Wgląd do oferty konkurencji - pismo.

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
mits
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:55

Post autor: mits » 07 sty 2013, 21:03

Witam Serdecznie.
Nasza firma brała ostatnio udział w przetargu na dostawę sprzętu komputerowego którego niestety nie wygraliśmy. Były 3 oferty, nasza była cenowo jako druga, trzecia była nieznacznie wyższa ale również bardzo zbliżona cenowo. Naszym zdaniem, oferta która wygrała jest wręcz nie realna kwota którą zaproponowała ta firma była tak niska że nawet kupując ten sprzęt który był wyspecyfikowany u producenta, cena przekraczała tą którą oni podali a przecież wiadomo że firma również musi zarobić. Stąd właśnie mamy pewne zastrzeżenia do tego przetargu i chcieli byśmy wystosować do instytucji która ogłaszała przetarg, pismo, aby udostępnili nam specyfikację sprzętu firmy która wygrała. I teraz mam do Państwa pytanie, czy jest jakieś prawo zamówień publicznych które że tak powiem określa warunki wglądu do ofert? Możemy się powołać na jakiś artykuł? Czy takie podpisana i ostemplowane pieczątką firmową pismo możemy wysłać mailem czy trzeba je wysłać pocztą? No i jak wygląda wgląd w ofertę? Czy musimy udać się na miejsce i przejrzeć ofertę czy np muszą nam ją przesłać mailem? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 08 sty 2013, 7:48

mits pisze:I teraz mam do Państwa pytanie, czy jest jakieś prawo zamówień publicznych które że tak powiem określa warunki wglądu do ofert? Możemy się powołać na jakiś artykuł?
Art. 96 ust. 3 - Protokół wraz z zalącznikami jest jawny. Załączniki do protokołu udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z tym że oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia

Ponadto akt wykonawczy do art. 96 ust. 5 Pzp - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
Par. 5 ust. 1
Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki do protokołu na wniosek.
ust. 2
Udostępnienie protokołu lub zalączników może nastąpić poprzez wgląd w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego, przesłanie kopii pocztą, faksem lub drogą elektroniczną, zgodnie z wyborem wnioskodawcy wskazanym we wniosku.

Kolejne ustępy zresztą również traktują o tym temacie.
mits pisze:Czy takie podpisana i ostemplowane pieczątką firmową pismo możemy wysłać mailem czy trzeba je wysłać pocztą?
Najprawdopodobniej wystarczy skan pisma wysłany mailem, ale najlepiej sprawdzić w SIWZ jakie formy kontaktu dopuścił Zamawiający. Ustawa przewiduje możliwość kontaktowania się pisemnie (zawsze), faksem i drogą elektroniczną (art. 27 ust. 1), ale o dopuszczeniu tych dwóch ostatnich form decyduje Zamawiający.

mits pisze:No i jak wygląda wgląd w ofertę? Czy musimy udać się na miejsce i przejrzeć ofertę czy np muszą nam ją przesłać mailem?
To sam Wykonawca określa w stosownym wniosku w jaki sposób chce zapoznać się z ofertami (wgląd u Zamawiającego, przesłanie kopii pocztą, faksem lub elektronicznie). Osobiście polecam przesłanie ofert w formie skanu pocztą elektroniczną. Wada skanów polega jednak na tym, że zwykle nie widać na nich czy podpis pod dokumentem jest własnoręczny, ale jak rozumiem dla Państwa najważniejsza jest specyfikacja techniczna towaru.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2013, 7:51 przez rafal1201, łącznie zmieniany 1 raz.

mits
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:55

Post autor: mits » 08 sty 2013, 11:18

Dziękuję Serdecznie za odpowiedź. Dokładnie, chodzi nam jedynie o specyfikację sprzętu konkurencji bo jesteśmy przekonani że sprzętu jaki wyspecyfikował zamawiający, nie da się zaoferować w cenie w jakiej zaoferowała go konkurencja bo jeśli oni dają sprzęt z różnicą prawie 2000zł taniej niż jest on w hurtowni i jeszcze na tym zarabiają to chyba coś to jest nie tak. Nigdy jak startujemy w przetargach, szczególnie do kwoty 10 000zł nie prosimy o udostępnianie takich rzeczy bo nawet jeśli przegrywamy to są to tak niewielkie różnica że po prostu jest to do zaakceptowania ale w tym przypadku 2000zł mniej na kwocie ok 8000zł przy czym nasza marża wynosiła niewiele bo zaledwie 800zł netto to uważam że jest dość znacząca różnica.

A czy w przypadku jeśli znajdziemy rozbieżności sprzętu zaoferowanego przez konkurencję z tym jaki był w SIWZ, mamy prawo podważyć przetarg? Pytam bo na kilkadziesiąt przetargów w jakich startowaliśmy, taka sytuacja spotyka nas po raz pierwszy.
Pozdrawiam.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 08 sty 2013, 13:00

Jeżeli wartość zamówienia była niewielka to najprawdopodobniej nie będą miały zastosowania przepisy ustawy. Najlepiej sprawdzić w SIWZ czy innym dokumencie przygotowanym przez Zamawiającego na jakiej podstawie postępowanie jest prowadzone, a jeśli jest to jakiś akt wewnetrzny Zamawiającego - w nim szukać informacji na temat środków ochrony prawnej.
Jeśli chodzi o ustawę to zgodnie z nią w postępowaniach biuletynowych odwołanie przysługuje na odrzucenie czy wykluczenie jedynie samego odwołującego, a unijnych - na niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego podjętą w postępowaniu lub zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy. (art. 180). Tak więc najprawdopodobniej w Państwa przypadku odwołanie nie będzie przysługiwało - zaniechanie odrzucenia oferty konkurenta.

Zawsze pozostaje możliwość powiadomienia zamawiającego o tym, że naruszył prawo, choć nie przysługuje na nie odwołanie (art. 181 ust. 1).

mits
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:55

Post autor: mits » 08 sty 2013, 15:24

Dziękuję za odpowiedź. Trochę nas to zmartwiło że nie będziemy mogli z tym nic zrobić. Na razie czekamy na specyfikację sprzętu konkurencji aczkolwiek mamy pewne przypuszczenia co jest nie tak. Chodzi o komputery przenośne. Zamawiający wyspecyfikował je z konkretnym rodzajem baterii a komputer z tą baterią jest prawie 800zł droższy co na 2 komputerach daje nam 1600zł netto i to by się zgadzało. Konkurent zapewne dał komputer ze zwykłą seryjną baterią stąd ta różnica w cenie. Ale mimo wszystko uważamy że jest to nie do końca zgodne z prawem bo skoro zamawiający wyspecyfikował taki i taki sprzęt to taki powinien zostać mu dostarczony i zarówno nasza firma jak i ta trzecia firma konkurencyjna przedstawiła ofertę na dokładnie taki sprzęt jaki życzył sobie zamawiający. Gdybyśmy wiedzieli że zostaniemy w taki sposób zrobieni to również zaoferowali byśmy komputer ze zwykłą baterią i na pewno nasza oferta wówczas była niższa.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 09 sty 2013, 10:45

Oczywiście, że Wykonawca z którym zostanie zawarta umowa powinien dostarczyć sprzęt opisany przez Zamawiającego. O ile tylko Zamawiający działa racjonalnie to już stawiając przedmiotowi zamówienia konkretne warunki uznaje je za ważne i egzekwuje od każdego z Wykonawców. Ja bym jednak nie wykluczał sytuacji, w której Zamawiający z jakichś powodów nie zbadał tematu baterii i nawet nie ma świadomości co zostało mu zaoferowane. Tak więc naprawdę ważne może się okazać, żeby poinformować Zamawiajacego, jeśli taka sytuacja miała miejsce. Z drugiej strony nie wiadomo, czy Wykonawca, którego ofertę wybrano, z premedytacją złożył ofertę z nieodpowiednią baterią, czy też inaczej zinterpretował wymagania Zamawiającego. Trzeba by było znać więcej szczegółów, żeby sytuację należycie ocenić.

ODPOWIEDZ