Wartość zamówienia na roboty budowlane

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Urzędnik1
Posty: 112
Rejestracja: 16 wrz 2008, 12:40

Post autor: Urzędnik1 » 16 mar 2009, 13:38

Wartość kosztorysowa zamówienia na robotę budowlaną jest wyższa niż zabezpieczone środki w budżecie Gminy na jej wykonanie.
Czy w tej sytuacji można ogłosić przetarg i podczas otwarcia ofert oferentom przedstawić wielkość środków przeznaczonych na realizację w wysokości zabezpieczonych w budżecie.
Z długoletniej praktyki wiadomo jest że, najniższe oferty w tego typu robotach są zawsze dużo niższe od wartości kosztorysów inwestorskich.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 mar 2009, 15:50

Prawo nie reguluje takiego przypadku. Moim zdaniem można ogłaszać przetarg, chyba, że zabezpieczona kwota jest dużo niższa niż wartość zamówienia. Jeżeli praktyka pokazuje, że ceny są niższe, a posiadane środki są na tyle wysokie, że można racjonalnie przyjąć, iż wykonawcy powinni się zmieścić w tym budżecie to ja bym ogłaszał. Zawsze jednak trzeba wziąć pod uwagę, że akurat teraz wszyscy dadzą ceny wyższe niż kwota ogłoszona przed otwarciem ofert, ale niższe niż wartość kosztorysowa. Wtedy to już pytani jak podejdą do sprawy wykonawcy, czy będą się burzyć i wnosić na przykład o zwrot kosztów przygotowania oferty i co powiedzą organy kontrolne. Wówczas trzeba będzie umiejętnie to im wytłumaczyć, a nie ma gwarancji, że tłumaczenie zostanie przyjęte.

ODPOWIEDZ