Strona 1 z 2

: 14 lip 2010, 9:50
autor: lex
Witam mam pytanie chodzi o przetarg związany z zaopatrzeniem stołówki w art. spożywcze etc, szkoła planuje zakupić np 10 ton ziemniaków, jednak nie wie do końca ilu uczniów zatrzyma się w internacie, czy jest możliwość zmiany tzn po wyborze Wykonawcy zamówić mniejszą ilość ziemniaków...np 5ton?

Jakim zapisem rozwiązujecie taki problem?..

: 14 lip 2010, 10:07
autor: pawellllek
a wystarczy napisać, że kupię nie więcej niż 10 ton

: 14 lip 2010, 10:12
autor: lex
nie, taki zapis da przecież tylko brak możliwości rozszerzenia zamówienia...


można np zastrzec iż Zamawiający może w wyniku zmiany ilości uczniów korzystających ze stołówki zmniejszyć zakres zamówienia...

: 14 lip 2010, 10:19
autor: pawellllek
ja napiszesz "nie więcej niż" to określasz górny pułap i do tej ilości będziesz mógł kupić, a to czy będziesz mógł zwiększyć czy nie to zależy od tego jakie zmiany umowy przewidzisz. To co proponujesz da podobny efekt - tyle tylko , że zgodnie zumową zamówisz mniej tylko wtedy gdy zmiejszy się liczba uczniów a jesli będa inne okoliczności to nie będziesz mógł

: 14 lip 2010, 10:23
autor: lex
dokładnie chodzi mi o taką wersję zmniejszającą zamówienie i tylko w tym przypadku więc pójdzie zapis co do warunków zmiany umowy...

jak to z praktycznego punktu widzenia wygląda jeśli ceny ustalane są na podstawie wskaźnika cen w danym okresie zamówienia?? bo z tego co się rozglądałem ryczałtowej nie daje się do art, spożywczych ..
Wykonawca dostarcza odpowiedni dokument??

: 14 lip 2010, 13:21
autor: Janusz
Możliwe jest przeprowadzenie postępowania i udzielenie zamówienia w sytuacji, gdy nie masz 100% pewności co do rozmiaru zamówienia, zwłaszcza w poszczególnych rodzajach zamawianego asortymentu. W takim wypadku dla oceny ofert w kryterium cena powinieneś wziąć pod uwagę ceny jednostkowe. Natomiast w siwz możesz zastrzec sobie prawo dokonywania zmian ilościowych w poszczególnych pozycjach zamawianego asortymentu oraz że rozliczenie z wykonawcą dokonywane będzie na podstawie cen jednostkowych wskazanych w ofercie i ilości faktycznie dostarczonych towarów.

: 14 lip 2010, 13:44
autor: lex
dokładnie opieram się na cenach jednostkowych, dzięki za zapis!!!

: 14 lip 2010, 14:13
autor: Janusz
I prawidłowo ;)

: 15 lip 2010, 9:18
autor: marcichy
to jeszcze slowo ale przeniesmy sie na dostawe tonerow, tuszy itp.

zakladam, ze bede potrzebowal orientacyjnie:
1. toner A x 10 szt
2. toner B x 15 szt
3. toner C x 20 szt
i dla takiej kalkulacji przygotowany jest formularz oferty, kryterium cena brutto za calosc

wykonawca ma wskazac ceny jednostkowe dla kazdego tonera. I teraz zastanawiam sie nad sytuacja gdy nie bede chial tyle sztuk co bylo w formularzu. W siwz jest zapis ze ilosc sztuk jest wartoscia orientacyjna i moze ulec zmianie. Gdy nie zamowie wszystkiego z formularza oferty wykonawca nie bedzie dochodzil roznicy pomiedzy cena oferty a zamowiona caloscia zamowienia. Do tej pory jest ok ale...

Przegladam rozne wzory siwz w zakresie rozliczen i spotykam dwa rozwiazania dla powyzszego ukladu jakie zamieszczaja zamawiajacy we wzorze umowy:
1. zamawiajacy placi za zamowiony towar ale nie wiecej niz cena z oferty (przy mozliwych zmianach ilosci rodzajao tuszy), czyli mogemniej zamowic i mniej zaplacic
2. zamawiajacy nie podaje gornej granicy jaka zaplaci za tonery a rozliczenia beda na podstawie skladanych zamowien zgodnie z cenami jednostkowymi.

Drugi sposob jest fajny ale nie wiem czy do konca zgodny z pzp. Mam ceny jednostowe na caly rok, nie mam granicy gornej (oprocz planu zamawiajacego) ani dolnej wartosci jaka musze zamowic, moge zmieniac ilosci tonerow. Super, tylko nie wiem czy tak jest ok? Pierwszy sposbo tez jest ok ale nie moge przekroczyc (mniej tak) kwoty zamowienia w odniesieniu do ceny z ofery.

Jestem ciekaw waszych praktyk i odniesienia sie do moich spostrzezen.

dziekuje

: 15 lip 2010, 9:51
autor: Janusz
Formułując odpowiednio zapisy siwz oraz umowy możesz pozostawić sobie możliwość zamówienia mniejszej lub większej ilości . Jednak wartość szacunkową zamówienia publicznego powinieneś ustalić według maksymalnej ilości dostawy.
Zapis drugi jest dobry, można określić toner A max 10szt, toner B max 15 szt itd, z tym że tutaj również trzeba opierać się na cenie jednostkowej podobnie jak w przypadku zaopatrzenia stołówki.

: 16 lip 2010, 7:27
autor: lex
ok jak wyglądałaby kryterium cena jednostkowa, gdy w zadaniu są różne części o różnym VAT i cenie jednostkowej??

: 16 lip 2010, 9:02
autor: Janusz
ale tutaj raczej nie ma problemu, zastosują Vat taki jaki trzeba(chyba że nie to wylatują), kryterium cena 100%, tutaj należy popracować nad jasnym formularzem ofertowym lub cenowym.

: 16 lip 2010, 9:14
autor: lex
tak, tylko wtedy już jednostkowa raczej nie może zostać zastosowana... tylko cena łączna... chyba że można wyciągnąć średnią z różnych produktów i ich cen jednostkowych, ale to chyba błędne koło...

: 16 lip 2010, 9:25
autor: Janusz
Zapis taki - łączna cena ofertowa (A+B+C...), służy tylko i wyłącznie do porównania złożonych ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej, natomiast rozliczenia następowały będą według faktycznych dostaw na podstawie cen jednostkowych przedstawionych w formularzu cenowym.
Zrobić odpowiedni formularz cenowy, wyszczególnić produkt-cena netto-VAT-cena brutto
......... ............. ..... ..............
Łączna cena ofertowa brutto.................... - cena służąca tylko to porównania złożonych ofert co napisałem wyżej.
To jest taki przykład na szybko jak miało by to wyglądać.

: 16 lip 2010, 9:30
autor: lex
no tak, wiec cena 100%, zapis o jednostkowych i ok dzięki