Strona 1 z 1

: 12 cze 2007, 15:11
autor: PiotrW
Nie zawsze wiadomo, jakie przepisy stosować - fragment artykułu, Rzeczpospolita, 12 czerwca 2007

Obowiązująca od wczoraj nowelizacja prawa zamówień publicznych rodzi pytania o postępowania, które zostały wszczęte wcześniej, ale wciąż nie są zakończone


Nowelizacja zawiera przepis przejściowy (art. 6 ust. 1), który stanowi, że do postępowań o udzielenie zamówień i konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy oraz kontroli, odwołań i skarg stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem niektórych ogłoszeń oraz odwołań złożonych, lecz jeszcze nierozpatrzonych.

Przepis przejściowy nie odnosi się jednak do kilku istotnych zagadnień.

Od jakiej kwoty stosować przepisy

Przede wszystkim nowelizacja podwyższa minimalny próg stosowania pzp z 6 tys. euro do wysokości 14 tys. euro w trakcie trwania roku budżetowego. W praktyce może się pojawić sytuacja, gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji na dany rodzaj zamówienia wykorzystano równowartość 5,9 tys. euro. Co wówczas ma zrobić zamawiający? Czy może wydać już tylko 100 euro, czy też dysponuje na ten sam rodzaj zamówienia kwotą 8,1 tys. euro?

Przepisy przejściowe nie regulują takiej sytuacji, ponieważ drobne zakupy o wartości łącznej nieprzekraczającej wskazanych progów nie są postępowaniami w rozumieniu ustawy. W związku z brakiem odpowiednich regulacji przejściowych należy uznać, że podwyższony próg ma zastosowanie od chwili wejścia nowelizacji w życie. Oznacza to, że próg wydatkowania środków, wyłączony spod obowiązku stosowania ustawy, wynosi 14 tys. euro dla całego 2007 roku.

Arkadiusz Szyszkowski

: 12 cze 2007, 21:48
autor: archie
Kwestia możliwości wydania reszty z 14000 euro frapowała wielu zamawiających i zapewne z niecierpliwością czekali na 11 czerwca od kiedy mogli zacząć wydawać resztę z owych 14 tysięcy. Zgadzam się z autorem, że trzeba interpretować zmiany w sposób korzystny dla zamawiającego.