zatrzymanie wadium

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
arkadium111
Posty: 50
Rejestracja: 31 maja 2011, 15:25

Post autor: arkadium111 » 10 sie 2012, 17:00

Witam, mam pytanie w związku z zatrzymaniem przez Zamawiającego wadium.

termin związania ofertą wynosił 30 dni, okres ten zabezpieczony był wadium w postaci gwarancji ubezpieczeniowej. termin związania ofertą upływał 31 lipca, wadium wystawione było do 5 sierpnia. Zamawiający 4 sierpnia wystosował informację o zatrzymaniu wadium, czyli po terminie związania ofertą, ale w dacie do które wystawiona była gwarancja. Czy takie roszczenie jest słuszne w chwili kiedy upłynął termin związania ofertą a wykonawca go nie przedłużył ani też nie przedłużał okresu ważności wadium? w jaki sposób postąpić ?

pawnie3
Posty: 12
Rejestracja: 13 mar 2011, 20:04

Post autor: pawnie3 » 10 sie 2012, 20:24

zamawiający nie miał prawa zatrzymać wadium

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 sie 2012, 22:33

koniec TZO, a więc koniec ważności oferty, nie ma prawa do zatrzymania wadium.

BelHeI
Posty: 50
Rejestracja: 27 cze 2012, 11:28

Post autor: BelHeI » 22 sie 2012, 20:44

W jakich przypadkach zamawiający ma prawo zatrzymać wadium:

PRZESŁANKI ZATRZYMANIA WADIUM PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO W PRZYPADKU NIE UZUPEŁNIENIA DOKUMENTACJI

Zgodnie z brzmieniem art. 46 ust. 4a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm. - dalej p.z.p.) „Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie".
Z treści wyżej powołanego przepisu wynika, że Zamawiający jest uprawniony do zatrzymania wadium wraz z odsetkami od wszystkich Wykonawców, którzy nie złożyli wymaganych dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw w odpowiedzi na wezwanie zgodnie z treścią art. 26 ust. 3 p.z.p.
Z treści art. 26 ust. 3 p.z.p. wynika, że „Zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.".
Zgodnie z art. 46 ust 4a p.z.p. Zamawiający zatrzymuje wniesione przez Wykonawcę wadium wraz z odsetkami, jeżeli ten nie uzupełnił dokumentów lub oświadczeń w wyznaczonym terminie, chyba że Wykonawca udowodni, że nie był w stanie spełnić żądania Zamawiającego z przyczyn niezależnych od siebie.
Podsumowując powyższe - przepisy p.z.p. zawierają regulacje uprawniające Zamawiającego do zatrzymania wadium wraz z odsetkami. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy można byłoby uznać, że Zamawiający jest uprawniony do zatrzymania wniesionego przez Wykonawcę wadium z mocy art. 46 ust. 4a p.z.p. w związku z art. 24 ust. 2 pkt 3 p.z.p. w wyniku wykluczenia Wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i nie wniesienia wymaganych dokumentów.
Odnosząc się do kwestii uzupełnienia dokumentów lecz w takiej postaci, że zawierają one błędy lub braki należy wskazać, iż w doktrynie panuje pogląd mówiący, że jeżeli w wyniku wezwania do uzupełnienia dokumentów wykonawca nie przedstawi żądanych oświadczeń i dokumentów lub też przedłoży takie dokumenty i oświadczenia, które nie spełniają wszystkich wymagań im postawionych, np. odnośnie do daty ich wystawienia lub ważności, formy, wreszcie treści, to zachodzi warunek zatrzymania wadium. Przedstawiony powyżej pogląd budzi jednak wątpliwości głównie za sprawą orzecznictwa, które do aspektu błędnie uzupełnionych dokumentów podchodzi czasami inaczej i tak np. w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 czerwca 2011 r. KIO 1221/11 czytamy: „Sankcja zatrzymania wadium nie dotyczy sytuacji, w której wykonawca przedłożył w wyniku uzupełnienia dokumenty, które zawierają błąd. W świetle literalnego brzmienia artykułu 46 ust. 4a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr. 113, poz. 759 ze zm.) jedynie niezłożenie dokumentów lub oświadczeń uprawnia zamawiającego do zatrzymania wadium. Zamawiający nie powinien zatrzymać wadium, jeżeli wykonawca uzupełnił dokumenty tudzież oświadczenia, a w ocenie zamawiającego nie potwierdzają one spełniania warunków udziału w postępowaniu.”
Wobec powyższych rozbieżności trudno jest wskazać jednoznaczne stanowisko w kwestii opisanej w powyższym akapicie. Dokonując wyboru pomiędzy powyższymi stanowiskami za prawidłowe uznawałbym stanowisko doktryny, gdyż trzeba mieć tu na uwadze przyczyny wprowadzenia przepisu art. 46 ust. 4a do ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Z rządowego projektu ustawy wynika iż przyczyną był fakt, iż dotychczasowa "regulacja sprzyja sytuacji, w której grupa będących w porozumieniu wykonawców może powodować, że zamówienie jest udzielane temu spośród nich, który zaoferował najniższą cenę. Wykonawcy ci mogą celowo składać oferty bez wymaganych dokumentów lub oświadczeń, a następnie, już po zapoznaniu się z ofertami konkurentów, bez negatywnych konsekwencji wycofać się z udziału w postępowaniu, podlegając jedynie wykluczeniu z postępowania na podstawie obecnie art. 24 ust. 2 pkt 4. Mając to na uwadze, celowe jest zrównanie sytuacji wykonawcy, który nie przedstawił dokumentów lub oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu w trybie art. 26 ust. 3 z sytuacją wykonawcy, który uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Przyczyni się to do zracjonalizowania wydatków środków publicznych"


PODSTAWY PRAWNE

Art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.)
Art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.)
Art. 46 ust. 4a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.)

ODPOWIEDZ