Strona 1 z 1

: 21 mar 2007, 8:12
autor: PiotrW
Ceny cząstkowe bez znaczenia przy rozliczeniu ryczałtowym - Rzeczpospolita 21 marca 2007


Przy rozliczeniu ryczałtowym ceny cząstkowe mogą być podane z dokładnością do tysięcznej części złotego. Liczy się to, czy ostateczna cena oferty została wskazana do dwóch miejsc po przecinku.



Centrum krwiodawstwa w Katowicach zorganizowało przetarg na sprzątanie budynku. Wykonawcy mieli wskazać w swych ofertach ceny ryczałtowe. Jednocześnie jednak zamawiający żądał, aby wypełnili formularze cenowe i podali w nich ceny cząstkowe.

Właśnie z powodu tych cen zamawiający odrzucił ofertę jednej z firm starających się o zamówienie. W niektórych rubrykach wskazała bowiem ceny z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. Centrum uznało to za sprzeczne zobowiązującą w Polsce jednostką pieniężną, czyli złotym, który dzieli się na 100 groszy.

Przedsiębiorca złożył protest, w którym podważał podstawy do odrzucenia oferty. Zwrócił uwagę, że podane w formularzu cenowym wartości nie służą do rozliczeń między zamawiającym a wykonawcą. Te będą następować na podstawie ostatecznej ceny brutto, która została podana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Podobnego zdania byli arbitrzy rozstrzygający spór. - Nie do przyjęcia jest interpretacja, że stosowane do kalkulacji jednostkowych części tysięczne złotego mogą wywoływać negatywne konsekwencje w postaci odrzucenia oferty - uzasadnił werdykt przewodniczący składu orzekającego Stanisław Brylski. - Pod uwagę powinna być brana cena ostateczna oferty, a w niej wskazano kwotę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (sygn. UZP/ZO/0-243/07).