zaświadczenia z US i ZUS

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
Ulita
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2011, 11:39

Post autor: Ulita » 01 gru 2011, 11:31

Czy Wykonawca jako Spółka cywilna ma przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu składek w ZUS i US jako spółka czy jakżdy wspólnik oddzielnie. A może to i to.
Z góry dziekuje za odpowiedź.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 gru 2011, 11:33

Dla spółki jak i wspólników.

Ulita
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2011, 11:39

Post autor: Ulita » 01 gru 2011, 11:40

Wielkie dzieki

Mariusz100
Posty: 30
Rejestracja: 09 sty 2011, 21:47

Post autor: Mariusz100 » 01 mar 2012, 13:43

Jako, że borykam się z podobnym problemem postanowiłem kontynuować wątek, ponieważ mój problem jest bardziej złożony. W postępowaniu na usługi firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę cenową jest spółką cywilną (2 wspólników i do tego zatrudnia pracowników) i złożyła mi tylko zaświadczenie z ZUS na spoółkę. Wezwałem ich do uzupełnienia dokumentów o brakujące zaświadczenia z ZUS na każdego wspólnika oddzielnie, jednakże oni odpisali mi, że wspólnicy rozliczani są razem z pracownikami (wg. nowelizacji ordynacji podatkowej od 01.01.2009 roku odnoszącej się również do przepisów dot. ZUS spółka cywilna zatrudniająca pracowników powinna odprwadzać składki oddzielnie za pracowników i właściciele również oddzielnie) i do tego załączyli dokument z programu, jako potwierdzenie opłacenia składek w ostatnim miesiącu na wspólników i na pracowników łącznie. Radziłem się w tej sytuacji fachowców z LEX-a i oto co otrzymałem w odpowiedzi:

Na początku przyjrzeć należy się formie prawnej w jakiej działa spółka cywilna. Spółka cywilna zdefiniowana i opisana została przepisami k.c., w księdze dotyczącej zobowiązań. Nie posiada ona podmiotowości prawnej i traktowana jest tylko jako zobowiązanie stron umowy, co wyrażone zostało w art. 860 §1 k.c. Zawarcie umowy spółki cywilnej nie powoduje zatem powstania w obrocie prawnym nowego podmiotu gospodarczego, a sama KIO w wyroku z 7.05.2010 r. (KIO/UZP 708/10) uznała, że "spółka cywilna nie tworzy odrębnych podmiotowych struktur organizacyjnych, jest jedynie umową zwartą przez jej wspólników, której żaden przepis kodeksu cywilnego nie przyznaje zdolności prawnej odrębnej od zdolności jej wspólników (.). Istota spółki cywilnej wyczerpuje się więc w dwu - lub nawet wielostronnym stosunku obligacyjnym, łączącym wspólników." - podobnie SN w wyroku z 28.10.2003 r., I CK 201/02. Spółka cywilna stanowiła także przedmiot innych orzeczeń Sądu Najwyższego, który uznał, że w doktrynie oraz judykaturze utrwalony został pogląd o braku osobowości prawnej spółki cywilnej. Ten brak osobowości prawnej przyczynia się także do faktu, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 431 k.c. oraz w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarcze, ponieważ odrębna ustawa nie przyznaje jej zdolności prawnej. Natomiast w art. 4 ust. 2 bezpośrednio wskazano, że za przedsiębiorców uważa się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Odnosząc powyższe do ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.) - dalej "p.z.p.", to uznać należy, iż jej status w przepisach dotyczących zamówień publicznych podobny jest do wykonawców występujących wspólnie, o których mowa w art. 23 p.z.p. Spółka cywilna nie jest wykonawcą w rozumieniu art. 2 pkt 11 p.z.p., wykonawcami są jej wspólnicy - przedsiębiorcy. Skoro tak to stosuje się do nich również zasady żądania dokumentów dowodzących brak podstaw do wykluczenia. Niemniej jednak w zakresie wykonawców będących wspólnikami spółki cywilnej pojawić się mogą wątpliwości na kogo powinno być wystawione zaświadczenie z ZUS przedkładane następnie zamawiającemu. Jak bowiem wskazano wyżej spółka ta nie posiada podmiotowości prawnej i ma charakter wyłącznie zobowiązaniowy. Jeśli zatem chodzi o zaświadczenie wydawane przez właściwy oddział ZUS to zgodnie z obowiązującymi regulacjami wspólnicy spółki cywilnej samodzielnie odprowadzają składki ZUS, ale w pewnych przypadkach może to robić także sama spółka. Każdy ze wspólników jest bowiem traktowany jako osobny przedsiębiorca i po myśli art. 36 ust. 3 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.) zobowiązany do zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Przedłożenie zatem stosownych zaświadczeń wystawionych na wspólników jest niezbędne, aby zamawiający mógł ocenić, czy osoby składające ofertę nie zalegają ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Jak jednak wskazało KIO w przytoczonym wyroku KIO/UZP 708/10: "Zatem wymaganie złożenia zaświadczenia lub zaświadczeń (.) konkretyzuje się w zależności od okoliczności danego przypadku - tzn. faktu zatrudniania pracowników lub zgłaszania do ubezpieczenia osób i odprowadzania składki z innych tytułów (umów cywilnoprawnych) oraz dokonywania lub nie wymienionych czynności w odniesieniu do wspólników." Natomiast w dalszej części uzasadnienia KIO stwierdziła, że złożenie zaświadczeń przez wspólników może, ale nie musi być zasadne, a zamawiający prowadząc postępowanie powinien dokonać ustalenia w tym zakresie (nie określono jednak w jakiej formie). Można zatem przyjąć założenie, że w przypadku dostarczenia zaświadczenia wystawionego wyłącznie na spółkę cywilną (lub tylko na wspólników), zamawiający powinien wezwać wykonawcę o złożenie wyjaśnień lub ewentualne dostarczenie zaświadczeń wystawionych na wspólników (lub spółkę).

No i podsumowując nadal jestem w kropce...gdyby nie to, że firma ta jest na pierwszym miejscu może byłoby łatwiej podjąc rozstrzygającą decyzję...
Ostatnio zmieniony 01 mar 2012, 13:44 przez Mariusz100, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 mar 2012, 14:09

No tak, jest to dylemat, ale większość opinii w tym mojej :), mówi że na spółkę i na wspólników i przy tym zostaję.

ODPOWIEDZ