Ustalenie wartośći częsci zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Nieczytelny
Posty: 9
Rejestracja: 03 lut 2011, 15:22

Post autor: Nieczytelny » 03 lut 2011, 17:00

To już trzeci post dotyczący tego samego zamówienia, ale pytanie znowu inne.

Sytuacja:
Zamówienie na dostawę sprzętu powyżej progów unijnych - przetarg nieograniczony. Podzielony na 7 części - można składać oferty na poszczególne części z osobna. Zamówienie współfinansowane ze środków UE.
Wartość zamówienia ustalona na podstawie uzyskanych z UE środków. Teoretycznie wiem ile mogę wdać pieniędzy, ale sprawa nie jest taka oczywista.

Zamówienie powstało ze scalenia dwóch zadań jednego etapu realizacji projektu. W jednej pozycji planu zadaniowo finansowego operacji mam po prostu zakup aparatury - 6 różnych urządzeń a w drugiej pozycji 1 urządzenie. Ze względu na wspólny cel operacji (i współdziałanie urządzeń) zsumowałem kwoty i wyszło, że musi być przetarg powyżej progów unijnych. Wartość poszczególnych urządzeń na potrzeby wniosku o dofinansowanie ustalono na podstawie 1 oferty na każde urządzenie. Instytucja przydzielająca dofinansowanie chciała TYLKO JEDNĄ kwotę aby udokumentować wysokość stawek we wniosku. Jednakże, jak wiadomo uzyskana cena w tamtych ofertach może znacząco odbiegać od wartości uzyskanej w przetargu (w obie strony). Stąd też mam sumaryczną kwotę na zakup 7 urządzeń (wartość zamówienia) i bardzo przybliżone ceny poszczególnych części zamówienia. Nie widzę też istotnego, formalnego powiązania ofert, które żądała instytucja przydzielająca dofinansowanie, z ustaleniem wartości zamówienia. Jedna sprawa ubieganie się o dofinansowanie a druga wydatkowanie uzyskanych środków.

I teraz problemy:
W efekcie badania i oceny ofert wybieram najkorzystniejsze oferty na zakup 7 urządzeń. Niestety okazuje się, że kwota sumaryczna jest wyższa, niż zaplanowany budżet. Czy jestem zmuszony do unieważnienia całego przetargu, czy tylko części? No a jeśli części, to której??? Czy tej, której cena najbardziej się różniła od.. no właśnie czego? Dodatkowym problemem jest, że mam swobodę przesuwania 10% środków pomiędzy kategoriami projektu. Czyli mogę wydać na te 7 urządzeń zamiast np. 200k€ nawet 240k€ (no ale nie chcę) a już nie wspomnę o przesunięciach wewnątrz kategorii. Czyli np wspomniane 6 urządzeń z jedną kwota w planie zadaniowo finansowym. Jaki udział procentowy ma każde urządzenie????
Gdzie szukać informacji?? Dodam, że dodzwonienie się do UZP graniczy z cudem...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lut 2011, 18:14

"Bezpośrednio przed otwarciem ofert masz z kolei obowiązek podać kwotę, jaką zamierzasz przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Suma ta nie musi być równa kwocie, którą możesz na nie przeznaczyć! (wyrok ZA o sygn. UZP/ZO/0-2328/06). Wolno Ci bowiem zmienić kwotę, którą zamierzałeś przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia np. poprzez przesunięcia budżetowe.
A zatem możesz odstąpić od unieważnienia postępowania, nawet wówczas gdy cena najkorzystniejszej oferty przekroczyła kwotę planowaną na sfinansowanie zamówienia podaną przed otwarciem ofert. Warunkiem jest dokonanie odpowiednich korekt w budżecie i zabezpieczenie wyższych środków na zamówienie.
Jeśli zatem na otwarciu ofert podałeś określoną kwotę, a następnie okazało się, że najkorzystniejsza oferta ją przekracza, masz prawo unieważnić postępowanie. Gdy z kolei w międzyczasie zdobędziesz dodatkowe środki, nie musisz tego robić (wyroki Zespołu Arbitrów o sygn. UZP/ZO/0-2868/06, UZP/ZO/0-2893/06). Zdobycie dodatkowych pieniędzy jest jednak Twoim prawem a nie obowiązkiem! Wykonawca nie może tego od Ciebie wymagać.
Decyzję o zwiększeniu środków na zamówienie należy podjąć w odpowiednim trybie i formie. Nie wystarczy w tym przypadku ustne oświadczenie kierownika zamawiającego do protokołu, że postanowił zwiększyć sumę na realizację zamówienia. Na poparcie decyzji o zwiększeniu środków powinieneś przedłożyć odpowiednie dokumenty (np. uchwałę organu stanowiącego w sprawie zwiększenia środków finansowych) - wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 2007 r.; sygn. akt II Ca 141/2007.
Jeśli Twoja jednostka należy do sektora finansów publicznych, zwiększenia kwoty na realizację zamówienia możesz dokonać w granicach i na zasadach określonych ustawą o finansach publicznych."

POLECAM jeszcze ten post:
https://przetargi.info.pl/otwarcie_o ... 3-785.html

Nieczytelny
Posty: 9
Rejestracja: 03 lut 2011, 15:22

Post autor: Nieczytelny » 03 lut 2011, 18:44

O! i to jest odpowiedź! To wiele wyjaśnia. Dziękuję!
Muszę tylko odpowiednio obliczyć wartości poszczególnych części. Tak się jakoś złożyło że w jednej pozycji planu zadaniowo finansowego mam aparaturę jako jedną pozycję, a w innej pozycji mam 6 innych podpunktów, z których jeden obejmuje oprogramowanie do wcześniej wspomnianego aparatu, ale również inne drobiazgi. Pozostałe 5 urządzeń raczej są bezdyskusyjne. Żeby było ciekawiej to wartość tego oprogramowania jest nie do określenia bo jest specyficzna dla urządzenia. każdy producent ma inną politykę udzielania licencji - jeden np. sprzedaje je niezależnie, a inny jako komplet z aparaturą. No nic.... będzie jazda, ale jakoś to muszę poobliczać, żeby nikt nie stawiał pod wątpliwość wartości zamówienia.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lut 2011, 20:50

Obliczcie sobie na spokojnie i będzie OK!

ODPOWIEDZ