Wysokosc budżetu przekazanego na realizacje zamówienia.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
female31
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2008, 8:42

Post autor: female31 » 18 wrz 2008, 11:20

Czy Zamawiajacy ma obowiązek poinformowania Wykonawców składajacych ofertę o wysokości budżetu przeznaczonego na realizację zadania tuż przed otwarciem ofert czy nie ma takiego obowiązku ?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 18 wrz 2008, 12:01

Art 86 ust. 3 Prawa zamówień publicznych: "Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia." Chodzi tu o kwotę wraz z podatkiem VAT.

Skarbek
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:51

Post autor: Skarbek » 22 wrz 2008, 10:27

A w takim razie czy Zamawiający ma obowiązek podać szacunkową wartość zamówienia jeżeli zostanie o to poproszony w pytaniach- jeszcze przed dniem złożenia ofert? czy może tę informację „zachować dla siebie” i podać ją do wiadomości dopiero podczas sesji otwarcia ofert?.
Zadaję takie pytanie ponieważ coraz częściej zdarza się, że w przetargach do których startujemy Zamawiający taką informacje podają w SIWZ lub w ogłoszeniu o zamówieniu i niewątpliwie jest to przydatna informacji dla Wykonawcy. Dlatego też w sytuacji kiedy takiej informacji nie ma podanej w w/w dokumentach czy mam prawo domagać się jej ujawnienia, czy jest to tylko i wyłącznie dobra wola Zamawiającego??
Jak zawsze z góry dziekuję za odpowiedz
Pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 wrz 2008, 10:43

Zamawiający czasami podają taką informację w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz i dobrze. Zwłaszcza w przetargu powyżej progów unijnych powinno się podać w ogłoszeniu wartość zamówienia. Jeśli jednak zamawiający nie poda dobrowolnie wartości to bardzo trudno będzie go do tego zmusić. Kiedyś sprawa była o tyle jasna, że na pierwszej stronie protokołu trzeba było wpisać wartość zamówienia, teraz można ją wpisać po otwarciu ofert. Jeśli zaś chodzi o kwotę jaką w rzeczywistości zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (może się zdarzyć że będzie ona wyższa niż wartość plus VAT) to zgodnie z ustawą podaje się ją bezpośrednio przez otwarciem ofert, a więc na wcześniejsze pytania o tą kwotę zamawiający ma prawo odmówić udzielenia informacji.

ODPOWIEDZ