art. 26 ust. 3

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
jula
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:32

Post autor: jula » 24 lis 2006, 17:12

Witam forumowiczów,
interesuje mnie data wystawiona na dokumencie, który został uzupełniony. Spotkałam się z wieloma sprzecznymi informacjami. Niektórzy arbitrzy optują za tą datą, która wskazuje na termin składania ofert, inni na późniejszą (skoro wykonawca, np. poprawił drobną pomyłkę w dokumencie, to chyba ze zrozumiałych przyczyn - logicznych, data uzupełnionego momentu nie będzie pokrywała się z treminem składania ofert. Hmmm, proszę o wyjaśnienia. Ważne!

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 24 lis 2006, 21:31

Tak, to znany problem ostatnich miesięcy. Swego czasu toczyła się debata w Rzeczpospolitej na ten temat. Ukazało się kilka artykułów ze sprzecznymi interpretacjami. Jako, że różni autorzy podpierali się różnymi interpretacjami prawa Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię na temat stosowania przepisu art. 26 ust 3 Pzp, która znajduje się na stronie Urzędu w górnym linku „Prawo”, a potem kliknąć po lewej stronie na „Informacje i opinie prawne”. Na samej górze będzie dokument: „Możliwość uzupełniania oświadczeń i dokumentów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (wersja PDF)”. Oczywiście zachęcam do lektury całej opinii, a interesujące Pani zagadnienie znajduje się w punkcie nr 4. Konkluzja opinii jest taka, że dokumenty mogą być wystawione po dacie składania ofert, ale muszą potwierdzać spełnianie warunków udziału na dzień składania ofert. Tak więc jeśli jakieś zaświadczenie wystawiane przez jakiś organ stwierdza stan prawny wyłącznie na dzień wystawienia to musi ono być wystawione najpóźniej w dniu składania ofert, a na przykład oświadczenie wykonawcy, którego nie dołączył w ofercie a było wymagane, może być wystawione z datą późniejszą ale stwierdzać ma, że wykonawca spełnia warunki postępowania na dzień składania ofert.

Przy okazji moje pytanie do Pani i do innych forumowiczów: czy uważacie, że takie stanowisko prezentowane przez UZP jest słuszne?

jula
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:32

Post autor: jula » 24 lis 2006, 22:18

Z logicznego punktu widzenia, nie jest słuszne..., albo trzymamy się terminu (składania ofert), albo... dopuszczamy możliwości odstąpienia, jednakowóż art.7 zdaje się być naruszony... Hmmm...

jula
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:32

Post autor: jula » 24 lis 2006, 22:22

Panie Piotrze, nie zdążyłam jeszcze podziękować za wyczerpujący mail, a widzę, że sąd przemyślany...z odpowiednim dystansem do ustawy..., dziękuję, przemyślę wszystko, wcześniejsza odpowiedź była bardzo "na szybko", dopiero od tygodnia w zasadzie śledzę wątki ustawy, stąd moje wypowiedzi nie do końca mogą być spójne... :)

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 27 lis 2006, 7:53

PiotrW;605 pisze: Przy okazji moje pytanie do Pani i do innych forumowiczów: czy uważacie, że takie stanowisko prezentowane przez UZP jest słuszne?
To już za bardzo nie ma znaczenia co uważamy bo w projekcie nowelizacji nowelizacji jest modyfikacja 26.3 i wpisane zostało wprost, że uzupełnione dokumenty mają potwierdzać stan na dzień składania wniosków/ofert...

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 lis 2006, 14:34

Ośmielę się stwierdzić, że dyskusja zawsze ma znaczenie, bo ustawa łatana tu ówdzie i tak pozostanie niedoskonała. :-) Na przykład poruszana juz na tym forum kwestia określenia daty wszczęcia postępowania o zamówienie publiczne. W grudniowym numerze Monitora Zamówień Publicznych ukaże się mój artykuł na ten temat. Uważam, że obecne uregulowania ustawy i "Rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane" mogą zmylić wykonawców co do daty wszczęcia postępowania i wprowadzają de facto konieczność pytania się przez wykonawcę kiedy postępowanie było wszczęte aby móc poprawnie sformułować ofertę.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 28 lis 2006, 22:00

Dobrze, że w projekcie pomyślano już aby stwierdzić na jaki dzień dokonuje się uzupełnienia dokumentów. Ciekaw jestem czy zostanie przywrócone zawiadamianie UZP o wyborze najkorzystniejszej oferty z art. 92 Pzp

ODPOWIEDZ