Strona 1 z 1

: 20 cze 2013, 23:13
autor: urzednik
Jest taka sytuacja. Gmina ogłosiła przetarg, zgłosiło się 4 firmy, po otwarciu ofert oferta firmy X jest najniższa (potwierdzone protokołem z otwarcia), dwa dni po otwarciu ofert przychodzi zawiadomienie o wyborze oferty gdzie firma X jest na 2 miejscu bo zamawiający dokonał poprawy "omyłki rachunkowej" w ofercie która miała 2 cenę, zmniejszając jej wartość o 17 tys zł! Firma X dopiero tego samego dnia w którym otrzymała zawiadomienie dowiedziała się ze w innej firmie dokonano poprawy. W związku z czym firma X ma tylko 5 dni żeby cokolwiek uczynić bo jest już wybór oferty, firma znajduje się ponad 400 km od siedziby zamawiającego, więc nie dotrze w celu sprawdzenia dokumentów, a gmina z udostępnieniem drogą mailową będzie raczej zwlekała. W środę dostarczono zawiadomienie, w poniedziałek ostatni dzień na odwołanie czyli czasu bardzo mało. Nie bardzo wiem jak podejść do takiej sytuacji ... Czy mam szanse wygrać z gminą w takiej sytuacji??

do tego nie było opisu na czym polegała poprawa tego błędu, tylko ,że w wyniku poprawy kwota uległa zmianie.

: 21 cze 2013, 7:30
autor: rafal1201
Łatwiej to ocenić po zapoznaniu się z formularzem ofertowym, ale generalnie sytuacja, gdy Zamawiający musi dokonać poprawy omyłki rachunkowej, w której efekcie najkorzystniejszą zostaje inna oferta, niż wynikałoby to z otwarcia ofert, jest prawdopodobna. Z drugiej strony Zamawiający mógł też nie mieć przesłanek do dokonania poprawy, np. w przypadku zastosowania błędnej stawki VAT. W tej sytuacji konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją i jeśli nie można jej obejrzeć bezpośrednio u Zamawiającego to trzeba wnioskować o jej przesłanie. Ja bym napisał pismo, w którym bym podkreślił swoje zaskoczenie wyborem Zamawiającego, w związku z którym proszę o niezwłoczne przesłanie dokumentów dotyczących tej poprawy, czyli skanu formularza ofertowego i zawiadomienia o poprawieniu omyłki. Jednocześnie dodałbym, że w zaistniałej sytuacji zwłokę w przesłaniu dokumentów traktował będę jako przejaw złej woli.
Natomiast inna sprawa, że o ile jest to postępowanie poniżej progu unijnego, to wobec poprawienia omyłki rachunkowej w ofercie konkurencji odwołanie nie przysługuje. Pozostaje art. 181. ust. 1.
A tak na marginesie to jeżeli w postępowaniu poniżej progu unijnego nie było ofert odrzuconych i wykluczonych wykonawców to Zamawiający może umowę zawrzeć zaraz po wyborze.

: 21 cze 2013, 8:58
autor: urzednik
jednym słowem w przetargach można wszystko zrobić w "białych rękawiczkach"
pozdrawiam

: 21 cze 2013, 10:49
autor: rafal1201
To nie jest tak czarno-białe jak mogłoby się wydawać.

: 21 cze 2013, 11:08
autor: Janusz
Wszystko ładnie opisał rafal, jeżeli faktycznie postępowanie jest do progów UE to szanse są marne.

: 21 cze 2013, 13:17
autor: efigy007
Janusz pisze:szanse są marne.
na to wychodzi ;(

: 03 lip 2013, 11:27
autor: almarta
urzednik pisze:jednym słowem w przetargach można wszystko zrobić w "białych rękawiczkach"
pozdrawiam
dlaczego w "białych rękawiczkach"? jakiś zarzut?żeby to ocenić trzeba przejrzeć jaki to błąd.

czy to jest wina Zamawiającego,że niektórzy Wykonawcy składają oferty, że tak powiem -niechlujnie?
Ja miałam sytuację, że oferent z najniższą ceną "zleciał na koniec kolejki bo...w swojej ofercie nie wymnożył prawidłowo
0,1 x 100 000, zł co według niego było 100 zł (oferta kosztorysowa).

Przetargi wyzwalają ciągłe grzebanie w internecie w poszukiwaniu odpowiedzi.:)

: 18 lut 2016, 10:15
autor: ulotne
Witam! Dołączę się do wątku i "pociągnę" go dalej lecz jak zawsze w trochę innym kierunku. Mianowicie czy Z. poprawiając taką oczywistą omyłkę rachunkową w ofercie gdzie np. wykonawca wycenia 1,89 m2 zamiast 1,98 m2 (tym samym zmniejsza się całościowa kwota o 1,76 gr.) miał obowiązek otrzymać zgodę na taką poprawę tejże omyłki od wykonawcy?

: 18 lut 2016, 10:38
autor: Janusz
Do rachunkowej zgody nie trzeba.

: 18 lut 2016, 10:42
autor: ulotne
Tak myśleliśmy, dzięki!