Niezgodność oferty z SIWZ - podmiana karty katalogowej przedmiotu zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
piter_st
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2016, 8:46

Niezgodność oferty z SIWZ - podmiana karty katalogowej przedmiotu zamówienia

Post autor: piter_st » 23 sty 2017, 12:36

Postępowanie na rozbudowę oczyszczalni. Oprócz robót w zakres wchodzi dostawa m.in. małej ładowarki przegubowej. Wymagania odnośnie parametrów ładowarki określone w SIWZ. Na potwierdzenie spełnienia wymogów technicznych wykonawca miał zawrzeć w ofercie karty katalogowe sprzętu. Wykonawca zawarł w ofercie kartę katalogową rodziny ładowarek producenta "X" zawierającą 4 modele. Oprócz tego dołączył w zakresie ładowarki ofertę dystrybutora sprzętu na jeden z modeli zawarty w karcie katalogowej. Z informacji zawartych w karcie katalogowej oraz oferty na konkretny model ładowarki wynika wprost że zaoferowany model nie spełnia dwóch parametrów: obciążenie destabilizujące ładowarki jest mniejsze niż wymagane przez zamawiającego oraz ciśnienie pompy hydraulicznej jest mniejsze od wymaganego. Zamawiający wystąpił o wyjaśnienia tej kwestii. W odpowiedzi wykonawca wyjaśnia, iż omyłkowo załączył błędną kartę katalogową (na model słabszy) i do wyjaśnień dołączył ofertę dystrybutora (tego samego co wcześniej) na model najwyższy z serii przedstawionej w karcie katalogowej.

Pytanie - jak potraktować taki zabieg wykonawcy? Czy jest to ewidentna zmiana treści oferty?

Zaznaczam, iż wymagane karty katalogowe były jedynymi możliwymi do zastosowania dokumentami przy ocenie spełnienia wymagań w zakresie parametrów technicznych. Oprócz tego jest tylko pozycja w kosztorysie ofertowym o treści "Ładowarka przegubowa". Nie ma żadnej tabelki dla sprzętu w której wykonawca miałby zaznaczać czy spełnia poszczególne parametry techniczne.

zamowieniaiochrona
Posty: 9
Rejestracja: 19 lut 2017, 16:57

Niezgodność oferty z SIWZ - podmiana karty katalogowej przedmiotu zamówienia

Post autor: zamowieniaiochrona » 19 lut 2017, 17:21

Moim zdaniem z kontekstu opisu wynika, że to jest istotna zmiana w treści oferty.

kiakrogabalma
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2019, 13:55

Niezgodność oferty z SIWZ - podmiana karty katalogowej przedmiotu zamówienia

Post autor: kiakrogabalma » 29 lip 2019, 19:00

witam,
mam problem dotyczący kolejności działań
Mam dwie oferty z tą sama ceną
obie mają znamiona rażąco niskiej ceny
czy najpierw wzywam do wyjaśnienia rażąco niskiej czy najpierw o oferty dodatkowe?
z logiki wychodzi mi ze najpierw o rażąco niską bo przecież po wyjaśnieniach może już ostać się tylko jedna oferta i wzywanie o dodatkowe nie będzie konieczne.
ale znalazłam jakieś dziwne wyroki (np KIO 1636/10) że wykluczeni tez składają oferty dodatkowo i zgłupiałam.....

ODPOWIEDZ