Unieważnienie i szybkie wszczęcie nowego postępowania

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
pjasio253
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2009, 18:19

Post autor: pjasio253 » 15 lut 2009, 19:04

Witam
W przetargu powyżej kwot unijnych podzielonym na zadania Wykonawca wniósł protest na SIWZ. Tak naprawdę zarzuty odnosiły się tylko do jednego zadania, ale Wykonawca wnosi o unieważnienie całego postępowania. Może jest to dyskusyjne, ale bez względu na to Zamawiający ma zamiar uznać protest, unieważnić całe postępowanie i szybko wszcząć nowe. I moja wątpliwość:
1) rozumiem, że rozstrzygnięcie protestu może nastąpić przed upływem 10 dni, np. w 5 dniu, kiedy już minie czas na przyłączenia do postępowania protestacyjnego?
2) jeśli rozstrzygnięciem protestu będzie unieważnienie postępowania, to ewentualnym wykonawcom, którzy przyłączyli się do takiego postępowania protestacyjnego po stronie Zamawiającego przysługuje tylko odwołanie do KIO? Czy inni wykonawcy, którzy nie są uczestnikami takiego postępowania mają w ogóle coś do powiedzenia?
3) idąc dalej Zamawiacz ma prawo wszcząć nowe postępowanie, jeśli upłynie czas na wniesienie odwołania i nikt go nie wniesie?
Będę wdzięczny za opinie.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 15 lut 2009, 22:20

Czas na przyłączenie się do protestu upływa wtedy kiedy upływa termin na wnoszenie protestów na siwz i ogłoszenie a więc w tym przypadku będzie to 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej. Od upływu tego terminu masz 10 dni na rozstrzygnięcie jednoczesne wszystkich protestów na siwz i ogłoszenie o zamówieniu. Odwołać się mogą ci którzy protestowali lub przyłączyli się do protestów. Inni nie mają już wtedy nic do powiedzenia. Nowe postępowanie można wszcząć od razu po upływie terminu na wniesienie odwołania, teoretycznie nawet wcześniej, ale dla bezpieczeństwa lepiej poczekać.

pjasio253
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2009, 18:19

Post autor: pjasio253 » 16 lut 2009, 8:55

Dzięki za wyjaśnienie ;) . Jeśli 14 dni upływa np. dzisiaj, to zamawiacz może w środę unieważnić postępowanie w wyniku uznania protestu umieszczając info o tym na stronie www i teraz pytanie - jeśli nikt nie przyłączył się czy musi czekać 10 dni zgodnie z 182.2.2. i 184.2.? Bo trudno wyobrazić sobie, żeby Wykonawca, którego żądania w proteście zostały uwzględnione chciał wnosić odwołanie ...Ale 182.2.2. określa wyraźnie, kiedy protest jest ostatecznie rozstrzygnięty ...

ODPOWIEDZ