Zatrzymanie wadium z art. 46 ust. 4a

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
aak
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2013, 15:07

Post autor: aak » 04 mar 2013, 15:20

Witam!

Mam do Was pytanie o jednoznaczną interpretację tytułowego artykułu Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

Mówi ona, że:
"Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie."

Podam bardzo prosty przykład:
Zamawiający żądał wykazaniem się obiektem o jakiejś specyfice np. rozbudowa obiektu o pow. 5000 m2. Oferent składa ofertę, ale Zamawiający nie uznaje mu tego obiektu jako spełniającego wymagania (np. zamiast rozbudowy miał remont czy przebudowę) i występuje do oferenta z pismem o uzupełnienie oferty o taki obiekt referencyjny.
Oferent nie ma takiego obiektu więc pisze wyjaśnienie zgodnie ze stanem faktycznym.

Czy w takiej sytuacji zamawiający ma prawo zatrzymać wadium?

Podobnych wątków jest wiele w internecie, ale nigdzie nie ma jednoznacznego stwierdzenia jak to w rzeczywistości jest. Jedni piszą, że zabierają wadium, inni że nie.

Ostatnio mieliśmy podobny przypadek gdy naszej firmie nie uznano certyfikatu, wezwano nas do uzupełnienia, my odpisaliśmy, że nie mamy innego. Ofertę naszą odrzucono, ale wadium zwrócono.
Z drugiej strony słyszałem o przypadkach, że w podobnej sytuacji zabierano wadium.

Czy był jakiś wyrok KIO, który jednoznacznie opisuje w jakim przypadku takie wadium jest zabierane (nie mówią oczywiście o fakcie braku jakiegokolwiek odzewu na takie wezwanie ze strony zamawiającego)?

zielona
Posty: 38
Rejestracja: 26 maja 2012, 9:27

Post autor: zielona » 28 kwie 2013, 16:39

Witam,

również mam problem z wadium, a właściwie dwa problemy:

1/ ofertę w zamkniętej kopercie przysłano w dniu otwarcia w terminie, jednak DZIEŃ WCZEŚNIEJ TA SAMA OFERTA PRZYSZŁA FAKSEM!!!! Z jakiego artykuu ją odrzucić?

2/ czy w takiej sytuacji powinnam zatrzymać wadium?

Dziękuję za odp, bo pierwszy raz z czymś takim się spotkałam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 cze 2013, 14:39

Na pytanie użytkownika „aak” nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi, bo takiej nie ma. Przepis art. 46 ust. 4a jest różnie interpretowany i po prostu nie można powiedzieć jakie rozwiązanie jest jedynie słuszne. Prosisz o „jednoznaczną” odpowiedź, ale wierz mi, że jeśli ktoś na taki temat udzieli ci „jednoznacznej” odpowiedzi znaczy, że jest hochsztaplerem zamówieniowym, a nie odpowiedzialnym doradcą. Ani orzecznictwo KIO i sądów, ani poglądy doktryny wyrażane w komentarzach do ustawy i licznych artykułach nie są jednoznaczne. Można jedynie próbować ocenić prawdopodobieństwo słusznego wyboru i potem go bronić. Ja osobiście bardziej podjąłbym się w twoim przypadku obrony tezy, że wadium nie powinno być zatrzymane, lecz równie dobrze wyobrażam sobie, że ci wadium zatrzymają, bo też łatwo dorobić do tego uzasadnienie. To kwestia mądrego i rzeczowego uzasadnienia swojej niefrasobliwości (nieumiejętności zrozumienia treści warunków i nieskonsultowania ich z kimś doświadczonym) w składaniu oferty na przetarg w którym nie spełnia się warunków.

Na pytanie „zielonej” można odpowiedzieć krótko: nie ma podstawy odrzucenia oferty, bo wniesiono ją w poprawnej formie (pisemnej) przed upływem terminu składania ofert, natomiast fax należy potraktować jako kopię oferty. Dowolną ilość kopii oferty zawsze wykonawca może nam przysłać i nie wpływa to na ważność oferty, o ile była złożona pisemnie (lub w formie elektronicznej opisanej w art. 82 ust 2 ustawy Pzp). Podsatw do zatrzymania wadium też oczywiście tu nie ma.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2013, 14:40 przez PiotrW, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ