Strona 1 z 1

: 14 cze 2007, 12:48
autor: PiotrW
Nowe przepisy o przetargach – Rzeczpospolita, 14 czerwca 2007

Dziś kolejna część relacji z dyżuru redakcyjnego poświęconego nowelizacji prawa zamówień publicznych. Na pytania czytelników odpowiadała Andrzela Gawrońska-Baran, naczelnik Wydziału Legislacji w Departamencie Prawnym Urzędu Zamówień Publicznych.

Jak zamieścić ogłoszenie w biuletynie

Posiadam login i hasło do Biuletynu Zamówień Publicznych. Czy to wystarczy, aby móc opublikować w nim ogłoszenia na nowych zasadach?

Nie. Aby zamieścić ogłoszenie w BZP, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem portalu UZP. Oznacza to, że jeśli zamawiający ma jedynie login i hasło do BZP, musi uzyskać dodatkowo login i hasło do portalu UZP podczas samodzielnej rejestracji w portalu. Natomiast jeśli ma jedynie login i hasło do portalu, musi wystąpić ologin i hasło do BZP. Więcej informacji na temat procedur uzyskania loginu i hasła można znaleźć na stronach portalu UZP: http://www.portal.uzp.gov.pl.

Można stosować przepisy poniżej progów

Będę udzielał zamówienia o wartości niższej niż 14 tys. euro. Zgodnie z nowelizacją do takich zamówień nie stosuje się przepisów pzp. Mimo wszystko chciałbym ich przestrzegać, dla przejrzystości procedur. Czy wolno mi to zrobić?

Tak, chociaż pod względem formalnym nadal nie będziemy mieli do czynienia z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym zgodnie zpzp. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiający przestrzegał przepisów tej ustawy, chociaż nie ma takiego obowiązku.

Monitoring osobno, remont osobno

Nasza szkoła zamierza w tym roku przeprowadzić remont budynku i jednocześnie założyć w nim monitoring. Czy musimy zsumować te dwa zamówienia w celu obliczenia ich wartości?

Nie. Na pierwszy rzut oka widać bowiem, że są to odrębne zamówienia. Nie ma więc potrzeby ich sumowania. Czym innym jest usługa polegająca na zainstalowaniu kamer w szkole, a czym innym prace remontowe. Fakt, że odbywają się w tym samym czasie, nie ma tu znaczenia.

Syn nie może się powoływać na referencje ojca

Syn przejął działalność budowlaną po zmarłym ojcu wraz ze sprzętem i pracownikami. Chodzi o działalność osoby fizycznej prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji syn ma prawo się powoływać na referencje wystawione na firmę ojca?

Nie. Syn musiał bowiem zarejestrować własną, odrębną działalność gospodarczą jako inny przedsiębiorca. Chociaż przejął sprzęt i zatrudnia tych samych pracowników co ojciec, nie może się powołać na wystawione na niego referencje. Potwierdza to także orzecznictwo arbitrów (wyrok z 30 czerwca 2006 r., sygn. akt UZP/ZO/0-1857/06).
Inna byłaby sytuacja np., gdyby przedsiębiorstwo zostało wniesione jako aport do spółki. Mogłaby ona się powoływać na jego doświadczenie.

: 14 cze 2007, 22:17
autor: archie
Wydaje mi się, że za dużo tych haseł żeby zamieścić ogłoszenie. Do tej pory można było wypełniać ogłoszenia do BZP na stronie internetowej UZP i taka możliwość powinna zostać. Wprowadzono zamieszanie, ludzie szukają od nowa jak wysyłać ogłoszenia. Nie musiało się aż tyle zmieniać, żeby od początku się uczyć wszystkiego.