Strona 1 z 1

: 20 paź 2006, 12:37
autor: PiotrW
Wyrok arbitrów z dnia 1 czerwca 2004r. (UZP/ZO/0-796/04). Odwołujący się podniósł między innymi nieważność pełnomocnictwa jednego z wykonawców, bowiem nie opłacono opłaty skarbowej. Arbitrzy orzekli, że pełnomocnictwo takie jest skuteczne nawet pomimo niedopełnienia obowiązku wniesienia opłaty skarbowej ponieważ brak tej opłaty nie skutkuje nieważnością czynności prawnej jaką jest udzielenie pełnomocnictwa. Nieważność oświadczenia woli wystąpiłaby w przypadku zaistnienia przesłanek z artykułów 82-88 Kodeksu cywilnego (błąd, groźba, przymus, podstęp) Jako, że nie ma wśród nich nieuiszczenia opłaty skarbowej, takie pełnomocnictwo jest ważne, a istnieje wtedy tylko odpowiedzialność z ustawy Ordynacja podatkowa.

Powyższy przypadek rozstrzyga częste wątpliwości zamawiających jak traktować oferty w których nie ma opłaty skarbowej za udzielenie pełnomocnictwa. Niestety wykonawcom zdarza się o tym zapominać. Czy mieli Państwo podobne przypadki?

: 20 paź 2006, 21:24
autor: archie
Tak, to się zdarza. Przeciętnie patrząc około jedna piąta wykonawców zapomina o znakach opłaty skarbowej. Co ciekawe niektórzy zapominają, a potem sądzą, że to jest bardzo ważna wada i czekają jak na wyrok informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty. W każdym razie czy ze znakami czy bez takie pełnomocnictwa przyjmuję o ile z ich treści wynika czy rzeczywiście prawidłowo mocują konkretne osoby.