Strona 1 z 1

: 03 kwie 2007, 8:48
autor: Juliusz
Witam przymierzam się do zakupu nieruchomości , pewna firma ogłosiła już 2 przetargi zakończone negatywnie obecnie ogłosiła rokowania na sprzedaż prawa użytkownia wieczystego zabudowanej nieruchomości , co to oznacza ?Podała też cenę wywoławcza , czy moge zaproponowac niższą , podała też warunki rokowań .
Pozdrawiam JULIUSZ

: 03 kwie 2007, 10:20
autor: PiotrW
Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym słabszym niż prawo własności aczkolwiek pod wieloma względami podobnym do niego. Użytkowanie wieczyste jest uregulowane w Kodeksie cywilnym w artykułach 232 – 243. Właścicielem gruntu pozostaje gmina (lub inna jednostka samorządu terytorialnego lub związek tych jednostek) albo Skarb Państwa (grunty tylko tych podmiotów można oddawać w użytkowanie wieczyste). Użytkownik wieczysty może jednak korzystać z gruntu w taki sam sposób jak właściciel, w szczególności może zbyć prawo użytkowania wieczystego. Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści. Użytkownik wieczysty musi też uiszczać tzw. opłatę roczną, która wynosi od 0,3% do 3% ceny nieruchomości, z wyjątkiem pierwszej opłaty rocznej, która wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości. Co do ceny chodzi zasadniczo o uzyskanie ceny najwyższej, dlatego nie można podać ceny niższej niż wywoławcza.

: 03 kwie 2007, 16:20
autor: Juliusz
Witam mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przetargu do przetargu chcemy wystąpić jako grupa osób , tzn konkretnie 3 czy musimy wyznaczać pełnomocnika i czy musimy robić pełnomocnictwa notarialne
Pozdrawiam JULIUSZ

: 05 kwie 2007, 8:11
autor: PiotrW
Co to znaczy, że chcecie wystąpić jako grupa osób? Czy macie Państwo zamiar w razie wygrania przetargu wziąć grunt we współużytkowanie wieczyste wspólnie? Przetargi na nabycie nieruchomości komunalnych żądzą się innymi prawami niż zamówienia publiczne i najlepiej gdyby Państwo na całym etapie przetargu występowali wspólnie, jeżeli oczywiście gmina nie przyczepi się do tego że nie chce oddać gruntu kilku osobom. Proszę w tej sprawie zapytać gminy przede wszystkim, że potem uniknąć niespodzianek takich jak wykluczenia z przetargu.

: 05 kwie 2007, 8:19
autor: Juliusz
Witam nieruchmości nie sprzedaje gmina tylko inna instytucja i nie ma ona nic przeciwko temu aby w rokowaniach wystąpić wspólnie tylko zalecili aby podczas rokowań był wyznaczony pełnomocnik instytucja sprzedaje prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawami własności budynków jednorodzinnych czy gmina moze mieć jakieś pretensje do tego?wydajemi sie że nie powinna ponieważ nie z nią bedzie zawierany akt notarialny ale czy np w przyszłości może ona nie udzielić zgodny na podział prawa użytkowania wieczystegogruntu do poszczególnych domów
POZDRAWIAM juliusz ?

: 05 kwie 2007, 9:07
autor: PiotrW

: 05 kwie 2007, 17:36
autor: Juliusz
Prawo użytkowania wieczystego sprzedaje przedsiębiorstwo administarcji publicznej , czy to coś zmienia ?, odnośnie wystepownia grupy osób w rokowaniach , czy mamy wystąpić jako grupa czy ustanowić pełnomocnika notarialnie? Chodzi mi też o wyjasnienie jak lepiej postąpić cytat:Jeżeli kilka osób jest współużytkownikami to najlepiej jeśli wydzielą swoje części użytkowania w ramach wewnętrznej umowy, a nadal wspólnie będą występować wobec właściciela gruntu jako współużytkownicy wieczyści , My pragniemy cześc gruntu wraz z nieruchmością sprzedać .
Pozdrawiam JULIUSZ

: 06 kwie 2007, 11:59
autor: PiotrW
Proszę zapoznać się z warunkami udziału w przetargu jakie zażyczył sobie sprzedający. Jeżeli dopuszcza udział poprzez pełnomocnika to czemu nie. Nie ma potrzeby ustanawiania pełnomocnika notarialnie, wystarczy zwykłą forma pisemna. Co do sprzedaży „gruntu” to proszę zauważyć, że nie możecie go sprzedać, bo nie będziecie jego właścicielami, a tylko użytkownikami wieczystymi. Oddany w użytkowanie wieczyste grunt ma służyć spełnieniu jakiegoś zamierzenia gospodarczego, a jego ewentualny podział i sprzedaż może zniweczyć to zamierzenie. Dlatego jeszcze raz proszę o uprzednie zapoznanie się z warunkami na jakich grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.