Art. 88 ust. 3a

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 26 mar 2007, 11:48

Proszę o wypowiedzenie się na temat przytoczonego ww art. Pzp.
Czy wykonawca, który zastosuje nieprawidłową stawkę VAT powinien być odrzucony czy oferta jego powinna być przyjęta.?
W opinii niektórych osób cena ryczałtowa podana na formularzu przez Wykonawcę powinna być przyjęta bez względu na sposób jej obliczenia - dotyczy również zastosowania stawki VAT. (czyli Wykonawca podał stawkę 7%, a powinien zastosować 22%)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 mar 2007, 11:57

Moim zdaniem błędny VAT w cenie ryczałtowej jest podstawą do odrzucenia oferty, bo art. 83 ust 3a dotyczy sposobu obliczenia ceny ryczałtowej jako sumy elementów składających się na cenę ryczałtową. Nawet gdyby wykonawca rozpisał że na cenę składają się elementy a, b i c, to i tak ważna jest cena ogólna podana. Czym innym jest cena ryczałtowa z VAT-em i bez VAT-u. Zauważmy, że art. 88 ust 3a nie mówi czy chodzi o cenę ryczałtową z naliczonym VAT-em czy nie. Cena to cena, a błędny zapis o podatku nie jest uregulowany ustawowo, że można go poprawić.

saab9000
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:05

Post autor: saab9000 » 26 mar 2007, 12:27

Ja natomiast sądzę, że Zamawiający nie ma potrzeby weryfikowania sposobu skalkulowania ceny ryczałtowej przez Wykonawcę. Jeśli Wykonawca się pomylił na swoją niekorzyść, to jego sprawa.
Sam miałem taki przypadek w swoim urzędzie z przetargiem na tonery. Wykonawca zaproponował ogólną cenę za cały przedmiot zamówienia i wygrał. Dopiero po podpisaniu umowy okazało się, że pracownik firmy sporządzający ofertę w ogóle nie naliczył VAT-u.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 mar 2007, 12:31

Jeżeli wykonawca dał cenę ofertową i „zapomniał” uwzględnić w niej podatku to rzeczywiście jego strata. Zamawiający płaci tyle ile było w ofercie. Niestety problem czasem jest taki, że wykonawca ma wpisać i cenę netto i cenę brutto, no i te dwie ceny się nie zgadzają pod względem naliczonego VAT-u. Najlepiej więc gdy tylko jedną, ogólną cenę trzeba podać.

ODPOWIEDZ