Strona 1 z 1

: 06 lut 2012, 10:43
autor: emalka
Witam, mam takie pytanie, czy po wyborze oferty najkorzystniejszej, jak wzywam do przedłużenia terminu związania ofertą i przedłużenia ważności wadium, to wezwanie takie kieruję tylko do wykonawcy, którego ofertę uznano za najkorzystniejszą - co z pozostałymi wykonawcami - terminy związania ich ofertami po prostu mijają? A co jak mi wniesie taki odwołanie na wybór oferty najkorzystniejszej, a będzie już po upływie pierwotnego terminu związania ofertą?
Bo chodzi o to, że muszę wezwać do przedłużenia związania ofertą, bo rozstrzygając postępowania jutro tj. 07.02.12, przy 10-cio dniowym terminie na zawarcie umowy - to się już nie mieszczę, więc muszę przedłużyć termin związania ofertą (mija 15.02.2012).
Czy w takiej sytuacji poprawne będzie wezwanie do przedłużenia terminu tylko wykonawcę wybranego w postępowaniu.
Bo po wyborze oferty Wykonawcy będą mieli 10 dni na wniesienie odwołania i jeśli np. jakiś Wykonawca złoży mi odwołanie 16.02.2012 (gdy już minie termin związania ofertą, ale termin na wniesienie odwołania będzie zachowany) - co w takiej sytuacji?
Proszę o pomoc ;)

: 06 lut 2012, 11:07
autor: efigy007
art. 85.4 pzp

: 06 lut 2012, 11:11
autor: emalka
Wiem, że art. 85 ust. 4, ale on nie rozstrzyga wątpliwości o które pytałam

: 06 lut 2012, 11:34
autor: efigy007
emalka pisze:po wyborze oferty najkorzystniejszej, jak wzywam do przedłużenia terminu związania ofertą i przedłużenia ważności wadium, to wezwanie takie kieruję tylko do wykonawcy, którego ofertę uznano za najkorzystniejszą
Postępowanie kończy się z momentem wybory oferty najkorz., więc reszcie zwraca się wadium, wówczas TZO tyczy się tego naj naj.

spójrz jeszcze na art. 182.6 oraz art. 184.

: 06 lut 2012, 13:18
autor: Janusz
O przedłużenie terminu związania ofertą zwróć się do wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu, którzy nie zostali wcześniej wykluczeni lub też ich oferty nie zostały odrzucone. Brak zgody na przedłużenie oznacza wykluczenie z dalszego postępowania.
Zasady przedłużania terminu związania ofertą regulują przepisy art. 85 ust. 2-5 ustawy Pzp. Zgodnie z nimi, jeżeli o przedłużenie terminu związania ofertą występuje zamawiający, ma on wówczas obowiązek, aby zwrócić się do wykonawców z wnioskiem o wyrażenie zgody na co najmniej 3 dni przed upływem terminu związania ofertą. Termin związania ofertą można przedłużyć o nie więcej niż 60 dni, a zamawiający może wystąpić z taką prośbą tylko raz w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Występując z wnioskiem o przedłużenie terminu, zamawiający ma obowiązek wystosować go do wszystkich wykonawców, którzy biorą udział w postępowaniu, którzy nie zostali wcześniej wykluczeni lub też ich oferty nie zostały odrzucone.
W przypadku gdy któryś z wykonawców nie zgodzi się na przedłużenie terminu związania ofertą, zamawiający ma obowiązek, zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, wykluczyć go z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a jego ofertę uznać za odrzuconą (art. 24 ust. 4 ustawy Pzp). W takiej sytuacji zamawiający będzie musiał powtórzyć czynności w postępowaniu.

: 06 lut 2012, 14:19
autor: emalka
Co to znaczy, że będzie musiał powtórzyć czynności w postępowaniu? Jakie czynności?

: 06 lut 2012, 14:28
autor: Janusz
Jest po wyborze ofert, np. było 5 oferentów, jeden został odrzucony, zostają 4 oferty, tych 4 wykonawców wzywasz do przedłużenia TZO,
2 wykonawców nie wyraża zgody, więc sprawa jest jasna że zostają wykluczeni a ich oferty odrzucone, a więc na placu boju pozostaje dwóch oferentów, powtarzasz czynność pod tym względem że wykluczasz tych co nie przedłużyli TZO :), prościej już chyba nie idzie.

: 06 lut 2012, 14:37
autor: emalka
No tak, Dzięki:-)

: 06 lut 2012, 14:42
autor: Janusz
No to fajnie :)

: 07 lut 2012, 7:03
autor: efigy007
na koniec dorzucę jeszcze :)
http://www.rp.pl/artykul/56449,568186-T ... uzony.html

Zgodnie z prawem zamówień publicznych w razie wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia orzeczenia przez Krajową Izbą Odwoławczą. Dzieje się tak z mocy przepisu ustawy.
Jeżeli odwołanie wniesiono po wyborze oferty najkorzystniejszej, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę, który ją złożył, do przedłużenia ważności lub wniesienia nowego wadium. Po otrzymaniu odwołania zamawiający przesyła jego kopię innym uczestnikom postępowania, wzywając ich do przystąpienia do postępowania odwoławczego.
Jeśli zatem odwołanie dotyczy wyboru oferty najkorzystniejszej, zamawiający wezwie jedynie wygrywającego do przedłużenia wadium. Przepis nie mówi nic o przedłużeniu terminu związania ofertą, w szczególności nie nakazuje wzywać do jego przedłużenia.

Grozi wykluczenie
Obowiązujące do stycznia 2010 r. przepisy nakładały na zamawiającego obowiązek wezwania wykonawców do przedłużenia terminu związania ofertą w celu zabezpieczenia postępowania do zawarcia umowy (zarówno wykonawcę wygrywającego jak i pozostałych). Teraz taki obowiązek nie wynika już z prawa zamówień publicznych.
Obecnie gdy wniesiono odwołanie na wybór oferty, zamawiający wzywa wygrywającego wyłącznie do przedłużenia ważności wadium. Zatem zarówno wygrywający, jak i pozostali uczestnicy postępowania powinni sami zadbać o stosowne przedłużenie terminu związania ofertami. Zaniechanie takiego oświadczenia skutkować będzie wykluczeniem z postępowania zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 2 prawa zamówień publicznych.

W interesie obydwu stron
Ważne zatem, aby wykonawca na bieżąco monitorował upływ terminu związania własną ofertą i pamiętał, że może samodzielnie, bez żadnych dodatkowych ograniczeń, w trybie art. 85 ust. 2 pzp złożyć zamawiającemu oświadczenie w sprawie przedłużenia terminu związania ofertą.
Zamawiającym natomiast należy zalecać, aby śledząc bieg terminu związania ofertami złożonymi w postępowaniu, informowali o tym fakcie wykonawców, chociaż taki obowiązek nie wynika wprost z przepisów ustawy.
Skoro zamawiający ma wybrać obiektywnie najkorzystniejszą ofertę, to powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby z powodu błędów proceduralnych nie musiał wykluczać wykonawców.

Przykład
Zamawiający na dziewięć dni przed upływem terminu związania ofertami zawiadamia wykonawców o wyborze oferty. Wykonawca przegrywający wnosi na wybór odwołanie. Czyni to ostatniego dnia terminu. Zatem jeśli samodzielnie nie przedłuży terminu związania ofertą, rozpoznanie merytoryczne odwołania przez KIO w istocie nie nastąpi.

Wniesienie odwołania nastąpi bowiem po terminie związania ofertą. Co ważne, dotyczy to również wykonawcy wygrywającego, jeśli ten wobec wniesionego odwołania poprzestał jedynie na przedłużeniu ważności wadium, a nie przedłużył związania ofertą.

: 20 lut 2012, 8:37
autor: emalka
Witam, mam jeszcze pytanie.
Bo mamy taką sytuację, że wniesiono odwołanie po wyborze oferty najkorzystniejszej. Zgodnie z ustawą, po wyborze oferty najkorzystniejszej zwróciliśmy wadia pozostałym wykonawcom. Jeden z nich wniósł odwołanie, termin związania ofertą byłby ok bo jest aż do końca marca, no ale zwróciliśmy mu już wadium. Czyli w takiej sytuacji, ten wykonawca który wniósł odwołanie powinien sam ponownie złożyć wadium, czy nic nie powinien robić, aż do rozstrzygnięcia przez KIO. No i co z tymi pozostałymi Wykonawcami, którym też zwróciliśmy już wadium - mam ich zawiadamiać o wniesieniu odwołania i wzywać do przystąpienia???
Proszę o pomoc w roztrzygnieciu tych kwestii

: 20 lut 2012, 10:18
autor: Janusz
Wnoszący odwołanie wadium nie wnosi, ewentualnie dopiero po wyroku KIO, natomiast co do pytania drugiego to proponuję art. 185.

: 20 lut 2012, 10:29
autor: emalka
Ok, dziękuję za pomoc.
A tak dla pewności zapytam jeszcze - jak wykluczyłam wykonawców z postępowania, a ich oferty uznaje się za odrzucone, to tych wykluczonych nie zawiadamiam już o wpłynięciu odwołania, bo nie biorą już udziału?