wolna ręka - akcja zima

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
agnpoz
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2013, 22:49

Post autor: agnpoz » 03 kwie 2013, 22:18

W wyniku przetargu nieograniczonego wyłoniliśmy wykonawców na zimowe utrzymanie dróg w rejonie (nie przewidzieliśmy zamowień uzupełniających, bo zamówienia było szacowane z zapasem). Ponieważ obszar jest duży - zamówienia zostało udzielone w częściach odpowiadających przewidywanej ilości godzin pracy urządzeń na danym obszarze. Szacowanie przedmiotu odbyło się na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych. Zamówienia na dwie z trzech części udzielono jednej firmie. Wiosenny atak zimy spowodował wyczerpania limitów godzin i dodatkowo konieczność natychmiastowego udzielenia zamówienia na kolejne (WR art 67 ust 1 pkt 3). Pytanie: czy nowa umowa powinna być zawarta w odniesieniu do części określonych w umowach zawartych na podstawie poprzedniego postępowania? Czy należy zawrzeć umowę skalkulowaną dla tej konkretnej firmy, bez odnoszenia się do tego co było w przetargu? Jak prawidłowo w tej sytaucji oszacować wartośc i wielkość zamówienia?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 kwie 2013, 8:23

Jeśli wartość Twojego nowego i nieprzewidzianego zamówienia nie przekroczy jednak progu 14.000 euro, nie będziesz do jego udzielenia stosować ustawy Pzp.

Wprowadzenie warunku rozwiązującego umowę w sprawie zamówienia publicznego w postaci określonej kwoty (w Twoim przypadku całkowitej wartości finansowej zamówienia), do której masz prawo składać zamówienia, powoduje, że w momencie kiedy w wyniku składanych zamówień kwota ta zostanie wyczerpana, umowa ulega rozwiązaniu. Nie jest możliwe dalsze realizowanie tej umowy, poza przypadkami kiedy masz prawo do składania zamówień uzupełniających lub zachodzą przesłanki do jej zmiany na podstawie art. 144 ustawy Pzp.
W przypadku gdy istnieje potrzeba dodatkowego zamówienia, którego nie dało się przewidzieć, to mamy do czynienia z nowym zamówieniem. Jego wartość musisz oszacować odrębnie od zamówienia już zrealizowanego. A zatem nowe zamówienie powinieneś traktować jako osobne zamówienie publiczne i przeprowadzić je w procedurze odpowiadającej jego wartości szacunkowej. Jeśli wartość Twojego nowego i nieprzewidzianego zamówienia nie przekroczy jednak progu 14.000 euro, nie będziesz do jego udzielenia stosować ustawy Pzp.

ODPOWIEDZ