Zamawiający utrudnia w znaczący sposób dostawę mebli. Jakie może dostać konsekwencje?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Golper

Zamawiający utrudnia w znaczący sposób dostawę mebli. Jakie może dostać konsekwencje?

Post autor: Golper » 20 maja 2017, 13:44

Dzień dobry,

Zamawiający w przetargu na dostawę mebli znacząco utrudnia dostawę mebli poprzez np.:
- zmianę ustaleń dot. np.: rozmieszczenia kilkuset krzeseł, czyli przekładanie kilka razy z różnych pomieszczeń kilkaset krzeseł (a jest takich rzeczy o wiele, wiele więcej)
- nieudostępnianie pomieszczeń, poprzez braki w kluczach do drzwi na dany dzień i przez to wstrzymywanie dostaw mebli
- przedłużanie decyzji dot. wyboru asortymentu, który opóźnił montaż części asortymentu o około 1,5 tygodnia
- zmianę ilości, gdzie w przetargu była konkretna ilość asortymentu, która potem została pisemnie zmniejszona przez Zamawiającego na korzyść innego asortymentu

Proszę o odpowiedź, o jakie prawa może walczyć Wykonawca, który zostaje obciążony dodatkowymi kosztami podczas realizacji mebli?
Wykonawca też podczas realizacji musi być w delegacji na drugim końcu Polski, gdzie dochodzą kolejne koszta tj. wyżywienie, nocleg itp.
Jakie są teraz możliwości? Jesteśmy jeszcze przed protokołem odbioru, może trzeba jakieś zestawienie kosztów dodatkowych zrobić, gdzie byłoby podparte aneksem?

Termin realizacji normalnie dla nas wyniósłby max 1,5 tygodnia, a jesteśmy tutaj przez około miesiąc.
Też przekroczyliśmy termin według umowy, gdzie Zamawiający może nam naliczyć dodatkowe odsetki karne.

Pozdrawiam,

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Zamawiający utrudnia w znaczący sposób dostawę mebli. Jakie może dostać konsekwencje?

Post autor: pawellllek » 21 maja 2017, 16:15

Bazując na Pana opisie i zakładając, że mamy do czynienia z umową zawartą w wyniku przetargu, można zwrócić uwagę na kilka spraw:

1. sposób wykonania zamówienia jest określony w umowie i co do zasady zamawiający nie ma prawa żądać innego jej wykonania niż pierwotnie umówiony sposób,
2.Jeżeli opóźnienie w realizacji zamówienia wynikło z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, albo wręcz jest przez niego spowodowane, to nie ma on podstawy do naliczenia kary umownej
3.Wykonawca nie musi realizować zamówienia w inny sposób niż było to określone w SIWZ i wzorze umowy. Jeżeli robi to, to moim zdaniem de facto godzi się na poniesienie dodatkowych kosztów. To może ale nie zawsze musi obciążać kosztowo wykonawcę.

Wszystko jednak zależy od postanowień konkretnej umowy, konkretnego opisu przedmiotu zamówienia i konkretnej sytuacji. Ciężko więc generalizować bez znajomości sprawy.

ODPOWIEDZ