Strona 1 z 1

: 02 paź 2012, 9:18
autor: chris061
Witam serdecznie,

jedna oferta została złożona przez dwie firmy widniejące na pieczątkach jako składający ofertę wraz z podpisami na wszystkich drukach. Brakuje KRS lub wypisu z ewidencji działalności gospodarczej oraz zobowiązania tego konsorcjum.

Zapis w SIWZ następujący:
Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia.

Moje pytanie brzmi:
Czy mogę żądać pisemnego zobowiązania od konsorcjum firm ?
W przypadku podwykonawcy wiadomo, że wzywam do uzupełnienia, ale w przypadku konsorcjum wolę się upewnić.


Pozdrawiam

: 02 paź 2012, 9:22
autor: Janusz
Chwila, czyli ofertę składa konsorcjum, które jednocześnie powołuje się na potencjał podmiotu trzeciego i brakuje pisemnego zobowiązania?

: 02 paź 2012, 9:35
autor: chris061
Podmiotów trzecich nie ma. Ofertę składają dwie firmy i podpisują się pod wszystkimi drukami.

: 02 paź 2012, 9:42
autor: Janusz
Konsorcjum, które bierze udział w postępowaniu, ma obowiązek ustanowić pełnomocnika, który będzie jednolicie reprezentował całe konsorcjum w trakcie postępowania (art. 23 ust. 2 ustawy Pzp). Pełnomocnik może także zostać umocowany do zawarcia w imieniu konsorcjum umowy w przypadku wyboru jego oferty przez zamawiającego.
Z pełnomocnictwa dowiesz się nie tylko kto jest uprawniony do występowania w imieniu grupy wykonawców. Będziesz mógł także zidentyfikować uczestników konsorcjum ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia.
Pełnomocnikiem konsorcjum może być dowolny podmiot:

osoba fizyczna, np. pracownik jednej z firm lub osoba zasiadająca we władzach jednego z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia,
jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia albo też osoba trzecia - wówczas jednak decyzje w imieniu grupy wykonawców podejmowane są zgodnie z osobową reprezentacją danej spółki - zarząd, członek zarządu wraz z prokurentem, itd.),
osoba trzecia, czyli osoba fizyczna lub prawna niebędąca wykonawcą ani jego pracownikiem, ani członkiem jego władz (np. kancelaria prawna, podmiot wyspecjalizowany do reprezentacji firm w postępowaniu, firma doradcza).

Naturalnym rozwiązaniem jest ustanowienie pełnomocnikiem jednego z uczestników konsorcjum, jednak nie ma żadnych przeszkód, aby został nim na zasadach ogólnych podmiot niebędący żadnym z wykonawców (np. kancelaria prawna czy firma doradcza).
Pełnomocnik konsorcjum może zostać upoważniony do:

reprezentowania konsorcjum w postępowaniu o zamówienie publiczne (wówczas konieczne jest odrębne pełnomocnictwo do podpisania umowy albo umowę z Twoją jednostką jako zamawiającym będą podpisywali wszyscy członkowie konsorcjum osobiście),
reprezentowania konsorcjum w postępowaniu i podpisania umowy.

Jeśli do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konsorcjum nie załączyło pełnomocnictwa, nie usuwaj go automatycznie z postępowania. W chwili obecnej ustaw Pzp nakłada na zamawiającego obowiązek wezwania do uzupełnienia tego dokumentu, tj. złożenia pełnomocnictwa. Dopiero wówczas gdy wykonawcy działający wspólnie nie przedstawią odpowiedniego pełnomocnictwa, możesz odrzucić ich ofertę.

: 02 paź 2012, 9:55
autor: chris061
Dziękuje za pomoc P. Januszu.

Wszystko jasne.