Strona 1 z 1

: 13 wrz 2007, 22:48
autor: PiotrW
Coraz więcej zamówień udzielanych z wolnej ręki – Gazeta Prawna, 13 września 2007

Zamawiający coraz częściej stosują najmniej konkurencyjny tryb zamówienia z wolnej ręki. Blisko 60 proc. przetargów współfinansowanych ze środków UE przeprowadzono w tym właśnie trybie.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych obowiązkowo kontroluje postępowania, których wartość szacunkowa przekracza 10 mln euro dla dostaw i usług oraz 20 mln euro dla robót budowlanych. Kontrolą objęto 143 postępowania o wartości ponad 22,6 mld zł, unieważnienie postępowań zalecono w pięciu przypadkach.
Zamawiający coraz chętniej stosują najmniej konkurencyjny tryb zamówienia z wolnej ręki (59 proc. postępowań współfinansowanych ze środków UE i 44 proc. pozostałych postępowań).
Brak konkurencji
- Podczas kontroli zauważyliśmy spory odsetek zamówień udzielanych z wolnej ręki. Nie chcę oczywiście kwestionować legalności wyboru tego trybu, bo wtedy zalecalibyśmy unieważnienie postępowania, natomiast trudno jest się pogodzić z tym, że zamawiający tak lekką ręką sięgają po ten tryb, nawet wówczas, gdy przepis na to pozwala - uważa Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
- Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z dużymi kwotami, należy się zastanowić, czy nie lepiej byłoby stosować tryby konkurencyjne. To sygnał dający do myślenia, co do sposobu podejścia zamawiających do konkurencyjności i transparentności postępowań - mówi prezes UZP.
Mniej naruszeń
W 2007 roku zwiększył się odsetek postępowań, w których nie stwierdzono żadnych naruszeń ustawy. W II półroczu 2006 r. było to ok. 23 proc. wszystkich postępowań, natomiast w I półroczu 2007 r. - ok. 33 proc. Niestety, wynika to również z chętnego stosowania zamówienia z wolnej ręki, który jest najprostszym trybem udzielenia zamówienia. Zmniejszyła się liczba postępowań, w których stwierdzono wyłącznie uchybienia formalne, niemające wpływu na wynik postępowania. W II półroczu 2006 r. odsetek takich postępowań wyniósł ok. 65 proc., podczas gdy w badanym okresie spadł do ok. 60 proc. Zdaniem prezesa UZP wyniki kontroli za pierwsze półrocze 2007 r. są lepsze niż w roku ubiegłym.
- Cieszy zmniejszający się systematycznie odsetek postępowań, w których zaleceniem było unieważnienie postępowania, zmniejsza się także liczba postępowań dotkniętych uchybieniami nieskutkującymi zaleceniem unieważnienia - ocenia prezes UZP. Postępowania, w których zaleciliśmy unieważnienie, miały wartość ok. 270 mln zł - dodaje.