Strona 1 z 1

: 10 mar 2007, 22:40
autor: adriana
Umowa na zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych(tonery) zakończyła się, a nowy przetarg zostanie rozstrzygnięty za m-c. Czy do czasu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania nowej umowy można zastosować umowę w sprawie interwencyjnego zakupu artykułów biurowych w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art.134 ust.6 pkt1) w związku z art.67 ust.1 pkt3. Czy jako uzasadnienie dla trybu z wolnej ręki wystarczy że "nie przewidziano wprowadzenia nowych usług, zwiekszenia obrotów, zmiany sposobu świadczenia niektórych usług, co spowodowało zwiększone zużycie ww.materiałów.Zakup interwencyjny jest niezbędny dla zapewnienia ciągłości świadczenia usług."

: 12 mar 2007, 7:15
autor: PiotrW
Z tych informacji, które Pani podała wynika, że nie można zastosować zamówienia z wolnej ręki. Art. 67 ust 1 pkt 3 Pzp mówi:
„Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli ... ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia”
Jak uzasadnić, że zamawiający nie mógł przewidzieć przyczyn konieczności udzielenia zamówienia, skoro wiedział na jaki okres jest zawarta umowa i że trzeba będzie ogłosić odpowiednio wcześnie przetarg po to aby wyłonić nowego wykonawcę?

: 12 mar 2007, 10:00
autor: adriana
Też tak uważam, ale mam problem z wytłumaczeniem tego tym, którzy chca podpisac taką umowę. Ja mam być strona i chcę się wybronić, że nie można podpisać stosując tryb z wolnej ręki, bo mamy za słabe wytłumaczenie. Stąd moje pytanie w celu znalezienia argumentów. A poza tym myślę, że też byłby problem z udowodnieniem, dlaczego został wybrany ten a nie inny wykonawca skoro dostawców materiałów biurowych jest na rynku wielu. Mam obabwy, że UZP może nam zarzucić, że jest to z naszej winy i nie możemy stosować art.67 ust.3., jak również że dzielimy zamówienie. Dlatego chciałam dodatkowego potwierdzenia, że myślenie moje jest słuszne.

: 12 mar 2007, 10:23
autor: PiotrW
No cóż. Nie zazdroszczę Pani jako pracownikowi zamawiającego, którego szef uważa, że zna prawo lepiej. Przetarg winien być ogłoszony wcześniej, nic nie zwalnia zamawiającego z troszczenia się o własne interesy, a zbyt późne zorientowanie się w sytuacji nie jest okolicznością uzasadniającą stosowanie procedury zamówienia z wolnej ręki, bo ona jako zupełnie niekonkurencyjna procedura może być stosowana wyłącznie zgodnie z ustawą, którą nie można w tym wypadku interpretować rozszerzająco. Oczywiście, że UZP może zarzucić złamanie ustawy, a już na pewno regionalna izba obrachunkowa (jeżeli podlegacie jej kontroli) napisze w protokole pokontrolnym, że złamano Pzp i wskaże osobę winną temu stanowi rzeczy. Proszę przekazać swojemu szefowi te argumenty, a jeżeli on uzna, że wie lepiej to niech podpisuje umowę – on bierze na siebie odpowiedzialność i konsekwencje.

: 12 mar 2007, 10:58
autor: adriana
Dziękuję za pomoc i cenne uwagi. Cieszę się, że są takie strony w internecie, na których można przedyskutować problem i potwierdzić swoje racje. Pozdrawiam!