Zwrot kosztów za przygotowanie oferty

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 24 lip 2013, 11:05

Planuje na podstawie art. 93 ust. 4 uPzp napisać do 3 gmin o zwrot kosztów za przygotowanie ofert przetargowych. Zamawiający Ci unieważnili postępowania:
1) na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 uPzp, (ten artykuł jednakże jest dla mnie trochę wątpliwy, bo wina zamawiającego jest tylko wtedy, gdy źle oszacował przedmiot zamówienia)
2) na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 uPzp.

Czytałam trochę na ten temat i wiem, że Zamawiający będą się bronić aby cokolwiek zwrócić, no ale nie zaszkodzi spróbować - może się uda.

W związku z powyższym mam pytania:
1) Czy w piśmie wykonawcy trzeba podać jakieś uzasadnienie????
2) Czy wystarczy jedynie napisać "Działając na podstawie art. 93 ust. 4 uPzp wnioskujemy o zwrot kosztów uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności kosztów przygotowania oferty .... i wpisać wycenę tych kosztów m.in. koszty sporządzenia oferty np. przygotowania kosztorysu ofertowego, kuriera, zapłaty za gwarancję itd....
3) Czy dołączać jakieś rachunki?

Bardzo proszę o odpowiedzi

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 lip 2013, 11:25

W przypadku unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności kosztów przygotowania oferty (art. 93 ust.4 ustawy Pzp).

Kiedy masz prawo do zwrotu kosztów uczestnictwa w postępowaniu?

A zatem nie w każdym przypadku zaistnienia okoliczności unieważnienia postępowania wykonawcy mają prawo roszczenia o zwrot poniesionych, uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu. Jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy zamawiający bezpośrednio przyczynił się do unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia tj. gdy unieważnił postępowanie na podstawie:

art. 93 ust.1 pkt 6 ustawy Pzp tj. gdy wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonania zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć, chyba że wykonawca udowodni zamawiającemu, że wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia okoliczności, na które powołuje się zamawiający spowodują, że udzielenie zamówienia będzie niecelowe ze względu na interes publiczny;
art.93 ust.1 pkt 7 ustawy Pzp (postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego) albo
art.93 ust.1 pkt 4 ustawy Pzp (cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i nie istniała możliwość zwiększenia tej kwoty), ale tylko w przypadku, gdy nie dochował należytej staranności szacując wartość zamówienia, przez co kwota przeznaczona na realizację przedmiotu zamówienia była zbyt niska.
W jakim terminie możesz zwrócić do zamawiającego o zwrot kosztów?

W ustawie Pzp nie jest wskazane, w jakim terminie masz prawo zwrócić się do zamawiającego z żądaniem o zwrot ww. kosztów uczestnictwa w postępowaniu. A zatem w takim przypadku zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego, w szczególności Tytuł VI Przedawnienie roszczeń art. 117-120. Zgodnie bowiem z art. 14 ustawy Pzp do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanową inaczej.

molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 24 lip 2013, 11:55

To wszystko już czytałam.

Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 24 lip 2013, 14:13

To na Wykonawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniósł koszty przygotowania oferty. Co oczywiste, im więcej dowodów na tę okoliczność, tym lepiej. Tak więc odpowiadając na Twoje pytania:
1) Tak,
2) Nie,
3) Tak.

Co do zwrotu kosztów przygotowania oferty w kontekście unieważnienia postępowania z powodu braku środków to każdy przypadek trzeba interpretować indywidualnie. Moim zdaniem o zwrot kosztów można się skutecznie ubiegać w przypadku winy zamawiającego w braku tych środków.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 lip 2013, 15:06

Im więcej dowodów poniesienia kosztów tym lepiej to chyba oczywiste molba 8.

ODPOWIEDZ