Wymóg: zdolność kredytowa, lub wyciąg z konta.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
BelHeI
Posty: 50
Rejestracja: 27 cze 2012, 11:28

Post autor: BelHeI » 25 sie 2012, 17:02

Witam serdecznie,

w przetargu zamawiający wymaga od dostawcy zdolności kredytowej na 250tyś zł, lub posiadania własnych środków finansowych.
Co do tego drugiego, to wystarczy mieć odpowiednią ilość gotówki na koncie, zrobić wyciąg z konta i dołączyć do oferty?
I może być to wyciąg z konta sprzed dwóch, trzech miesięcy? -> nie ma żadnego ograniczenia w stosunku do tego.

A tutaj dany zapis:
1.8. znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia:
- warunek ten zostanie spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że posiada własne środki finansowe lub zdolność kredytową na kwotę nie mniejszą niż 250 000,00 zl (słownie: dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych) oraz
- jeżeli Wykonawca wykaże, że posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 150 000,00 zł (słownie: sto pięćdziesiąt tysięcy złotych).
Pozdrawia,
Maciek.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 27 sie 2012, 9:09

Wyrok KIO z dnia 15 marca 2012 r., sygn. KIO 445/12:

Zgodnie z § 6 ust. 1 powoływanego rozporządzenia, dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Powyższe unormowanie oznacza, iż możliwe jest składanie przez wykonawców dokumentów w formie pisemnej, jak również w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem oraz w postaci dokumentów elektronicznych, przy spełnieniu określonych wymagań. W ocenie Izby, nie ulega jednakże wątpliwości, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.), zachowanie formy pisemnej należy oceniać, biorąc pod uwagę fakt, iż przedmiotowe przepisy stanowią regulację szczególną w odniesieniu do art. 78 § 2 k.c. (B. Smykła: Prawo bankowe. Komentarz.). Zaś, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, czynności bankowe dokonane w formie elektronicznej spełniają wymagania formy pisemnej. Skoro więc, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo bankowe, prowadzenie rachunków bankowych stanowi czynność bankową, a wszelkie oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w formie elektronicznej (art. 7 ust. 1 ustawy Prawo bankowe), to nie ulega wątpliwości, iż informacja banku o stanie rachunku bankowego mieści się w zakresie oświadczeń woli składanych w związku z wykonywaniem czynności bankowych i dopuszczalne jest jej przedstawienie w postaci elektronicznej, nie wymagającej opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Przy czym, elektroniczna postać tychże dokumentów, z mocy wskazanych przepisów, spełnia wymagania formy pisemnej.
W okolicznościach niniejszej sprawy oznacza to, iż wymóg przedłożenia oryginału dokumentu w istocie oznacza przedstawienia dokumentu w formie pisemnej. Zaś, zachowanie formy pisemnej w odniesieniu do informacji z banku o wysokości zgromadzonych na rachunku, prowadzonym przez ten bank, środków finansowych jest równoznaczne ze sporządzeniem tej informacji w postaci elektronicznej. Wbrew więc twierdzeniom Odwołującego, przedmiotowe informacje nie wymagały formy pisemnej ani też potwierdzenia za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. Dla dochowania formy pisemnej, w świetle przepisów ustawy Prawo bankowe, nie jest również wymagane opatrzenie przedmiotowych dokumentów pieczęcią banku ani też podpisem jego pracownika.


Co prawda przywołany warunek o tym nie wspomina, ale z racji na treść Rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów zalecałbym, żeby wydruk był jak najbardziej aktualny, a już na pewno był wygenerowany nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. Nawet jeśli Zamawiający nie sformułował tego wprost, to może zacząc robic kłopoty, gdy wydruk będzie np. sprzed pol roku. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć:)

ODPOWIEDZ