Artykuł: Mogli żądać tylko nowego sprzętu

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 sty 2007, 13:13

Oto fragment artykułu z dzisiejszej Rzeczpospolitej:

Mogli żądać tylko nowego sprzętu

Organizator przetargu ma prawo wymagać, aby zamawiane przez niego maszyny były nowe, a nie używane.

Kompania Węglowa zorganizowała przetarg na dzierżawę kombajnu ścianowego, który ma być wykorzystany w kopalni Halemba. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia znalazło się wymaganie, że kombajn musi być nowy. Zamawiający wyraźnie zaznaczył, że nie zaakceptuje używanego. Tłumaczył to specyficznymi warunkami, w jakich będzie musiał pracować sprzęt. W kopalni Halemba, o czym po ostatniej tragedii było głośno w Całej Polsce, występuje bardzo wysokie zagrożenie wybuchem metanu.
Jedna z firm chcących wziąć udział w tym przetargu uznała ten wymóg za utrudnianie uczciwej konkurencji. Zwracała uwagę, że sprzęt używany, ale w dobrym stanie, może się sprawdzić równie dobrze nawet w tak szczególnych warunkach.
Arbitrzy nie zgodzili się z tymi argumentami. Zauważyli, że zmawiający ma prawo ustalić przedmiot zamówienia w sposób dostosowany do swoich potrzeb. -W sytuacji gdy sprawność zamawianej maszyny ma szczególne znaczenie (co jest bezsporne wobec faktu, że urządzenie ma być użytkowane w warunkach czwartej kategorii zagrożenia metanowego), jest oczywiste, że zamawiający ma prawo żądać dostarczenia maszyny nowej, która już z samego założenia powinna wykazać się większą niezawodnością niż używana. Zamawiający może bowiem wymagać od potencjalnych wykonawców dostawy urządzenia o oczekiwanych przez siebie właściwościach, nawet jeśli pociągnie to za sobą zwiększone koszty dzierżawy -uzasadnił wyrok przewodniczący Przemysław Wierzbicki. Zwrócił też uwagę, że w przeszłości kopalnia miała już kłopoty z kombajnami, co wywarło wpływ na jej wyniki finansowe. (sygn. UZP/ZO/0-3001/06).

ODPOWIEDZ