odstąpienie od umowy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
pienta
Posty: 135
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:55

odstąpienie od umowy

Post autor: pienta » 13 paź 2017, 12:45

Witam mam pytanie odnośnie odstąpienia od umowy w PZP. Jest art. 145, który mówi o odstąpieniu od umowy. Czy poza tymi przypadkami wymienionymi w tym artykule, można określić w umowie inne okoliczności uprawniające do odstąpienia. Szukałem jakieś głębszej analizy tematu. Komentarz, który miałem do dyspozycji skupia się jedynie na przesłankach z tego przepisu ale nie wyjaśnia, czy tylko w tym wypadku można odstąpić od umowy, czy również inne powody są dopuszczalne. Patrząc po umowach różnych Zamawiających zawsze jest tam więcej tych powodów odstąpienia ale nie wiem z czego to wynika. Czy ktoś dysponuje jakimś orzeczeniem w tym zakresie? Znalazłem również trochę informacji na temat wypowiedzenia ale są one ze sobą sprzeczne. W jednym orzeczeniu można, w innym można ale w ściśle określonych warunkach, w innych, że nie można bo umowę z pzp cechuje trwałość. Proszę o pomoc

pienta
Posty: 135
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:55

odstąpienie od umowy

Post autor: pienta » 16 paź 2017, 8:43

Niestety w dalszym ciągi nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie ale może zachęcę Państwa do udziału w tej dyskusji przedstawiając własne przemyślenie:
Czy nie jest czasem tak, że art. 145 PZP określa ustawowe prawo odstąpienia ale nie zabrania określenia również umownych podstaw odstąpienia od umowy?

ODPOWIEDZ