Zmiany w umowie

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Tyna
Posty: 23
Rejestracja: 30 wrz 2008, 18:30

Post autor: Tyna » 28 lis 2008, 13:16

Postępowanie zostało wszczęte przed wejściem w życie nowelizacji PZP. W projekcie umowy jest zapis, że dopuszcza się zmiany w umowie o ile są korzystne dla zamawiającego. Czy w świetle zmiany brzmienia art. 144 ust 1, możliwe jest dokonanie jakichkolwiek zmian skoro postępowanie wszczęto w oparciu o przepisy obowiązujące przed 24.10. a umowa zawarta będzie w grudniu? Z treści noweli wynika, że do umów zastosowanie mają nowe przepisy - pomimo że są wynikiem postępowania wszczętego przed nowelizacją.
Czy zamawiający, jeszcze przed zawarciem umowy, a po wyborze wykonawcy, ma możliwość dokonania zmian w umowie, która stanowiła załącznik do SIWZ? Zmiany nie dotyczą zakresu świadczenia ani ceny.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 lis 2008, 13:51

Nie można zmienić wzoru umowy, bo nieważne jest to, że zmiana nie odnosiłaby się do zakresu świadczenia albo ceny. Zmieniać umowy nie wolno w stosunku do treści oferty, a on składając ofertę zgadzał się na taki a nie inny wzór siwz. Opisana sytuacja wszczęcia przetargu przed nowelizacją, za rządów starych przepisów, a popisanie umowy już po 24 października czyli z zastosowaniem nowych przepisów do zmiany umów jest wpadką ustawodawcy, który chyba nie przewidział kłopotów jakie z tego mogą wyniknąć. Pisałem też o tym w artykule do Monitora Zamówień Publicznych Można go przeczytać pod tym linkiem: http://www.kiosk24.pl/download.html?f=titlefiles,587
Myślę, że skoro jednak mieliście zapis o możliwości zmiany umowy w razie jej korzystności to jest to jakiś plus, bo wielu zamawiających nie wiedząc co napisać piszę podobne klauzule, na które będzie się powoływać w razie potrzeby.

ODPOWIEDZ