Strona 1 z 1

: 01 mar 2007, 8:15
autor: Grażyna
Zamwiający do SIWZ dołączył formularz ofertowy z zapisem: za wykonanie przedmiotu zamówienia proponujemy za część .. zadania wynagrodzenie roczne w wysokości.
Wykonawca złożył ofertę ofertę dołączając formularz ofertowy bez zapisu wynagrodzenie roczne ( bez wyrazu roczne)
Czy w tym przypadku odrzucamy ofertę na podst. 89.1.2?

: 01 mar 2007, 8:51
autor: PiotrW
Tak, nie pozostaje nic innego jak odrzucić. Takie potraktowanie przez wykonawcę formularza oferty, być może celowe, zmienia przecież całkowicie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia.

: 01 mar 2007, 9:07
autor: Grażyna
PiotrW;1129 pisze:Tak, nie pozostaje nic innego jak odrzucić. Takie potraktowanie przez wykonawcę formularza oferty, być może celowe, zmienia przecież całkowicie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia.
Ja osobiście zgadzam się z powyższym ale...
Wczoraj na szkoleniu prowadząca stwierdziła iż nie ma różnicy pomiędzy wynagrodzeniem ryczałtowym rocznym a wynagrodzeniem ryczałtowy.
W związku z tym w jej opinii treść formularza ofertowego jest zgodna ze SIWZ.
I druga sprawa:
Wykonawca załączył do oferty projekt umowy z poprzedniego przetargu (który został unieważniony), projekt ten został zmodyfikowany przez Zamawiającego więc nie odpowiada treści SIWZ (Z żądał dołączenia do oferty parafowanego projektu umowy)
Ja stoję na stanowisku, że oferta do odrzucenia... ale
Prowadząca szkolenie sugeruje wezwać Wykonawcę na podst. 87 do wyjaśnienia czy oświadczenie złożone przez W na formularzu ofertowym pozostaje w związku z nieprawidlowym projektem umowy czy jest wiążące do SIWZ...

: 01 mar 2007, 9:38
autor: PiotrW
Absolutnie nie zgadzam się z Panią prowadzącą szkolenie i śmiem wątpić w jej kwalifikacje do prowadzenia szkoleń skoro wygaduje takie bzdury. W trybie art. 87 można żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Żąda się tego w sytuacji, gdy treść oferty wzbudza wątpliwości i rożnie można ją interpretować. Tutaj nie zachodzi taki przypadek. Wykonawca nie podpisał takiego formularza jaki powinien, wziął nieaktualny z innej SIWZ. Nawet jeśli by go poprosić o wyjaśnienia i on napisałby że jak najbardziej miał na myśli aktualny formularz to nie wolno tego wziąć pod uwagę, bo to byłaby niedopuszczalna ingerencja w treść oferty, a nie wyjaśnienie. Treść jest jasna – nie ma wszystkiego co powinno być, a jednocześnie nie można formularza oferty poprawić w trybie art. 26 ust 3 Pzp.

: 01 mar 2007, 10:00
autor: Grażyna
PiotrW;1131 pisze:Absolutnie nie zgadzam się z Panią prowadzącą szkolenie i śmiem wątpić w jej kwalifikacje do prowadzenia szkoleń skoro wygaduje takie bzdury. W trybie art. 87 można żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Żąda się tego w sytuacji, gdy treść oferty wzbudza wątpliwości i rożnie można ją interpretować. Tutaj nie zachodzi taki przypadek. Wykonawca nie podpisał takiego formularza jaki powinien, wziął nieaktualny z innej SIWZ. Nawet jeśli by go poprosić o wyjaśnienia i on napisałby że jak najbardziej miał na myśli aktualny formularz to nie wolno tego wziąć pod uwagę, bo to byłaby niedopuszczalna ingerencja w treść oferty, a nie wyjaśnienie. Treść jest jasna – nie ma wszystkiego co powinno być, a jednocześnie nie można formularza oferty poprawić w trybie art. 26 ust 3 Pzp.
Pani prowadząca proponowała powołać się na art. 87 w przypadku umowy, natomiast jeżeli chodzi o formularz ofertowy to zaleca przyjąć go ( bez względu na zapis ryczałtowe roczne)

: 01 mar 2007, 10:24
autor: PiotrW
Hmm, zapewne nie mam wszystkich informacji o tym formularzu, ale jest różnica podając wynagrodzenie za rok i za całość terminu wykonania zamówienia. Jeśli umowa jest planowana na 3 lata, to wykonawca daję przykładowo 1000 razy 3, a bez zapisu, że chodzi o wynagrodzenie za rok daje 1000 za całość zamówienia. Czy to jest błahostka, którą można przepuścić?

: 01 mar 2007, 12:10
autor: Grażyna
Jest to postępowanie na wykonanie usługi utrzymania terenów zieleni (powyżej 60.000 euro).Umowa ma być podpisana od marca br do końca tego roku.
Nie wiem czy wyraz "roczne" ma decydujące znaczenie...
W umowie jest zawarty zapis "strony ustalają wynagrodzenie ryczałtowe roczne za przedmiot zamówienia tj. zadania częściowego wykazanego w ... niniejszej umowy
Następny & umowy:
Podstawą do miesięcznych rozliczeń będą wystawione przez Wykonawcę faktury za usługę.

: 01 mar 2007, 12:32
autor: PiotrW
No tak, skoro umowa ma trwać niecały rok to po co określenie „roczne”, które ma się nijak do rzeczy i jego obecność niczego kompletnie nie wnosi, a tylko komplikuje teraz sprawę. Proszę zwrócić uwagę prawnikowi tworzącemu umowy i zasugerowanie mu opuszczanie takich barokowych wstawek utrudniających udzielenie zamówienia. :-)

: 01 mar 2007, 12:35
autor: Grażyna
PiotrW;1135 pisze:No tak, skoro umowa ma trwać niecały rok to po co określenie „roczne”, które ma się nijak do rzeczy i jego obecność niczego kompletnie nie wnosi, a tylko komplikuje teraz sprawę. Proszę zwrócić uwagę prawnikowi tworzącemu umowy i zasugerowanie mu opuszczanie takich barokowych wstawek utrudniających udzielenie zamówienia. :-)
Niestety umowy już nie zmienimy a problem zostaje Co Pan zrobiłby w tej sytuacji?

: 01 mar 2007, 12:40
autor: PiotrW
Najprawdopodobniej odrzuciłbym ofertę i czekał co mądrego napisze wykonawca w proteście, potem bym zdecydował czy protest uznać czy nie. W ostateczności i tak sprawa może się oprzeć o arbitrów, niezależnie co Państwo postanowią. Jak by jednak nie patrzeć oferta jest niezgodna z treścią SIWZ i odpowiedni przepis mówi żeby taką ofertę odrzucić

: 05 mar 2007, 16:24
autor: PiotrW
I odrzuciła Pani tę ofertę? Jaki był dalszy ciąg tego przetargu? Czy wykonawca wniósł protest? Proszę podzielić się z nami informacjami gdy będzie cos wiadomo.

: 06 mar 2007, 8:06
autor: Grażyna
Oferta nie została odrzucona. Wezwaliśmy wykonawcę do zlożenia wyjaśnień
Zgodnie z pkt 5 formularza ofertowego o treści " Oświadczamy, że jesteśmy związani ofertą do terminu ważności oferty wskazanego w SIWZ. Jednocześnie zobowiązujemy się do podpisania umowy, jeżeli zostanie przyznane nam zamówienie", czy w/w oświadczenie pozostaje w związku z załączonym do oferty projektem umowy z wynagrodzeniem ryczałtowym rocznym.
Mam pytanie. Chcemy unieważnić przetarg do 6000 euro, nie mamy podstaw prawnych, czy jest jakaś furtka? W/w przetarg powinna przeprowadzić inna jednostka organizacyjna.

: 06 mar 2007, 8:47
autor: PiotrW
Przecież do 6000 euro nie trzeba organizować przetargu i nie obowiązują przepisy Pzp w sprawie unieważniania postępowania.

: 06 mar 2007, 9:55
autor: Grażyna
PiotrW;1152 pisze:Przecież do 6000 euro nie trzeba organizować przetargu i nie obowiązują przepisy Pzp w sprawie unieważniania postępowania.
Oczywiście, że do 6.000 euro nie stosuje się przepisów Pzp ale postępowanie zostało już przeprowadzone, oferty wpłynęły...
Czy teraz można zawiadomić wykonawców, że Zamawiający odstępuje od rozstrzygnięcia (postępowania), wskazując iż powyższe postępowanie nie jest objęte ustawą Pzp? ( to nie mój przypadek - znajomego)

: 06 mar 2007, 10:13
autor: PiotrW
A może ten zamawiający ma jakiś regulamin wewnętrzny udzielania zamówień o wartości poniżej 6000 euro z którego wynikałaby możliwość unieważnienia postępowania. Jeżeli nie ma takiego regulaminu to w takim razie niech unieważnia postępowanie z uprzejmym przeproszeniem i jakimś uzasadnieniem, że i okazało się iż to nie on powinien podpisać taką umowę i wyłonić wykonawcę. Protestu i tak nie może wykonawca wnieść na taką decyzję, co najwyżej wyrazi jakoś swoje niezadowolenie ze starty czasu i jakichś pieniędzy w związku z przygotowaniem oferty.