Strona 1 z 1

: 17 mar 2014, 13:53
autor: Urzędnik1
Wykonawca wyłoniony w przetargu nieograniczonym na roboty budowlane po zawarciu umowy przedstawił cesję na przelanie praw do wierzytelności przyszłej na konkretną firmę, która dostarczy materiały do wykonania umowy. W ofercie wykonawca nie przedstawił żadnego podwykonawcy. Czy Zamawiający ma prawo odmówić przyjęcia cesji ? Jeżeli tak to na jakiej podstawie

: 17 mar 2014, 14:33
autor: Janusz
Na marginesie należy podkreślić, że art. 144 ust. 1 ustawy Pzp traktujący o możliwości zmian istotnych postanowień umowy, nie może być podstawą do zmian podmiotowych umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepis ten odnosi się do ewentualnych zmian samej treści stosunku cywilnoprawnego a nie podmiotów tego stosunku.

Zmiana podmiotowa po stronie wykonawcy

Nie jest rzeczą sporną zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie, że niedopuszczalna jest zmiana podmiotowa umowy w sprawie zamówienia publicznego po stronie wykonawcy, umożliwiająca przejęcie zamówienia publicznego. Konsekwencją zasady wyrażonej w art. 7 ust. 3 ustawy Pzp, wedle której zamówienie publiczne może zostać udzielone wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami tej ustawy, jest uznanie, że realizacja tego zamówienie również winna zostać przeprowadzona przez tego samego wykonawcę.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 stycznia 2004 r. (sygn. akt V CK 97/03), który nie stracił na swej aktualności pomimo iż odnosił się do nieobowiązującej już ustawy o zamówieniach publicznych: Kodeks cywilny nie normuje problemu wstąpienia w pozycję strony umowy wzajemnej, jednakże judykatura oraz doktryna dopuszcza taką możliwość przy spełnieniu określonych wymagań, a mianowicie łącznego przeniesienia składających się na tę pozycję obowiązków (przejęcia długu) i uprawnień (przelewu wierzytelności), chyba że zmiana strony sprzeciwia się ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 1972 r., III CRN 266/72, OSN 1973, nr 9, poz. 160 oraz z dnia 17 czerwca 1999 r., I CKN 44/98, nie publ.). Sąd Apelacyjny nie kwestionował możliwości wejścia osoby trzeciej w miejsce strony umowy wzajemnej, przyjął tylko niedopuszczalność sukcesji praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej w wyniku przetargu, gdyż sprzeciwia się ona ustawia. Stanowisko to jest trafne, o czym świadczy jednoznaczna treść art. 12a u.z.p., zamówienie publiczne może być udzielone bowiem wyłącznie dostawcy lub wykonawcy, który został wybrany na zasadach określonych w ustawie, a więc takiemu oferentowi, który uczestniczył w jawnym przetargu i był poddany rygorom procedury przetargowej.

Wyjątki od powyższej reguły, które mają swoje oparcie w judykaturze, dotyczą sytuacji sukcesji uniwersalnej. Wiąże się ona z przejęciem dotychczasowego wykonawcy przez inny podmiot.

: 17 mar 2014, 14:44
autor: Urzędnik1
Nie jestem prawnikiem i nie do końca rozumiem. Proszę odpowiedzieć czy muszę przyjąć cesję, czy mogę odmówić jej przyjęcia

: 17 mar 2014, 14:53
autor: Janusz
moim zdaniem nie musisz.