Strona 1 z 1

: 26 wrz 2007, 9:03
autor: PiotrW
Sprzęt medyczny można kupić w drodze przetargu - Rzeczpospolita, 24 września 2007


Urzędnicy nie mogą wybrać trybu dialogu konkurencyjnego, jeśli wcześniej udało im się już udzielić takiego samego zamówienia w przetargu - doszli do wniosku arbitrzy rozstrzygający spory przetargowe


Szpital w Bydgoszczy zamierza kupić wyposażenie nowego bloku operacyjnego. Jeden z wykonawców zainteresowanych tym zamówieniem zakwestionował wiele wymagań postawionych w specyfikacji. Jego zdaniem stawiały one w uprzywilejowanej sytuacji niektórych producentów sprzętu.

Chodziło m.in. o lampy zabiegowe. Zamawiający wymagał określonego natężenia światła i określonej żywotności lamp. Parametry te, zdaniem odwołującej się firmy, zostały tak ustawione, że odpowiadał im tylko jeden produkt. Podobne zastrzeżenia dotyczyły kamer cyfrowych, nośności kolumny anestezjologicznej. Z kolei przy ocenie funkcjonalności stołu operacyjnego miały decydować parametry nieistotne dla użytkowników, za to faworyzujące określonego producenta.

Arbitrzy, do których trafił ten spór, dopatrzyli się jednak innego błędu, który zdecydował o unieważnieniu postępowania. Otóż zamawiający chciał wybrać dostawców nie w przetargu, tylko w trybie dialogu konkurencyjnego. Zgodnie z art. 60 prawa zamówień publicznych tryb ten można zastosować tylko wtedy, gdy ze względu na szczególnie złożony charakter zamówienia nie można skorzystać z przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.

-Tymczasem, jak ustalono wtoku postępowania, w sprawie wyposażenia bloku operacyjnego zamawiający przeprowadził już postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego zakończonego wyborem wykonawcy. Wyjaśnienia zamawiającego, że nie ma możliwości opisu przedmiotu zamówienia, nie są więc zgodne z rzeczywistością - podkreśliła w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu orzekającego Anna Trzeźwińska.

Innymi słowy, skład orzekający uznał, że skoro raz udało się przeprowadzić przetarg na wyposażenie bloku operacyjnego, to można założyć, że i za drugim razem byłoby to możliwe. Arbitrzy unieważnili postępowanie z urzędu uznając, że obarczone jest wadą, którą uniemożliwia zawarcie ważnej umowy (sygn. UZP/ZO/01132/07).