Strona 1 z 1

: 20 lip 2011, 17:08
autor: comte1
Oferent złożył ofertę na usługe. Podał kwotę zamówienia netto, podał podatek i podał kwotę brutto. Nieprawidłowo jednak obliczył od kwoty netto podatek i przy zsumowaniu kwoty netto i podatku kwota brutto wyszła mu nieprawidłowo. Źle po prostu obliczył procent. Moim zdaniem typowa pomyłka. Pytanie: Czy odrzucić ofertę jako błąd w obliczeniu, czy tez zgodnie z przepisami zawiadomić o poprawieniu przez zamawiającego i jeśli w ciągu 3 dni oferent zaakceptuje poprawkę przyjąć jego ofertę. Proszę o pomoc

: 20 lip 2011, 17:56
autor: Janusz
Orzeczenie:
Zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie podkreśla się, że omyłka rachunkowa polega na uzyskaniu błędnego wyniku wskutek przeprowadzenia działania matematycznego. Popełniona przez wykonawcę omyłka ma charakter oczywisty, jeżeli została stwierdzona samodzielnie przez zamawiającego, jest bezsporna i możliwa do poprawienia bez konieczności odwoływania się do innych dokumentów postępowania lub uzyskiwania wyjaśnień wykonawcy (wyrok KIO z 12 lutego 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 133/09).
Inaczej mówiąc, oczywistą omyłką rachunkową jest widoczny, niezamierzony błąd rachunkowy popełniony przez wykonawcę, który polega na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego, a w szczególności błędne zsumowanie lub odjęcie poszczególnych pozycji (wyrok KIO z 21 stycznia 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 20/09).
błędne wyliczenie kwoty VAT może być wynikiem zarówno omyłki rachunkowej, jak i wynikiem błędu w obliczeniu ceny. Z pierwszym przypadkiem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy pomimo zastosowania prawidłowej stawki VAT (np. 7%) podana kwota VAT, stanowiąca wynik działania arytmetycznego (iloczyn ceny netto i stawki podatku VAT), będzie nieprawidłowa. Taki przypadek należy kwalifikować jako omyłkę rachunkową przy obliczeniu ceny (zob. wyrok KIO z 8 sierpnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 769/08).

: 21 lip 2011, 9:44
autor: comte1
dziękuję

: 21 lip 2011, 10:51
autor: informacjaprawnicza
Poprawić jako oczywistą omyłkę rachunkową (art. 87 ust. 2 pkt 2 PZP),
chyba że podał zły VAT!
Wtedy zaczynają się schody i KIO samo się gubi co z tym zrobić.

(zob. http://informacjaprawnicza.pl/Document/Id/667782/ )