Strona 1 z 1

: 25 paź 2006, 16:06
autor: unibank
Podczas aktualnie toczącej się procedury przetargowej na 210 parkomatów na kwotę 13 mln. zł. wystąpiliśmy z darem dla zamawiącego, oferując darmowe wdrożenie naszego patentowanego rozwiązania "parkomatów wirtualnych", czyli opłaty wnoszone przez SMS, bez instalacji drogich automatów.

Co należy zrobić, aby zamawiający odstąpił od procedury przetargowej, w której SIWZ nie przewidziała iż automaty nie są potrzebne, a wysokość wadium wyliczona jest dla kwoty zamówienia, której nie możemy sprostać, gdyż jest kilkakrotnie wyższa niż cały nasz system, jaki w wersji dla banków oferujemy nie dla 200 lecz dla 20.000 kont.
Ponieważ w naszym rozwiązaniu automaty są zbędne, to i jego koszt jest 100 krotnie niższy, pomijając fakt, że oferujemy wszystko nawet w postaci darowizny, czyli wadium od 0 powinnno być chyba = 0.

Jak zmusić zamawiającego do tego, aby przynajmniej przetestował nasz dar, zamiast dawać kilkanaście milionów do firm zagranicznych, które są producentami parkomatów?

: 25 paź 2006, 20:00
autor: PiotrW
SIWZ przewiduje to co chce kupić zamawiający. Skoro postępowanie zostało wszczęte to nie można od niego odstąpić bez powodu. Powodem takim mogła by być niemożność podpisania ważnej umowy z powodu jakiejś wady prawnej postępowania. Właściwie trudno się dziwić, że zamawiający wybrał „klasyczne” parkomaty. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w naszym kraju. Jeśli państwo uważają, że proponujecie lepsze rozwiązanie, to powinniście do tego przekonać zamawiającego, a najlepiej przedstawić referencje od innych zamawiających, którzy zamówili wasze usługi. Proszę pamiętać, że nawet gdyby zamawiający zgodził się opisać przedmiot zamówienia w sposób odpowiadający Państwa produktom, to i tak zapewne zawarłby w warunkach udziału w przetargu wymogi wykazania się zrealizowaniem podobnych usług lub dostaw w okresie ostatnich trzech lat na odpowiednią skalę i wartość. Wadium ustalane przez zamawiającego wynosi od 0,5% do 3% szacunkowej wartości zamówienia. Jeśli więc zamawiający oszacował wartość dostarczenia parkomatów to wadium będzie odpowiednio wysokie. Niestety nie mogą Państwo zamawiającego do niczego „zmusić” zwłaszcza, że przyjmowanie „darów” tego typu nie leży w zwyczajach jednostek stosujących ustawę Prawo zamówień publicznych.

: 26 paź 2006, 0:43
autor: unibank
Dziękuję za szybką odpowiedź, chociaż opisane w niej rady były już bezskutecznie wypróbowane.

Aby lepiej zrozumieć problem, proszę wyobrazić sobie taką sytuację:
NFZ składa zamówienie na antybiotyki do leczenia groźnej odmiany grypy za kwotę 13 mln. Antybiotyki wywołują jednak skutki uboczne, a wirusy uodparniają się z czasem.
Jeden z oferentów posiada patent na szczepionkę, której wytwarzanie jest 100 krotnie tańsze niż antybiotyku, a jej działanie jest skuteczne nawet w czasie trwania tej grypy, przy czym została ona przetestowana tylko w warunkach laboratoryjnych, nie powoduje skutków ubocznych, poza tymi, że antybiotyki są zbędne.
Antybiotyki produkowane przez zagraniczne koncerny były już w kraju wielokrotnie stosowane, natomiast szczepionka nie była znana, więc SIWZ pomija taką alternatywę.
Ponieważ ta szczepionka nie ma takich referencji, a oferent posiada referencje ze stosowania innych szczepionek a nie antybiotyków, to oferuje swój produkt w ramach promocji za darmo.
Pech chciał, że zachorował Pan na białaczkę i potrzebuje przeszczep szpiku, a procedura ta kosztuje 0,5 miliona, ale NFZ tłumaczy, że nie ma takich środków.

Co wg Pana powinien zrobić NFZ?
Przyjąć dar szczepionki i sfinansować przeszczep, dając rozwijać się rodzimej firmie?
Czy kupić za 13 milionów antybiotyki od zagranicznej firmy i dać Panu zdążyć na cmentarz przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych?

A poważnie:
Do skrzynek trzeba monet lub specjalne karty i trzeba do nich wracać, aby ponowić opłatę.
Skrzynki nie wydają reszty, są drogie w eksploatacji, są podatne na dewastację i sabotaż, np. zapychanie otworów, a kiedy ktoś przyklei napis „Awaria”, to miasto ma tylko straty.
Wirtualny Parkomat to tylko licznik w programie księgowym, jaki często obsługuje wiele tysięcy kont i nie posiada ww. wad konwencjonalnej skrzynki.
Podobno w Polsce jest 30 mln. komórek, czyli powinien mieć każdy kierowca, ale dodatkowo zamiast skrzynek miały być zamontowane zwykłe automaty telefoniczne TP S.A.

Czy są to przekonujące argumenty?

: 26 paź 2006, 17:34
autor: PiotrW
Być może proponowane przez Pana usługi są warte skorzystania zamiast klasycznych parkomatów, ale nie zmienia to faktu, że powinien pan przekonać do siebie zamawiających, którzy decydują o prawdziwych zamówieniach na tego typu dostawy. Nie jestem w stanie doradzić Panu więcej. Proszę próbować dotrzeć do kogoś kto to kupi, lub jak Pan napisał, zechce chociaż przetestować wirtualne usługi. Może w końcu uda się kogoś przekonać, a w przyszłości, dzięki nabytemu doświadczeniu i referencjom zdobędzie pan inne zamówienia. Na razie jest jak jest i niezależnie czyja to strata, a może korzyść, zamawiający chcą parkomatów jakich chcą. Życzę powodzenia i pozdrawiam

: 02 lis 2006, 21:08
autor: archie
Drogi „unibanku”, z „darami” dla jednostek sektora finansów publicznych uważaj, bo zostaniesz potraktowany jako chcący skorumpować kogoś. Nie trzeba mówić, że większości urzędników słyszących o darach kończy rozmowę, żeby nie ściągnąć na siebie podejrzeń, że coś chcą dla siebie na lewo osiągnąć. I nieważne czy „dar” ma być dla „ogólnego dobra”. Poza tym rzeczywiście będzie ci ciężko bez doświadczenia w tego typu sprzedaży usług, bo nikt nie spojrzy poważnie na ofertę na usługi lub dostawy, która nie była już wykonana w ciągu ostatnich trzech lat na rzecz kogoś innego.