Strona 1 z 1

: 26 maja 2011, 16:58
autor: marisu85
Witam

Od niedawna pracuję w placówce oświatowej i zajmuję się zamówieniami publicznymi, m.in zamawianiem środków czystości. Od wielu lat jest ten sam dostawca , z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Jednak niedawno okazało się, że w placówce jako nauczyciel zaczęła pracować żona. Czy sytuacja ta wymusza na mnie zgodnie z art 17 pkt 2 ustawy PZP rezygnację z usług tego dostawcy. ( przy przyjmowaniu żonby do pracy nikt nie wiedział, że są spokrewnieni). Bardzo proszę o pomoc

: 26 maja 2011, 17:04
autor: Janusz
A czym zajmuje się żona dostawcy?, czy jest członkiem komisji przetargowej?

: 26 maja 2011, 17:05
autor: marisu85
Jest tylko nauczycielką. Nie jest członkiem komisji przetargowej. Podejrzewam, że jak szkoła zaczęła współpracę z tymże dostawcą, ta Pani nie była jego żoną

: 26 maja 2011, 17:08
autor: Janusz
Ustawa Pzp wymaga, aby czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania wykonywały osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.
Dlatego też osoby wykonujące czynności w postępowaniu podlegają wyłączeniu, w przypadku zaistnienia okoliczności wymienionych w ustawie. Jedną z nich jest sytuacja, w której osoba wykonująca czynność w postępowaniu po stronie zamawiającego pozostaje z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
Osoby te pod rygorem odpowiedzialności karnej muszą złożyć pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu tych okoliczności. Jeśli zaś osoba taka złoży w tej sytuacji fałszywe zeznanie lub zatai prawdę, naraża się na karę pozbawienia wolności do 3 lat.
Stosunek prawny to wyznaczona przez normę prawną zależność pomiędzy podmiotami prawa w postaci wzajemnych uprawnień i obowiązków. Przykładowo stosunki prawne mogą mieć miejsce pomiędzy podmiotami, które zawarły umowy cywilnoprawne (np. sprzedaży, najmu, zlecenia) albo pozostających w stosunku pracy. Przykładem z kolei stosunków faktycznych, o których mówi ustawa Pzp, może być przyjaźń, koleżeństwo, znajomości towarzyskie itp.
Jak ocenić relacje między wykonawcą a pracownikiem jednostki?
Do wyłączenia określonej osoby z postępowania nie wystarczy sam fakt istnienia stosunku faktycznego między nią a wykonawcą (znajomości, wspólnej pracy). Należy w tym miejscu kierować się:

rzeczywistymi relacjami zachodzącymi pomiędzy nią a wykonawcą oraz
tym, jak relacje te są oceniane przez innych, w tym również przez wykonawców.

W każdym konkretnym przypadku konieczne jest zbadanie, czy relacje zachodzące pomiędzy wykonawcą a osobami przygotowującymi i przeprowadzającymi postępowanie nie podważają ich bezstronności i obiektywizmu.
Jeżeli Pani jest nauczycielką i nie ma nic wspólnego z zamówieniami to jest ok.

: 26 maja 2011, 17:17
autor: marisu85
Janusz bardzo dziękuję za wskazówki:)
Środki które zamawiam u tego pana nie dotyczą nauczycieli (w tym żony) tylko pracowników porządkowych. Gdy przeszłam na to stanowisko, już u tego Pana zamawiano. Zamówieniami zajmuję się obecnie ja a potwierdza je księgowa lub/i dyrektor szkoły (nie mamy żadnego pokrewieństwa z dostawcą).

: 26 maja 2011, 18:07
autor: Janusz
To dobrze, powodzenia.