Strona 1 z 1

: 10 gru 2010, 14:10
autor: wawrzyniec
Witam
Mam pytanie do forumowiczów, jak w praktyce radzicie sobie z sytuacją, gdy członek komisji który brał udział w pracach (uczestniczył przy opracowywaniu SIWZ, udzielaniu wyjaśnień itp), ale w jakimś momencie (np. tuż przed otwarciem ofert), z różnych powodów (np. choroba, urlop) przestaje uczestniczyć w jej pracach i nie może podpisać oświadczenia ZP11. Czy należy z rozstrzygnięciem postępowania (zatwierdzeniem protokołu) czekać aż wróci do pracy (co może skutecznie sparaliżować procedurę), czy może rozstrzygnąć postępowanie w składzie komisji który jest obecny, a oświadczenie uzupełnić póżniej (tylko czy można uzupełniać zatwierdzony dokument, i co gdy członek komisji którego oświadczenie "dokładamy" podpisze że są powody do wykluczenia).

: 10 gru 2010, 14:15
autor: Janusz
Dopisać innego członka w trakcie.

: 10 gru 2010, 14:44
autor: wawrzyniec
Ale to chyba nie rozwiązuje problemu, bo ten nieobecny w dalszym ciągu jest zobowiązany do podpisania tego oświadczenia. Art. 17 ust. 2 każe osobom które wykonywały czynności w postępowaniu, złożyć je. A zanim ta osoba zachorowała (poszła na urlop) jakieś czynności wykonywała (współtworzyła siwz, udzielała odpowiedzi i inne).

: 10 gru 2010, 14:53
autor: Janusz
Przepisy ustawy Pzp nie regulują tej kwestii. Ustawa Pzp stanowi jednak, iż to kierownik zamawiającego powołuje i odwołuje członków komisji oraz określa organizację, skład, tryb pracy oraz zakres obowiązków członków komisji przetargowej, mając na celu zapewnienie sprawności jej działania, indywidualizacji odpowiedzialności jej członków za wykonywane czynności oraz przejrzystości jej prac. Tym samym zasady obecności członków komisji na otwarciu ofert również mogą zostać uregulowane w regulaminie pracy komisji Twojej jednostki.

: 13 gru 2010, 8:21
autor: wawrzyniec
Ja sobie zdaję sprawę, że ustawa nie reguluje szczegółowych kwestii dotyczących powoływania i odwoływania członków komisji. Chodzi mi o to, że (przytoczony już wcześniej art. 17) też nie odnosi się do członków komisji którzy są nimi w dniu otwarcia ofert, ale do "osób wykonujących czynności w postępowaniu". Ja to rozumiem w ten sposób, że odwołanie kogość z prac komisji tuż przed otwarciem, czy też po otwarciu nie zmieni faktu, że odwoływana osoba brała czynny udział czyli "wykonywała czynności" (formułowała warunki udziału w postępowaniu, opis przedmiotu zamówienia, wyjaśnienia do SIWZ) i pomimo zastąpienia jej inną osobą, dalej jest zobligowana do podpisania tego oświadczenia.

: 13 gru 2010, 11:49
autor: mariopk
Fakt, iż oświadczenie o istnieniu lub braku okoliczności decydujących o wykluczeniu danej osoby odnosi się do wszystkich osób wykonujących czynności w postępowaniu, a więc zarówno do kierownika, członków komisji jak i np. powołanych biegłych itd. W związku z faktem, iż okoliczności z art.17 ust. 1 wymienione w pkt. 2-4 odnoszą się do wykonawców bioracych udziął w postępowaniu - zasadne wydaje się w przypadku przetargu nieograniczonego złożenie tego oświadczenia po podjęciu informajci o podmiotach uczestniczacych w przetargu, aby ewentulane wykluczenie nastąpiło przed podjęciem dalszych czynności w postepowaniu. Pomimo tego oświadczenie powinno być złożone niezwłocznie po powzięciu przez daną osobę wiedzy o zaistnieniu okoliczności z art. 17 ust. 1 niezaleznie od etapu w jakim postepownaie będzie sie znajdować :)

Tak na marginesie...ciekawe jest stwierdzenie w pkt. 3 (art 17 ust. 1 pkt. 3 ustawy pzp). "przed upływem 3 lat od dnia wszczęcia postepowania". Ustawodawcy chodziło raczej 3 lata przed wszczęciem postepowania :)))

: 06 lut 2011, 20:14
autor: Mariusz100
tak z własnej praktyki kiedy mamy dłuższy brak członka komisji lub kierownika pod ZP-1 to piszemy notatkę, że w danym czasie przebywał na urlopie itd. itp.