Wpis do Rejestru agencji zatrudnienia

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
Łukasz_K
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2010, 15:53

Post autor: Łukasz_K » 21 gru 2010, 16:27

Witam,

mam takie pytanie - urząd organizuje przetarg na szkolenia i zajęcia z doradztwa zawodowego. W takich przypadkach standardowo wymaga się Wpisu do Rejestru instytucji szkoleniowych. Jednak mam przypadek urzędu, który wymaga także Wpisu do rejestru instytucji zatrudnienia. Tego typu firmy nie zajmują się realizacją szkoleń - ich zadaniem jest nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a potencjalnymi pracownikami, leasing pracowniczy itp.

czy urząd może wymagać tego typu zaświadczenia? i drugie pytanie - czy mamy prawo zakwestionować tego typu żądanie ze strony urzędu lub poprosić o wyjaśnienie - dlaczego żądają takiego zaświadczenia?

Pozdrawiam
Łukasz Kotwica

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 21 gru 2010, 21:24

Jeżeli macie zastrzeżenia, jak najbardziej macie prawo powiadomić o tym Zamawiającego.

bartek2011
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:48

Post autor: bartek2011 » 30 maja 2011, 20:21

Mieliśmy z tym podobny problem. Zwróciłem się o interpretację do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymałem takową interpretację. Aby prowadzić grupowe i indywidualne doradztwo zawodowe TRZEBA MIEĆ WPIS DO KRAJOWEGO REJESTRU AGENCJI ZATRUDNIENIA, ponieważ działalność ta jest działalnością regulowaną!!!!!!! Koniec i kropka. Urzędy i instytucje omijają przepisy Ustawy i kwalifikują błędnie te działania jako działania szkoleniowe. Błędnie. Oprócz wpisu do RIS należy mieć wpis do KRAZ.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 30 maja 2011, 22:46

bartek2011
Jaki podmiot reprezentujesz - urząd pracy, czy inny? W którym roku została wydana ta intepretacja? Czy byłbyś skłonny ją przesłać mailem? Bardzo byłoby to ważne dla mnie.

bartek2011
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:48

Post autor: bartek2011 » 31 maja 2011, 20:07

Jestem Wykonawcą. Stawaliśmy do przetargów i urzędy nie wymagały tych dokumentów, wybierały firmy mające jedynie wpis do RIS. A my jesteśmy instytucją szkoleniową i agencją zatrudnienia. Jeden z przetargów przegraliśmy z firmą, która wpisu do KRAZ nie miała. Zgłosiliśmy do rozstrzygnięcia wątpliwości. Mało kto nam uwierzył, bo WUP wskazał, że nie powinno się tego wymagać. ALE LUDZIE W PUP i WUP mało się znają co wymagać przy takich przetargach. Wystąpiliśmy więc sami do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o interpretację przepisów Ustawy i otrzymaliśmy takową przed kilkoma dniami. Doradztwo zawodowe - grupowe i indywidualne oraz inne działania, które wchodzą w skład poradnictwa zawodowego (w polskich przepisach nie ma określenia doradztwo zawodowe, ponieważ stanowi ono element poradnictwa) wymaga wpisu!!!!!!!!!!!!!!!!!

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 31 maja 2011, 22:08

Dziękuję za zainteresowanie moim postem.
Reprezentuję zamawiającego. I mam przygotować SIWZ do warsztatów aktywnego poszukiwania pracy. Czy dobrze rozumiem, że właściwie nie wystarczy wpis do KRAZ, ale powinno byż w nim zaznaczenie, że działalność dotyczy poradnictwa zawodowego?
Czy każde szkolenie dotyczące poszukiwania pracy jest tą działalnością regulowaną?
Byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie tej intepretacji na maila: magda_wk@poczta.onet.pl.
Przejrzałam kilkanaście ostatnich przetargów w BZP dotyczących tego typu zajęć szkoleniowych, ale nie znalazłam w waunkach udziału wpisu do KRAZ.

bartek2011
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:48

Post autor: bartek2011 » 01 cze 2011, 21:27

Pytanie: po co wpisywać w warunki udziału posiadanie wpisu do KRAZ? Jeśli ktoś chce prowadzić działalność regulowaną, to powinien posiadać taki wpis jako warunek prowadzenia takowej działalności. Nie masz wpisu, to nie masz prawa prowadzić takiej działalności. Oferent składa przecież stosowne oświadczenia, że ma uprawnienia do prowadzenia tej a nie innej działalności. Powinien przedstawić także dokument potwierdzający takie uprawnienia - Zamawiający często stosują jedynie "pokaż wpis do ewidencji działalności lub KRS... i już", a to nie wszystko....
Ja, jak podjąłem się prowadzenia firmy szkoleniowej i określiłem tematykę tych szkoleń, to zorientowałem się w obowiązujących przepisach jakie wymagają ode mnie odrębnych pozwoleń i wpisów.

Dopowiem, że podobnie jest z Vatem na usługi doradztwa zawodowego - jedni uważają je za usługi szkoleniowe (MYLNIE!!!!!) i "nie wnikając w szczegóły" zwalniają z Vat, a inni - zgodnie z przepisami - naliczają 23% podatek VAT.



„Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia muszą spełniać warunki dotyczące posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania”. Oferenci, składając oferty na wykonawstwo usługi szkoleniowej aktywizującej zawodowo, powinni posiadać trzy podstawowe uprawnienia do wykonywania czynności zamówienia:
1. posiadać odpowiedni wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS ze wskazaniem w/w działalności szkoleniowej i agencji zatrudnienia
2. posiadać wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych – ponieważ korzystać będą ze środków publicznych
3. posiadać wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U/ 2004 Nr 99 poz. 1001 z późn. zm.) „inicjowanie, organizowanie i prowadzenia (…) zajęć aktywizujących w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy” jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155. Poz. 1095, z późn. zm), zwanej dalej „ustawą o swobodzie działalności gospodarczej” i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Zamawiający w w/w zadaniach wymienia usługi regulowane w/w ustawą i powinien wymagać od wybranego oferenta posiadania aktualnego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 01 cze 2011, 23:16

Bardzo dziękuję za przesłanie intepretacji.
Jeżeli chodzi o wpisywanie w warunki udziału wpisu do KRAZ, to konieczne jest - moim zdaniem naturalnie - skonkretyzować pierwszy warunek z art. 22 ustawy prawo zamówień publicznych, tak jak każdy kolejny. Bez tego nie można później wykluczyć wykonawcy, który warunków nie spełnia. Pamiętam, że czytałam takie artykuły w Informatorze Urzędu Zamówień publicznych lub wyroki KIO. Wpisu do ewidencji działalności w ogóle nie można żądać, a do KRS tylko w celu potwierdzenia braku podstaw do wykluczenia z art. 24 ust. 1.
W przetargu mogą brać udział również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, np. doradcy zawodowi i wówczas bez podania warunku udziału w postaci wpisu do KRAZ, to w ogóle nie byłoby podstaw do odrzucenia. A instytucja, którą reprezentuję, takowego wpisu nie posiada.

Jeżeli chodzi o wpis do RIS, to nie reprezentuję PUPu, ani innej instytucji rynku pracy. I tu również nie mam pewności, czy inne instytucje kupując szkolenia za środki publiczne powinny korzystać tylko z instytucji szkoleniowych z RIS, np. szkolenia dla pracowników swojej instytucji. Działalność szkoleniową (poza działalnością regulowaną oczywiście) można prowadzić na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

bartek2011
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:48

Post autor: bartek2011 » 02 cze 2011, 8:21

Art. 20 ust. 1 Ustawy z dn. 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje "Instytucja szkoleniowa oferująca szkolenia dla bezrobotnych i poszukujących pracy może uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych na prowadzenie tych szkoleń po wpisie do rejestru instytucji szkoleniowych...."

bartek2011
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2011, 11:48

Post autor: bartek2011 » 08 cze 2011, 14:05

A mam jeszcze jedno pytanie.... Czyli jednym słowem, jeśli nie wypiszemy konkretnie jakich dokumentów żądamy w postępowaniu dotyczących posiadanych uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej np. koncesji, zezwoleń itp. to może w przetargu wystartować podmiot, który takich uprawnień nie ma, i może wygrać przetarg ze względu na to że dał najniższą cenę?
I pomimo tego, że zgodnie z przepisami prawa nie ma uprawnień do prowadzenia określonej działalności, to w świetle pzp nie mamy możliwości jego wykluczenia?

miłka
Posty: 108
Rejestracja: 12 lis 2010, 7:55

Post autor: miłka » 08 mar 2012, 16:01

mam pytanie czy kazdy kto chce ubiegac się o prowadzenie warsztatów/ szkoleń czy wsparcia doradcy zawodowego musi miec wpis do KRAZ,
bo kilka wykonawców pisze mi ze oni to nie musza.

czy jeszcze ktos przerabiał to w ostatnim czasie,

ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 07 sie 2012, 12:44

Burzliwe poruszenie tematu. Chciałbym się dołączyć bo też mam ten sam problem.

Usługi szkoleniowe, próg przekraczający kwoty UE, PN. Jakie dokumenty mogę (mam obowiązek) żądać jako Zamawiający od Wykonawców na potwierdzenie posiadania uprawnień do prowadzenia kursów zawodowych w ramach POKL.

ODPOWIEDZ