Artykuł o formie wnoszenia wadium

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 lis 2006, 17:46

Dziś w Rzeczpospolitej bardzo ciekawy artykuł pt. „Skrócenie terminu składania ofert nielegalne” dotyczący wnoszenia wadium przed upływem terminu składania ofert. Oto jego fragment:

„Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie w przetargu na rozbudowę obiektów koszarowych postawiła wykonawcom niecodzienny warunek dotyczący wadium. Zażądała, aby złożyli dokument potwierdzający jego wniesienie w kasie komendy. Kasa ta pracuje w godz. 11 - 14, tymczasem termin składania ofert upływał 4 września o godz. 11.

Jedna z firm nie wykonała polecenia zamawiającego. Złożyła wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej, dołączając ją po prostu do oferty. Policja wykluczyła ją z przetargu. Uznała bowiem, że dokument powinien być przedstawiony wcześniej. - Włączenie go do oferty spowodowało, że zamawiający mógł się zapoznać z nim dopiero po otwarciu ofert. Powinien mieć natomiast możliwość wcześniejszego sprawdzenia dokumentu, gdyż złożenie wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej wymaga zawarcia umowy poprzez złożenie oświadczenia woli zamawiającego, że przyjmuje gwarancję - argumentowały osoby odpowiedzialne za przetarg.

Arbitrzy, do których odwołał się przedsiębiorca, przyznali mu rację. Zwrócili uwagę, że poprzez nakazanie złożenia dokumentów potwierdzających wniesienie wadium w kasie zamawiający de facto skrócił termin składania ofert. - Skoro zamawiający napisał, że oferty mogą być składane do 4 września do godz. 11, to powinien umożliwić ich złożenie również tego dnia. Jednakże kasa była czynna dopiero od godz. 11. Tak więc zamawiający uniemożliwił składanie ofert 4 września - powiedział w uzasadnieniu wyroku przewodniczący Mirosław Martyn.”

Myślę, że Zamawiający na własne życzenie się pogrążył. Dał wymóg czasowy na wniesienie wadium, który był niemożliwy do spełnienia w dniu złożenia ofert. Niepotrzebnie postawiono tak złożony warunek skoro można było sprawę załatwić o wiele prościej. Wielu zamawiających żąda wadium osobno poza ofertą, ale Wykonawca przynoszący ofertę może wadium zostawić razem z nią i nie jest zaskakiwany żądaniami potwierdzenia z kasy zamawiającego. Urażony wykonawca odwołał się i wygrał, chyba słusznie. Co sądzicie o tym przypadku?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 10 lis 2006, 21:57

Zamawiający niepotrzebnie żądał potwierdzenia z kasy w ofercie. Może nie było to skrócenie terminu składania ofert (choć te godziny otwarcia kasy w porównaniu z godziną składania ofert były bardzo nieszczęśliwe). Rozmawialiśmy już na innym wątku o podobnych przypadkach. Nawet jeśli wadium było tylko w ofercie, to zamawiający powinien to uznać.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 14 lis 2006, 22:08

Niemądrym było żądanie wniesienia wadium do godziny, w której dopiero kasę otwierano. To tak jakby ogłosić termin składania ofert na godzinę 7 rano w poniedziałek, kiedy to dopiero o siódmej Zamawiający otwiera swoje biuro, a wcześniej nikt nie pracuje i nikogo w biurze nie ma. W takim przypadku pewnie też uznane by to zostało za skrócenie terminu składania ofert, bo wówczas wykonawca musiałby złożyć ofertę najpóźniej w piętek poprzedzający poniedziałek. Nie wiem czy gdzieś w Polsce był taki przypadek ale pamiętam, że kiedyś przyszło mi do głowy co wtedy orzekliby arbitrzy.

ODPOWIEDZ