Strona 1 z 2

: 31 mar 2015, 9:14
autor: rafal1201
Jeżeli Zamawiający zamierza kupić w danym roku np. meble dla pracowników na 100 tys. zł plus z projektu unijnego otrzymał dofinansowanie na wyposażenie w meble sali konferencyjne w meble za 50 tys., to łączną wartością zamówienia będzie 150 tys. zł?
Czy sprzęt komputerowy, jak laptopy, tablety należny sumować razem z agd jak odkurzacze i sprzętem biurowym jak niszczarki i laminarki?

: 31 mar 2015, 10:44
autor: Janusz
rafal1201 pisze:Jeżeli Zamawiający zamierza kupić w danym roku np. meble dla pracowników na 100 tys. zł plus z projektu unijnego otrzymał dofinansowanie na wyposażenie w meble sali konferencyjne w meble za 50 tys., to łączną wartością zamówienia będzie 150 tys. zł?
Tak.
rafal1201 pisze:Czy sprzęt komputerowy, jak laptopy, tablety należny sumować razem z agd jak odkurzacze i sprzętem biurowym jak niszczarki i laminarki?
Nie.

: 31 mar 2015, 12:17
autor: rafal1201
Czyli szacuje się sprzęt komputerowy osobno, rtv agd osobno i sprzęt biurowy też osobno? Czy zakup dywanów i wykładzin należy połączyć z zakupem mebli?

: 31 mar 2015, 13:53
autor: Janusz
"Należy przyjąć (zgodnie z opinią Urzędu Zamówień Publicznych), iż pod uwagę należy wziąć brać:

tożsamość przedmiotową zamówienia - zamówienia tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu,
tożsamość czasową zamówienia - możliwe udzielenie zamówienia w tym samym czasie,
możliwość realizacji zamówienia przez jednego wykonawcę.
Mając to na uwadze z zamówieniami odrębnymi będziemy mieli do czynienia w szczególności, gdy nie będzie można uzyskać ich od tego samego wykonawcy lub będą one innego rodzaju i o odmiennym przeznaczeniu. Jednakże każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie zawsze bowiem to, że dany towar można nabyć u tego samego wykonawcy świadczy, iż mamy do czynienia z tożsamością zamówienia. Taka sytuacja może wystąpić na przykład przy kupowaniu niektórych materiałów budowlanych. Osobno będzie można szacować wartość zamawianych drzwi pokojowych i osobno farby do malowania ogrodzenia, mimo, iż możemy uzyskać oba towary również od jednego wykonawcy. Należy więc przy ocenie czy nasze zamówienia są odrębne mieć na uwadze przede wszystkim, jakie jest ich przeznaczenie, jak również cechy, którymi się charakteryzują.

Zamówienia odrębne

W przypadku tonerów i materiałów biurowych. o ich odrębności decyduje w szczególności inne przeznaczenie. Mimo, że można je w wielu przypadkach również zamówić u tych samych sprzedawców, to jednak pełnią one zupełnie inną funkcję i służą innym celom."

: 01 kwie 2015, 8:09
autor: rafal1201
A czy promocja projektu unijnego polegająca na dostawie ulotek, gadżetów, publikacji artykułów w prasie powinna być zsumowana z inną promocją zamawiającego polegającą np. na dostarczeniu ulotek i publikacjach w prasie. Mam z tym problem, bo z jednej strony promocja dotyczy określonego projektu i stanowi jakby całość celową, ale jednak nie odbiega znacząco od innych dostaw i usług zamawianych przez Zamawiającego. Z tymi publikacjami to w ogóle jest taki problem, że oczywistym jest, że może ich dokonać jedynie gazeta, ale ona już nie zajmie się drukiem ulotek promocyjnych.

: 02 kwie 2015, 8:15
autor: rafal1201
Jeszcze dopytam - jakimi dokumentami należy dysponować by potwierdzić należyte oszacowanie wartości zamówienia dofinansowanego przez UE. Czy mogą to być maile wykonawców z odpowiedzią na prośbę o wycenę lub wcześniej zawarte umowy?

: 02 kwie 2015, 8:49
autor: Janusz
Najlepiej jeżeli będą to ceny rynkowe.

: 02 kwie 2015, 10:01
autor: rafal1201
Czyli wydruki ze stron internetowych? A co zrobić gdy przedmiotem zamówienia jest dostawa czy usługa typowo dopasowana do potrzeb Zamawiającego? Czy wtedy można oprzeć się na odpowiedziach Wykonawców?

: 02 kwie 2015, 10:59
autor: Janusz
Pisząc o cenie rynkowej miałem na myśli ceny uzyskane np. ze stron internetowych lub też ceny przesłane bezpośrednio np. e-mailem do zamawiającego.

: 02 paź 2015, 8:38
autor: edelka
To ja jeszcze dopytam w kwestii szacowania.
Jeśli przedmiotem zamówienia jest np. kurs zawodowy w miejscowości X dla 5 osób, to czy szacując wartość zamówienia muszę opierać się tylko na cenach kursów realizowanych w tej miejscowości X?
Np. wysyłając zapytanie do firm, muszę wskazywać w jakiej miejscowości i dla ilu osób jest to kurs?

Czy mogę w takiej sytuacji korzystać informacji dostępnych w internecie? , Np. brać pod uwagę cenę kursu dla jednej osoby w innej miejscowości?

Inny przykład: kurs zawodowy (ten sam) w różnych miejscowościach dla różnej liczby osób (w ramach projektu unijnego).
Czy szacując wartość zamówienia muszę robić rozeznanie rynku osobno na każdą miejscowość? Mieć trzy wyceny osobne na każda miejscowość? Nie wystarczą trzy ogólne ceny danego kursu na osobę? (np. wydruki ze stron internetowych z trzech instytucji z różnych części Polski)?

Proszę o przedstawienie Waszego punktu widzenia w tej kwestii, bo toczą się u mnie o to boje.

: 02 paź 2015, 9:00
autor: Janusz
To skąd, w jaki sposób przeprowadzisz to Twoja sprawa, niekoniecznie musi być to z danego miasta może być z innych, szacunek musi być po prostu przeprowadzony z należytą staranności i tyle.

: 02 paź 2015, 10:41
autor: edelka
No właśnie pytanie czy z należytą starannością oznacza że muszę mieć dokładnie na daną liczbę osób szacunek i dokładnie na te miejscowości...

Bo była wewnętrzna kontrola, która zarzuciła, że szacunek jest nieadekwatny do opisu przedmiotu zamówienia (w chwili rozeznania nie były jeszcze znane dokładnie miejscowości ani liczba osób w danej miejscowości).

Szacowanie to takie rozeznanie cen rynkowych przecież. Czyli wydruki ze stron internetowych też mogą być (a tam podana jest cena kursu na 1 osobę).
Dobrze myślę?

: 02 paź 2015, 10:47
autor: Janusz
Zasadnym jest szacowanie wartości zamówienia adekwatnie do wartości zamówienia co jest równoznaczne z należytą starannością bo właśnie o to chodzi, dlatego też szacunek opracować kiedy znane są już wartości (wielkość) zamówienia, wówczas jest to najbardziej miarodajne.

: 02 paź 2015, 11:16
autor: edelka
1. Ale czy musi być w "zapytaniu" do szacowania, że kurs ma być w takiej miejscowości i dla tylu osób?
2. Czy nie mogę wziąć wydruku ze strony, gdzie jest podana cena kursu za 1 osobę i sobie przemnożyć przy szacowaniu przez tyle osób ile będzie na kursie?
3. Czy mogę do szacowania wziąć cenę z internetu za kurs przeprowadzany w miejscowości B, jeśli mój kurs będzie w miejscowości A?

Bo aby spełnić wymaganie kontrolującego, powinnam szacując wartość zamówienia rozsyłać zapytania z prośba o wycenę kursu w miejscowości A dla konkretnej liczby osób (przyjmijmy 5 osób).

Czyli szacowanie na podstawie cen podanych w katalogach, cennikach internetowych nie spełnia tych wymagań.
Czy nawet opieranie się na cenach w postępowaniach o podobnym przedmiocie zamówienia (jeśli kurs był w miejscowości B a nie A i dla 7 a nie 5 osób) - również nie spełnia tych wymagań.

: 02 paź 2015, 12:05
autor: Janusz
1. niekoniecznie
2. tak
3. co do zasady tak, chyba że kurs w innej miejscowości znacznie odbiega cenowo od tego samego kursu w waszej miejscowości.
Często jest tak że im bogatsze (większe) miasto tym wyższe ceny, wszystko jednak zależy od danej sytuacji, charakterystki danego zamówienia itd.