Strona 1 z 1

: 07 paź 2011, 13:37
autor: jola161041
Witam, proszę o pomoc! Od marca br dostawcą mięsa w naszej firmie jest firma x. Ceny pozostawały zgodnie z umową lecz dziś otrzymałam aneks do umowy, w którym proszą o podpisanie aneksu z podwyżką cen o 5,6 %. W umowie mamy zapis : " Ustalone przez strony ceny mogą być waloryzowane kwartalnie wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, publikowanych przez GUS, za kwartał poprzedni". Wskaźnik ten na dzień dzisiejszy wynosi 1,5%. Wykonawca tłumaczy 5,6% faktem, iż od poczatku trwania umowy nie podnosił nam cen i na tę chwilę zsumował 3 kwartały i w od momentu podpisania aneksu te ceny będą obowiązywały, czy tak można?? Proszę o pomoc!!

: 07 paź 2011, 14:20
autor: Janusz
W umowie macie zapis że ceny mogą być waloryzowane i wcześniej tego nie robiliście, a więc moim zdaniem teraz sumować waloryzacji za poprzednie miesiące nie ma podstawy.

: 07 paź 2011, 14:25
autor: jola161041
Pierwszy aneks trafił do mnie juz w maju, lecz niestety źle był napisany numer umowy, następny aneks miał błędne ceny - powyzej wskaźnika waloryzacji. Minął czas, nie poprawiono aneksu. Aneks odpowiedni dotarł dopiero dziś, tyle ze ten procent mnie martwi. Wykonawca twierdzi ze skoro miał chęć podnieść ceny juz w maju to może zsumować procenty.

: 07 paź 2011, 14:48
autor: Janusz
To kto sporządzał aneks Wykonawca!, dlaczego nie zostały poprawiane poprzednie skoro faktycznie były już wcześniej do tego zapędy!, moim zdaniem troszeczkę podejście do tematu....... nie na miejscu.

: 07 paź 2011, 17:54
autor: jola161041
Aneks przygotował Wykonawca, lecz błędnie na początku. Dziś otrzymałam poprawnie sporządzony lecz z tym dziwnym procentem i nie wiem czy mogę na takie coś przystać

: 07 paź 2011, 18:35
autor: Janusz
Spiszcie odpowiedni aneks powołując się na zapisy w umowie wliczając procentowo zwiększenie wynagrodzenia adekwatnie do liczby miesięcy w których wynagrodzenia nie zwiększano czyli np miesięczne zwiększenie 1.5% x poprzednie 3 miesiące tj., 4,5%, wykonawca też nie może mieć rażących strat i pracować za darmo, na przyszłość lepiej zająć się wspólnie stworzeniem poprawnego aneksu.

: 07 paź 2011, 19:12
autor: jola161041
Dziękuję za radę!

: 10 paź 2011, 10:18
autor: HouseKloc
A ja bym Wykonawcę pogonił i tyle -- w umowie zapisano że:

" Ustalone przez strony ceny mogą być waloryzowane kwartalnie wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, publikowanych przez GUS, za kwartał poprzedni"

Mogą być, a więc nie muszą i na to wymagana jest zgoda obu stron. Gdyby zapis brzmiał : "Ustalone przez strony ceny BĘDĄ waloryzowane kwartalnie wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, publikowanych przez GUS, za kwartał poprzedni"
to nie byłoby wyjścia, a tak to odpiszcie że nie zgadzacie sie na podpisanie aneksu a tym bardziej sumującego wzrost cen
:-D

: 10 paź 2011, 10:24
autor: Janusz
Tak tylko należy też popatrzeć na tego Wykonawcę, nie może realizować zamówienia z rażącą stratą!!!

: 10 paź 2011, 10:35
autor: HouseKloc
A skąd przypuszczenie że Wykonawca ponosi rażącą stratę?
strata (szkoda) to zgodnie z wykładnią z KC uszczuplenie posiadanego majątku, a nie utrata ewentualnych przyszłych zarobków

: 10 paź 2011, 10:42
autor: Janusz
Miałem na myśli rażącą stratę ale akurat w kontekście tego danego zamówienia, nie można patrzeć tylko na siebie ale postawić się też w roli Wykonawcy!

: 10 paź 2011, 16:57
autor: HouseKloc
Jak dla mnie to Wykonawca widział co podpisuje i to jest jego problem mogł złożyć pytanie w powyższym zakresie i gdyby uzyskał odpowiedź że "mogą być waloryzowane" znaczy dla zamawiającego "będą waloryzowane" to byłaby podstawa do roszczenia o zmianę zapisów umowy.

Nie sądzę aby stawianie sie w roli wykonawcy dla zamawiającego było podstawą do podwyższenia Wykonawcy wynagrodzenia.

Nie piszę tego ze złośliwości a jedynie z uwagi na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych o jaką może być oskarżony Zamawiający,

Podstawowe pytanie kontroli pewnie będzie takie:
skoro zamawiający miał w zamyśle waloryzację ceny to dlaczego nie robił tego regularnie, a skoro nie miał w zamyśle regularnej waloryzacji to dlaczego akurat w tym a nie innym kwartale ona nastąpiła i dlaczego tak często (jeżeli będzie więcej niż jedna)?