Strona 1 z 1

: 30 mar 2007, 15:33
autor: PiotrW
Będzie nowy przetarg na sieć dla resortu sprawiedliwości – Rzeczpospolita 30 marca 2007

Po prawie trzech latach sądowych batalii przetarg na sieć komputerową dla Ministerstwa Sprawiedliwości został ostatecznie unieważniony

To jeden z najdłużej ciągnących się przetargów w historii Polski. Trwał od maja 2004 r. Arbitrzy i sądy wydały od tego czasu kilkanaście postanowień i wyroków. Zapadła też jedna uchwała Sądu Najwyższego.
Resort sprawiedliwości chciał wyłonić wykonawcę, który stworzyłby dla niego kompleksową sieć informatyczną. Miała ona pozwolić na sprawniejszą wymianę informacji między sądami, prokuraturami i rejestrami podległymi MS.
O zamówienie to walczyła Telekomunikacja Polska oraz konsorcjum, na czele którego stała firma Crowley Data Poland. Konsorcjum proponowało cenę82 mln zł, oferta TP była o 7 mln droższa. Początkowo jednak to ona została wybrana, gdyż ofertę konkurencji zamawiający odrzucił z przetargu. Uznał bowiem, że Crowley utajnił w niej informacje, które nie stanowiły tajemnicy przedsiębiorstwa.
Sąd Najwyższy, do którego trafiła ta sprawa, w precedensowej uchwale oświadczył, że nawet jeśli rzeczywiście w ofercie bezprawnie zastrzeżono poufność, to nie jest to powód do jej odrzucenia. Crowley wrócił więc do gry.
Od tego czasu sprawa przetargu regularnie gościła na wokandach Biura Odwołań Urzędu Zamówień Publicznych i warszawskiego Sądu Okręgowego. TP przekonywała, że oferta konkurencji nie spełnia wymagań specyfikacji. Arbitrzy kilkakrotnie przyznawali jej rację, ale wyroki te, z powodów proceduralnych, nie ostawały się w kolejnej instancji.
Rozpoznając ostatnie z odwołań, zespół arbitrów postanowił unieważnić cały przetarg. Crowley zaskarżył ten wyrok jako interwenient uboczny. Ministerstwo wniosło jednak pismo, w którym zastrzegło, że nie popiera tej skargi. Uznało, że zawarcie umowy na poprzednich warunkach nie ma sensu. W trakcie przetargu bowiem informatyka bardzo się rozwinęła i rozwiązania sprzed kilku lat są już przestarzałe. Unieważnienie przetargu otwiera zaś drogę do rozpisania nowego postępowania, w którym uwzględnione zostaną nowoczesne technologie.
W czwartek warszawski SO odrzucił skargę Crowleya. Tym samym przetarg jest już unieważniony.
Sławomir Wikariak