Strona 1 z 1

: 16 sty 2008, 10:27
autor: PiotrW
Co wpisać w druku o udzieleniu zamówienia - Rzeczpospolita, 16 stycznia 2008

W druku o udzieleniu zamówienia urzędnicy powinni podawać cenę netto, a nie oszacowaną przed przetargiem wartość.

– W druku ZP-403, w sekcji II. 1.5 należy podać całkowitą końcową wartość zamówienia (bez VAT). Część zamawiających wpisuje wartość szacunkową, inni zaś cenę wynikającą z umowy netto. Co powinno się wpisać w tej rubryce? – pyta urzędnik samorządowy odpowiedzialny za zamówienia publiczne.

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. W formularzu pojawia się bowiem sformułowanie „wartość zamówienia”. W prawie zamówień publicznych rozumie się przez nią wartość oszacowaną przez zamawiającego przed ogłoszeniem zamówienia, bez uwzględnienia podatku.

Rozumiejąc to sformułowanie literalnie, chodzi właśnie o te szacunki. Tyle że to nie miałoby sensu, gdyż szacunkową wartość podaje się już na samym początku postępowania w druku ZP-1.

O wyjaśnienie tego problemu poprosiliśmy więc Zbigniewa Kłodę, dyrektora Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych.

– W rubryce tej należy podać wartość netto udzielonego zamówienia wynikającą z zawartej umowy w sprawie zamówienia publicznego lub z faktury wystawionej przez wykonawcę – tłumaczy dyrektor.

Innymi słowy, chodzi o cenę, jaka widnieje w umowie po odliczeniu podatku i akcyzy.

A jeżeli zawarto kilka umów, gdyż zamówienie było podzielone na części? – Należy wówczas wpisać łączną wartość netto wynikającą z wszystkich umów (wystawionych faktur) – wyjaśnia Zbigniew Kłoda.

Podanie tych cen ma ułatwić przygotowywanie zestawień statystycznych. Dzięki nim można łatwiej obliczyć proporcje między wartością oszacowaną przed wszczęciem postępowania a rzeczywistą kwotą netto płaconą za wykonanie zamówienia

: 28 lut 2008, 19:03
autor: Manaika
Moim zdaniem druk ZP-403 jest tak skonstrowany, że wypełniając go informujemy po kolei:
1) kto wszczął postępowanie (sekcja I "ZAMAWIAJĄCY"
2) co jest przedmiotem zamówienia: nazwa, rodzaj, kod CPV i szacunkowa wartość zamówienia (sekcja II "PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA"
3) tryb, w jakim prowadzono postępowanie (sekcja IV: "PROCEDURA"
4) z kim zawarto umowę i na jaką wartość (sekcja V: "UDZIELENIE ZAMÓWIENIA"

Nie widzę powodu, dla którego dwa razy miałabym wpisywać (w sekcji II i V) tę są informację o wartości netto zawieranej umowy?

Dyr. Departamenu Prawnego UZP w wywiadzie dla Rzepy powiedział, że w sekcji II należy wpisywać wartość netto umowy - dla celów statystycznych. Dlaczego, skoro taką informację może uzyskać z sekcji V? W artykule autor pisze, iż podanie wartości szacunkowej w sek. II nie miałoby sensu, gdyż podaje się ją już na początku postępowania w druku ZP-1. Oczywiście, że tak, tylko ZP-1 się nie publikuje, a rzadko już ktoś przychodzi do Zamawiających, żeby taki protokół ZP-1 przeczytać

Dla mnie formularz druku ZP-403 jest tak pomyślany, żeby zawierał wszystkie informacje, a nie je dublował.

Pozdrawiam
Manaika

: 20 paź 2014, 9:10
autor: Camron70
A jeżeli zawarto kilka umów, gdyż zamówienie było podzielone na części? – Należy wówczas wpisać łączną wartość netto wynikającą z wszystkich umów (wystawionych faktur) – wyjaśnia Zbigniew Kłoda.