Wyjaśnienia SIWZ a oferta

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
mmonika
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2008, 11:14

Post autor: mmonika » 01 paź 2008, 13:45

Zamawiający, na wniosek Wykonawcy, udzielił odpowiedzi na zapytanie do SIWZ. Nazwał to "uzupełnieniem opisu przedmiotu zamówienia". Oferta Wykonawcy, który został wybrany, nie zawiera stosownych uzupełnień opisu przedmiotu zamówienia (tzn. w pozycjach, których opis uzupełniono, Wykonawca nie naniósł zmian, ani uzupełnień, tylko pozostawił w pierwotnej wersji). Czy w zaistniałej sytuacji, w świetle Ustawy, oferta powinna być odrzucona (jej treść nie odpowiada SIWZ)? Czy uzupełnienie opisu przedmiotu zamówienia stanowi integralną część SIWZ, czy też zależy to tylko od poglądy Zamawiającego? Proszę o zajęcie stanowiska w tym temacie.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2008, 14:47

To co zamawiający nazwał osobliwie „uzupełnieniem opisu przedmiotu zamówienia” jest po prostu modyfikacją specyfikacji istotnych warunków zamówienia o jakiej mowa w art. 38 PZP. Taka zmiana jest dopuszczalna odnośnie opisu przedmiotu zamówienia i wiąże ona wszystkich wykonawców. Jeżeli ktoś złożył ofertę nie zastosowawszy się do tej modyfikacji to jego oferta jest niezgodna z siwz i podlega odrzuceniu. Niestety tak się czasem dzieje, bowiem niektórzy wykonawcy nie śledzą na bieżąco strony internetowej zamawiającego i nie są świadomi, że dokonano jakichś zmian.

mmonika
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2008, 11:14

Post autor: mmonika » 02 paź 2008, 13:47

panie Piotrze - Zamawiający odrzucił mój protest twierdząc, że wyjaśnienia nie powodowały modyfikacji SIWZ, a tym samym zmiany treści formularza ofertowego. A uzasadnienie to już w ogóle paranoja:" informuje, że zgodnie z art. 182 ust. 2 pkt. 1 ustawy PZP od niniejszego rozstrzygnięcia protestu nie przysługuje odwołanie i tym samym protest uznaje się za ostatecznie rozstrzygnięty". Czy może mi Pan pomóc?

ODPOWIEDZ