Wadium

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
maniutek23stan
Posty: 105
Rejestracja: 10 maja 2010, 15:40

Post autor: maniutek23stan » 10 sty 2016, 16:06

Witam,
Zwracam się z takim zapytaniem. Zostaje ogłoszony przetarg poniżej progów unijnych na roboty budowlane. Wymagane było wniesienie przez każdego z wykonawców wadium. Wpływa 7 ofert., w tym 3 oferty zabezpieczono wadium w formie pieniężnej, pozostałe w formie gwarancji wadialnej. Otwarcie ofert było 16.12.15. Termin związania ofert 30 dni, który kończy się 14.01.16. Jeszcze przetargu nie rozstrzygnięto, będzie przedłużony termin związania ofert. Pisma odnośnie przedłużenia terminu związania ofert zostanie wysłane do wykonawców. Ci wykonawcy co złożyli wadium w formie gwarancji wadialnej będą musieli przedłożyć nowe wadium na ten przedłużony termin związania ofert. Ci wykonawcy co wnieśli wadium w formie pieniężnej będą musieli złożyć pismo iż wyrażają zgodę na przedłużony termin czy jak nie złożą żadnego pisma w związku z przedłużenie, to będzie trzeba domniemywać że jest dobrze czy jakie powinno być prawidłowe postępowanie wykonawcy w związku z przedłużeniem terminu związania ofert, czy musi składać pismo, czy nic nie robić, w przypadku wniesionego przez niego wadium w formie pieniężnej? Z góry dziękuje za udzieloną pomoc w tym zakresie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 sty 2016, 17:10

wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 grudnia 2010 r. (sygn. akt KIO 2678/10):

"Art. 85 ust. 2 ustawy p.z.p. daje wykonawcy prawo do samodzielnego, dowolną ilość razy przedłużenia terminu związania ofertą. Z wnioskiem o przedłużenie terminu związania ofertą może wystąpić do wykonawcy także sam zamawiający, przy czym może to uczynić jedynie raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą, o okres oznaczony nie dłuższy niż 60 dni. Tym samym to wykonawca, wyrażając zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą, bądź samodzielnie przedłużając ten termin podejmuje decyzję o swoim dalszym udziale w postępowaniu. To wykonawca jako podmiot profesjonalny zobowiązany jest do działania z należytą starannością poprzez podejmowanie działań zmierzających do utrzymania jego uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności, biorąc pod uwagę fakt, iż nie wymaga to współdziałania czy inicjatywy Zamawiającego. […] art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy p.z.p., który jednoznacznie nakazuje m.in. wykluczenie wykonawcy, który nie wniósł wadium na przedłużony okres związania ofertą albo nie zgodził się na przedłużenie okresu związania ofertą. Przepis ten stanowi podstawę do wykluczenia wykonawcy z postępowania zarówno w sytuacji, gdy nie wyraził zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, składając oświadczenie tej treści, jak i gdy wykonawca takiej zgody nie wyraża, nie składając stosownego oświadczenia w sytuacji, gdy to zamawiający zwraca się do wykonawców o przedłużenie tego okresu, a także w przypadku gdy z uwagi na brak takiej inicjatywy zamawiającego wykonawca nie wyraża takiej zgody samodzielnie (podobne stanowisko zaprezentowano w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 19 października 2010 r. sygn. akt KIO 2204/2010)".

ODPOWIEDZ