi stopień Twojej ingerencji w treść oferty przy poprawianiu takich omyłek, a także konsekwencje dokonania zmian. Poprawienie omyłek nie może bowiem prowadzić do wytworzenia oświadczenia woli o nowej treści. Nie możesz więc, jako zamawiający, modyfikować oświadczenia woli wykonawcy.

W opisanym przez Ciebie przypadku musiałbyś dokonać dużej zmiany w treści oferty wykonawcy. Zmiana polegałaby na ponownym przeliczeniu ceny w oparciu o wyjaśnienia wykonawcy - na podstawie podanej w ofercie ceny za 1 egzemplarz musiałbyś dokonać modyfikacji ceny, przeliczając ją jak dla całego nakładu.

Która to oferta w rankingu?

Do sytuacji przedstawionej w pytaniu należy podejść indywidualnie. Niewątpliwie taki zabieg zmieniałby diametralnie cenę oferty. Co do zasady więc cena oferty nie mogłaby zostać poprawiona, a konsekwencją tegoż byłoby odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jeśli po dokonaniu ewentualnej poprawki oferta wykonawcy stałaby się ofertą najkorzystniejszą, wówczas Twojemu działaniu można by zarzucić dokonywanie nieuprawnionych negocjacji, a wykonawcy możliwość manipulowania cenami, bowiem zna on już ceny ofert konkurentów.

Pojęcie "istotności" można jednak rozważać również w kontekście zmian w rankingu wykonawców.

Jeśli uznasz wyjaśnienia wykonawcy i nie doprowadzi to do istotnych zmian w rankingu, to dokonanie poprawienia omyłki nie jest zabiegiem niemożliwym! Bowiem poprzez dokonanie poprawki omyłki doprowadzisz ofertę do pełnej zgodności z siwz.

Tym samym sprawisz, że oferty staną się porównywalne, a to - jak zostało napisane na wstępie - umożliwi Ci prawidłową ocenę wszystkich, złożonych w postępowaniu ofert.

Brak ceny jednostkowej - oblicz sam lub wezwij wykonawcę do złożenia wyjaśnień

Odpowiadając na drugie pytanie, wyjaśniam, że w przypadku tego wykonawcy możliwość poprawienia jego omyłki (bądź też uznania tego faktu za błąd) zależy od ilości niezbędnych danych czy informacji, jakimi dysponujesz.

Masz uprawnienie do poprawienia takiej omyłki, jeżeli dysponujesz wszelkimi danymi niezbędnymi do przeliczeń. Musiałbyś w tym celu wyliczyć za wykonawcę cenę za druk strony w kolorze i druk strony czarno-białej. Nie mamy tu jednak do czynienia z prostym działaniem matematycznym wychodzącym od ceny za cały nakład, lecz z koniecznością ustalenia stosunku cen druku w kolorze do druku czarno-białego. Możesz więc skorzystać z dyspozycji art. 87 ust. 1 i wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień, w oparciu o jakie ceny jednostkowe wyliczył on cenę oferty i wówczas poprawić ofertę na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy."

ODPOWIEDZ