Strona 1 z 1

: 06 paź 2006, 8:27
autor: PiotrW
Zgodnie z art. 38 ust 3 ustawy Prawo zamówień publicznych: „Zamawiający może zwołać zebranie wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, informację o terminie zebrania zamieszcza także na tej stronie; w takim przypadku sporządza informację zawierającą zgłoszone na zebraniu pytania o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz odpowiedzi na nie, bez wskazywania źródeł zapytań. Informację z zebrania doręcza się niezwłocznie wykonawcom, którym przekazano specyfikację istotnych warunków zamówienia, a jeżeli specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza także na tej stronie.”

Czy organizują Państwo takie zebrania? Jeżeli tak to jak faktycznie one wyglądają? Czy polegają tylko na wysłuchaniu i zanotowaniu pytań od wykonawców? A może takich zebrań nie organizuje się w praktyce i zapis ustawy jest martwy? Proszę o opinie.

: 06 paź 2006, 22:19
autor: archie
Ja nie organizowałem jeszcze żadnego zebrania chociaż czasami o tym myślałem. Nie znam też nikogo kto robił zebranie. Na szkoleniach słyszałem, że zebranie w zasadzie powinno się ograniczyć do zebrania pytań, no bo co innego może zrobić zamawiający? Nie da się od razu na gorąco przedstawić ustnie wiążącej interpretacji SIWZ-u. Zresztą postępowanie jest pisemne więc takie spotkanie musi mieć odbicie w informacji ze spotkania gdzie dopiero mogą znaleźć się odpowiedzi na pytania. Taka odpowiedź jest rozsyłana wszystkim uczestnikom postępowania. Pytanie tylko, po co organizować spotkanie skoro wykonawcy mogą przesyłać pytania i robią to. Zamawiający ma wtedy taki sam obowiązek odpowiedzieć na nie. No ale nie chcę się zdecydowanie wypowiadać o zebraniu skoro w nim nie uczestniczyłem, może ktoś kto zna to od strony praktycznej powie więcej.

: 19 paź 2006, 21:29
autor: PiotrW
Powtarzam prośbę o podzielenie się swoimi doświadczeniami ze zorganizowania zebrania wykonawców. W SIWZ często przewiduje się taką możliwość, ale chyba mało kto korzysta z niej. A może właśnie takich zebrań się nie organizuje, żeby zapobiec mimowolnemu spotkaniu wykonawców, którzy mogliby wejść miedzy sobą w konszachty i ustalić wyższą cenę ofertową?

: 08 lis 2006, 21:08
autor: archie
Milczenie ogółu chyba jednak oznacza, że zebrań się nie organizuje. Prawdę mówiąc to czasem korci mnie żeby takie zebranie zrobić i zobaczyć jak to zafunkcjonuje. Może wykonawcy zbiorą się w sobie i przywiozą pytania do SIWZ naraz, a nie będą przysyłać po trochu co kilka dni. Może tak, może nie, ale w końcu trzeba będzie zebranie wykonawców „przetestować”.

: 18 sty 2007, 18:57
autor: Teresa
Zebranie to dobra forma. W szczególności jeżeli realizujemy np. wodociąg czy kanalizacje. Oferenci zarzyczyli sobie wyjazd w teren, przezliśmy cały odcinek sieci. Robili zdjęcia i nie było żadnych problemów na etapie przygotowania ofert i realizacji zadania. Należy z tej możliwości korzystać w szczególności przy inwestycjach liniowych.

: 18 sty 2007, 22:14
autor: PiotrW
Cieszę się, że znalazł się wreszcie jakiś zwolennik zebrania wykonawców. Ja do tej pory miałem jedno spotkanie i to w przetargu ograniczonym, w którym do składania ofert został dopuszczony tylko jeden wykonawca. Niestety ustawa nie reguluje tak naprawdę jak takie zebranie ma wyglądać i jak daleko posunięte rozmowy mogą się toczyć. Wyjazd w teren i pokazanie terenu inwestycji chyba jest dopuszczalnym elementem takiego zebrania, no b służy przecież wyjaśnianiu wątpliwości co do SIWZ, np. objaśnienie elementów opisu przedmiotu zamówienia. Ja też niedługo będę miał przetargi na wodociągi i kanalizację więc być może tym bardziej przemyślę zorganizowanie takich zebrań.

: 10 wrz 2007, 15:45
autor: ArtCz
Spotkałem się kiedyś z taką sytuacją: jednym z elementów przetargu jest moduł pamięci pasujący i prawidłowo działający z urządzeniem X. Jedynym pewnym sposobem na sprawdzenie kompatybilności jest zainstalowanie modułu w urządzeniu i sprawdzenie, czy działa. Urządzenie już nie jest produkowane, nie jest bardzo popularne i wykonawcy mogą nie mieć do niego dostępu. Zamawiający zgadza się na udostępnienie urządzenia w celu sprawdzenia kompatybilności. Może to jest właśnie przykład sytuacji, gdzie zebranie wykonawców byłoby przydatne?

: 11 paź 2007, 21:22
autor: PiotrW
Może jest chociaż powstaje pytanie czy w ogóle są jacyś wykonawcy, którzy produkują moduły dla urządzenia, które nie jest już produkowane i jest na tyle rzadkie, że musi być sprawdzona kompatybilność u samego zamawiającego. Z drugiej strony jeśli jakieś moduły jakiegoś wykonawcy nie będą pasowały to czy nie podniesie on, choćby bezzasadnie, że zamawiający umówił się z kimś w ten sposób żeby tak dostosować urządzenie aby moduły pasowały tylko od jednego wykonawcy? Najlepiej gdyby wykonawca w jakiś obiektywny sposób mógł sprawdzić czy to co oferuje nadaje się dla zamawiającego.