Ustalenie wartości zamówienia c.d. + VAT

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Apollo
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2008, 15:04

Post autor: Apollo » 02 paź 2008, 13:34

Witam!
Ten temat był przeze mnie poruszany, ale pozwoliłem sobie do niego wrócić z uwagi na bardzo rozbieżne odpowiedzi, które uzyskałem na różnych forach.

Sprawa wygląda następująco:

1. W budżecie mamy zarezerwowaną kwotę 100.000 zł (jest to kwota ostateczna) na realizację przedmiotu zamówienia, jakim są usługi szkoleniowe.
2. Wartość zamówienia wynikająca z kosztorysu przygotowanego przez

Zamawiającego to 90.000 zł – jest kwestią bezsporna, że ta kwota stanowi podstawę do przeliczenia wartości zamówienia na euro. Według mnie również tę kwotę (tj. 90.000) podaję podczas otwarcia ofert, gdyż zgodnie z zapisem ustawy, Zamawiający bezpośrednio przez otwarciem ofert podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia. Wg. mnie ten ZAMIAR zawarty jest w kwocie wynikającej z kosztorysu. Niektórzy forumowicze sugerują, że podczas otwarcia ofert należałoby podać kwotę 100.000! Nie zgadzam się z tym poglądem, uważam że 100.000 to kwota, jaką Zamawiający MOŻE przeznaczyć na realizację zamówienia.


Druga kwestia dotyczy VAT-u. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (bodajże art. 43) usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT-u. Tak więc w naszym przypadku jest jedna kwota (tzn. kwota netto = kwocie brutto – takie uzyskałem wyjaśnienie na szkoleniu od Pana Płużańskiego). Skoro przedmiot zamówienia, jakim są usługi szkoleniowe jest zwolniony z VAT-u, to wydaje mi się, że ta zasada powinna obowiązywać zarówno Zamawiającego jak i Wykonawcę. Wątpliwości we mnie zasiał jeden z forumowiczów, który napisał, że VAT w tym przypadku nie obowiązuje Wykonawców a Zamawiający musi go uwzględnić w kwocie przeznaczonej na finansowanie zamówienia. Pytanie tylko, jaki VAT (7, 22%), skoro on nie obowiązuje!!! Jeżeli by tak musiało być, to od kwoty widniejącej w kosztorysie (90.000) powinniśmy odliczyć stawkę podatku VAT – i dopiero ta kwota stanowiłaby wartość zamówienia. Także ta kwota stałaby się podstawą do obliczenia wartości zamówienia wyrażoną w Euro.

Wszystkich życzliwych forumowiczów proszę o ustosunkowanie się do tego postu.

Pozdrawiam!

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 paź 2008, 13:54

Moim zdaniem nie ma żadnej podstawy aby zawsze stawiać znak równości między wartością zamówienia wynikającą z kosztorysu i kwotą jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, którą ogłasza bezpośrednio przed otwarciem ofert. Zamawiający ma prawo podać wyższą niż wartość kosztorysowa kwotę jaką zamierza przeznaczyć jeśli ma te pieniądze. Całkiem realne i często występujące przynajmniej mojego doświadczenia są przypadki gdy nawet poprawnie sporządzony kosztorys przed wszczęciem postępowania dezaktualizuje się już na chwile otwarcia ofert i żadem wykonawca nie oferuje ceny niższej niż wartość. Zamawiającym, jeśli chce może od razu poinformować, że ma kwotę wyższą i w moim mniemaniu będzie to właśnie słuszne zachowanie świadczące o poważnym podejściu do prowadzonego postępowania. Co więcej, jeśli wszystkie złożone oferty miałyby ceny powyżej odczytanych 100.000 zł a zamawiający zgodnie z obowiązującym go prawem może zwiększyć jeszcze nieco tą sumę to może wybrać najkorzystniejszą ofertę i nie unieważniać przetargu.
Co do podatku VAT to nie rozumiem z jakiej racji zamawiający miałby doliczać podatek VAT skoro w danym przypadku on nie obowiązuje. Skoro jakaś dostawa jest zwolniona od podatku to tak jak powiedział Pan Płużański netto=brutto i zamawiający musi o tym wiedzieć. Może ten forumowicz, który zasiał wątpliwość miał na myśli przypadek opisany w art. 91 ust. 3a kiedy to podatek VAT obowiązuje w Polsce, wszyscy krajowi wykonawcy uwzględniają go w ofercie, ale jest też oferta z zagranicy gdzie podatek nie obowiązuje i wykonawca nie uwzględnia go w ofercie. Wówczas dla zachowania porównywalności ofert zamawiający niejako sztucznie „dolicza” ten podatek, że wiedzieć czy może ofertę wybrać czy nie zachowując zasadę równości i uczciwej konkurencji.

Apollo
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2008, 15:04

Post autor: Apollo » 02 paź 2008, 15:09

Bardzo dziękuję za szybka odpowiedź!

Co do wątku z VAT-em to ok. Ale nasuwa mi sie KONKRETNE pytanie dotyczące pierwszej części postu, a mianowicie:

Jaką kwotę NALEŻY podać tuż przed otwarciem ofert - z Pana wypowiedzi wniokuję, że jeżeli podalibyśmy kwotę 100.000 to nic złego by się nie stało (gdyż takie pieniądze mamy zarezerwowane). Problem (a może to nie problem) w tym, że podaliśmy kwotę kosztorysową - czy w takim przypadku popełniliśmy błąd??? Pytanie o tyle istotne, że taka kwota (tj. ta z kosztorysu - 90.000) została naniesiona do protokołu w cześci szczegółowej.

Tak jak pisałem powyżej, kwota jaką Zamawiający MÓGŁ przeznaczyć na realizację zamówienia - to 100.000 zł. W tym przypadku kwota wynikająca ze zwrotu ZAMIERZA i MOŻE byłaby taka sama. Wiem, że pomiędzy zamierza a może nie powinno się stawiać znaku równości, ale tak jak pisałem powyżej, nie ma takiej opcji abyśmy uzyskali (pod wpływem przesunięć w budżecie) dodatkowe pieniądze!

Powtórzę pytanie - Czy w sytuacji gdy bezpośrednio przed otwarciem ofert podaliśmy kwotę kosztorysową (90.000) popełniliśmy błąd???

Dziękuję za pomoc!!!

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 paź 2008, 21:04

Ja tu nie widzę żądnego błędu, jeżeli odczytaliście kwotę dokładnie taką jaką w kosztorysie. Właśnie w większości przypadków jest tak, że kwota jaką zamierza się przeznaczyć jest równa kwocie wartości zamówienia plus VAT. Można było uznać i odczytać ,że zamierzacie przeznaczyć 100.000 zł ale równie dobrze te 90.000 z kosztorysu.

Apollo
Posty: 51
Rejestracja: 20 mar 2008, 15:04

Post autor: Apollo » 03 paź 2008, 7:40

Wielkie dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ